Gyorskérdés
SZJA - Személyi jövedelemadó

Kisvállalkozói kedvezmény ingatlan után


A Gyorskérdés szolgáltatás igénybevétele az Önadózó újság előfizetői részére biztosított. Az összes hozzászólás megtekintéséhez regisztráljon vagy lépjen be előfizetőként!

Az Önadózóval könnyebb lesz alkalmazni a jogszabályokat, követni a változásokat, teljesíteni az aktuális adózási, könyvviteli feladatokat, és elkerülni a buktatókat. A Gyorskérdés menüpontban pedig előfizetőként szakmai konzultációt kérhet.

macsaiferenc 2013-12-04 18:28:54

Egyéni vállalkozás folyó évben nyertes pályázat (GOP-M) útján beszerzett egy ingatlant melyet a vállalkozás irodának használ. A támogatás intenzitása 45 % .
Kérdéseim : A kis vállalkozói kedvezmény érvényesítésének lehetősége, ugyanis az ingatlan új építésű, azaz hogy 2011-ben épült ( társasház) és az eladó volt a beruházó, és közel két évig árulta. Abban nem vagyok biztos, hogy mivel a használatbavételi engedély a beruházó nevére szól, ebben az esetben is lehet alkalmazni a "korábban még használatba nem vett" tehát új eszközökre a kedvezményre vonatkozó előírásokat?
A másik kérdésem pedig ebből következik, ha van lehetőség a kedvezmény igénybevételére akkor az de minimis támogatás, magával a keret (200 000 EUR) nincs probléma a támogatás halmozódással nem vagyok tisztában a beruházás megvalósítása a Dél-Alföldi régióban történt.
Ezekben a témákban kérném a segítségüket.
Köszönettel: Szabóné

Témanyitó hozzászólás

dr. Szabó Tibor Önadózó szakértő 2013-12-05 10:00:28

Az Szja törvény 49/B.§-a tartalmazza ingatlan után a kisvállalkozói kedvezmény feltételeit. A kisvállalkozói kedvezmény legfeljebb a vállalkozási tevékenységet közvetlenül szolgáló, korábban üzembe nem helyezett, kizárólag üzemi célú egyes tárgyi eszközök, nem anyagi javak adóévi együttes beruházási költsége (ideértve az ilyen eszköz beszerzésére, előállítására fordított, az adóévben költségként elszámolt kiadást is), továbbá a vállalkozói tevékenységet közvetlenül szolgáló ingatlan adóévben felmerült, az értékcsökkenési leírás alapját növelő kiadásként elszámolt felújítási költsége. E rendelkezés alkalmazásakor a tárgyi eszközök közül az ingatlan, valamint a leírási kulcsok jegyzéke és alkalmazásuk szabályai szerinti gép, berendezés, felszerelés, jármű, míg a nem anyagi javak közül a szellemi termék vehető figyelembe. E rendelkezés alkalmazásakor az üzemkörön kívüli ingatlan és az ültetvény alapján beruházási költség nem vehető figyelembe.
Üzemkörön kívüli ingatlannak minősül az az ingatlan, amely nincs az adózó vállalkozási tevékenységével közvetlen összefüggésben; ilyennek minősül különösen az üzemen belüli lakóépület, valamint az elsődlegesen jóléti célt szolgáló épület, építmény;
Az iroda álláspontom szerint a vállalkozási tevékenységgel közvetlen összefüggésben van - itt a kétségeket az támasztja, ha ez az iroda az ingatlan-nyilvántartásban lakásként van nyilvántartva. De miután az Szja tv. szerint a tevékenységgel való összefüggést írja elő feltételként - ehhez pedig a használati és nem a nyilvántartási állapotot kell vizsgálni. Tehát az ingatlan nem lehet lakáscélú használat alatt - mert az már nincs közvetlen összefüggésben a vállalkozási tevékenységgel.

A de minimis szabályok:
(6) A (4) és (5) bekezdés rendelkezéseiben említett tételekkel növelt vállalkozói bevétel - legfeljebb annak mértékéig - csökkenthető:
d) a 250 főnél kevesebb alkalmazottat foglalkoztató egyéni vállalkozónál évi 30 millió forinttal, de legfeljebb a (12) bekezdés rendelkezésében meghatározott összeggel (kisvállalkozói kedvezmény); az egyéni vállalkozó által az adóévben érvényesített kisvállalkozói kedvezmény és a (9)-(10) bekezdésben meghatározott adókulcs szorzata az állami támogatásokra irányadó rendelkezések alkalmazásában, ha a beruházás elsődleges mezőgazdasági termelést szolgál, az EK-szerződés 87. és 88. cikkének a mezőgazdasági termékek előállításával foglalkozó kis- és középvállalkozásoknak nyújtott állami támogatásra történő alkalmazásáról szóló 1857/2006/EK rendeletben foglalt támogatásként vehető igénybe, minden más esetben az egyéni vállalkozó választása szerint
da) az adóévben igénybe vett csekély összegű (de minimis) támogatásnak, vagy
db) a kis- és középvállalkozásoknak nyújtott állami támogatásra vonatkozó bizottsági rendeletben foglaltak szerinti támogatásnak
minősül;
(10) A (9) bekezdés rendelkezésének alkalmazása esetén a vállalkozói bevételt csökkentő kedvezmények alapján a csekély összegű (de minimis) támogatás adóévi összegét az adóévben érvényesített összes kedvezmény értékéből az 500 millió forintot meg nem haladó rész után 10 százalék, az e feletti összegre 19 százalék adómértékkel kell kiszámítani.
A Tao. változásával összhangban a vállalkozói személyi jövedelemadó szerint adózó egyéni vállalkozó is az 500 millió forintot meg nem haladó adóalap után 10 százalékos adómértékkel az adóalap ezt meghaladó része után pedig 19 százalékos mértékkel fizet vállalkozói személyi jövedelemadót.
A vállalkozói bevételt csökkentő kedvezmények alapján csekély összegű (de minimis) támogatásnak minősülő támogatás összegét úgy kell kiszámítani, hogy a kedvezmény értékéből az 500 millió forintot meg nem haladó rész 10 százaléka minősül támogatásnak, míg a meghaladó rész 19 százalékát kell támogatásként figyelembe venni.

Szakértői hozzászólás

Pap Attila Önadózó szakértő 2013-12-05 13:31:31

Egy gondolat még a "korábban használatba nem vett" kikötéshez: ha az értékesítő a tárgyi eszközei között tartotta nyilván (és érzésem szerint igen, mert eladásra építette az ingatlant), akkor nem történt használat, így a beszerző cég jogosult a kisvállalkozói kedvezmