Gyorskérdés
EGYÉB ADÓK - Kisadók, helyi adók, cégautó adó, környezetvédelmi termékdíj, eho, ekho, eva, illeték, vám stb.

Ideiglenes iparűzési adó speciális kérdései


A Gyorskérdés szolgáltatás igénybevétele az Önadózó újság előfizetői részére biztosított. Az összes hozzászólás megtekintéséhez regisztráljon vagy lépjen be előfizetőként!

Az Önadózóval könnyebb lesz alkalmazni a jogszabályokat, követni a változásokat, teljesíteni az aktuális adózási, könyvviteli feladatokat, és elkerülni a buktatókat. A Gyorskérdés menüpontban pedig előfizetőként szakmai konzultációt kérhet.

kabaelzett 2014-01-27 12:03:52

Tisztelt Szakértők!
Az ideiglenes iparűzési adó megállapításával kapcsolatban lenne néhány speciális kérdésem (előzményként volt már két fórum indító kérdésem, azokra választ is kaptam a bejelentkezési kötelezettséggel kapcsolatosan és az adóalanyával kapcsolatosan)

0/ Véleményem szerint első körben azt kell megállapítani, hogy a végzett árbevétel szerző tevékenység termékértékesítés vagy szolgáltatásnyújtás e. A cég jellemzően terméket (forgóajtó, beléptető rendszer) értékesít, de vállalja annak beépítését is. Ekkor szolgáltatásnyújtásnak minősül a teljes ügylet? És csak ekkor érintett ideiglenes iparűzési adóval? Sajnos a termékértékesítés és a szolgáltatásnyújtás közötti határt ilyen esetben nagyon nehéz megállapítani. Hogyan tud egy cég biztosra menni ennek megállapításánál? Állásfoglalást érdemes kérni? Jogász tudja megállapítani, könyvvizsgáló vagy adótanácsadó?

1/ Eltérő üzleti éves a cég, de az ideiglenes ipüt állítólag naptári év szerint kell nézni. Az üzleti év vége június 30. A júniusból júliusba átnyúló ügyeknél hogy kell eljárni? Júniusban le kell zárni és bevallani vagy az egész a júliust terheli és így az új üzleti évet (Tehát az állandó iparűzési adóból is csak az új évben lesz levonható az áthúzódó ideiglenes adó? ) Ugyanez a kérdés december-január viszonylatában, amennyiben naptári év szerint kell nézni az adót.

2/ Az önkormányzat szerint rögtön az első napon be kell hozzájuk jelentkezni, nem számít, hogy elérjük e abban az évben a 30 napot vagy sem. Szerintem csak 30 napon túl vagyunk adóalanyok, tehát amíg a sok-sok kis vidéki munkánk egy önkormányzat területén nem éri el a 30 napot, én nem jelentkeznék be. Szerintük viszont be kell, mert ők is nézni akarják mikor érjük el a 30 napot. Egy korábbi kérdésben ezt Önök már megválaszolták, miszerint az első 30 napban nincs bejelentkezési kötelezettségem! De a 3. pontban tovább fejteném ezt a kérdést...

3/ Az önkormányzat szerint minden egyes újonnan kezdett munkánknál külön-külön be kell jelentkezni adott önk-hoz. Pl. Egyik önkormányzat területén "A" cégnél 1 napot telepít a cég, akkor be kell jelentkezni, utána mivel befejeztük a munkát, bevallást kell beadni az 1 napról. (vagy fizetni kell adót vagy nem, attól függően, hogy adott évben, adott településen megvolt e a 30 nap). Aztán 2 hónap múlva újra telepít a cég ugyanannál az önkormányzatnál "B" cégnél 2 hónapot, elején bejelentkezek, végén bevallok, fizetek, figyelembe véve az előtte lévő 1 napos munkát. Ha így teszek akkor újra kérdéssé válik, hogy az első 30 napban biztosan nem kell bejelentkezni? Hiszen amikor elkezd a cég telepíteni, nem biztos, hogy tudja, hogy 30 napon túl fog e nyúlni az ügylet. És ha túlnyúlt, akkor már el is van késve az azonnali bejelentkezésről.

4/ Mivel a 4329 TEÁOR (egyéb épületgépészeti szerelés: Ebbe a szakágazatba tartozik az épület és egyéb építmény különféle szerkezeteinek szerelése, beleértve a javítást és karbantartást, kivéve az elektromos, csővezeték, fűtési, légkondicionálási rendszer, valamint az ipari gép szerelését.) alá a javítás, karbantartás is beletartozik, ezt úgy kell értenem, ha vidékre megyünk javítani, illetve a negyedéves karbantartásokat elvégezni, akkor ezekre az 1 napos megjelenésekre is be kell jelentkezni (ha feltételezzük, hogy már a 30 napot túlléptük és csak 30 napon túl kell)?

5/ Ha nem olyan telepítésről van szó, ahol készül építési napló, teljesítési igazolás, akkor pl. munkalap alapján kell a napokat megállapítani? És hogyan? Kapunk egy hívást, hogy elromlott egy forgóajtó. Kimegyünk, megnézzük. Rendelni kell alkatrészt, 3 hét múlva tudunk csak javítani. Ilyenkor addig kell számolni a napokat, amíg be nem fejezzük a javítást, tehát pl. 3 hétre, mert annyit kell várnunk az alkatrészre, és a tevékenység megkezdése és vége között 3 hét telt el?

Köszönöm előre is a válaszukat!

Témanyitó hozzászólás

Pap Attila Önadózó szakértő 2014-01-27 17:28:19

0.- Az állásfoglalás mindig hasznos lehet, legfeljebb, ha nem a mi igazunkat szolgálja, eldugjuk. Hogy egy ügylet termékértékesítés vagy szolgáltatásnyújtás, a jellegadó tartalma adja meg. Jelen esetben például az a meghatározó, hogy mi az Önök alapvető tevékenysége: véleményem szerint értékesítés, amelynek járulékos szolgáltatása -a vevő kívánsága alapján- a beszerelés. Ezt erősíti meg a termék eladási ára és a beszerelés díja közti -vélhetően- meghatározó különbség. Ha ezt megállapítottuk, akkor a szolgáltatás (beszerelés) a főtevékenység (értékesítés )adójogi és számviteli sorsát osztja, azaz a teljes ellenérték termékértékesítésként kezelendő.
1.- A Htv. 42.§ (2) bekezdése alapján a bevallás és a fizetés rendjére az Art. rendelkezéseit kell alkalmazni. Az Art. 6.számú melléklete rendelkezik az eltérő üzleti éves adózókról. Ennek alapján kijelenthető, hogy nem jelentkezhet a kérdésbeli probléma, mivel az eltérő üzleti éves adózó is az üzleti évére elkészített beszámolója alapján állapítja meg az adókötelezettségét. Azaz nem a naptári év, hanem az üzleti év/adóév az adómegállapítás alapja.
2-3-4.- Értelmezésem szerint sem kell addig bejelentkezni, míg (ésszerűen várhatóan) a 30 napot nem haladja meg. Ha meghaladja, akkor viszont az adókötelezettség a tevékenység megkezdése napján keletkezik.
5.- A tevékenység megkezdésétől kell számolni a napokat a teljesítés elfogadásáig (Htv. 38.§ (2)). A javítási szolgáltatás -véleményem szerint- csak az alkatrészek birtokában kezdhető el, így azok beszerzési ideje nem számít bele az adóköteles napokba.
papati

Szakértői hozzászólás

Összesen: 1 db hozzászólás


Vissza az előző oldalra

Webáruház

Szabályzatok

Szabályzatok kategória összes termékének megtekintése

E-Könyvek

E-Könyvek kategória összes termékének megtekintése

Szakkönyvek

Szakkönyvek kategória összes termékének megtekintése

E-Start

Önadózó segítség az ügyek elektronikus intézéséhez.


Vissza az előző oldalra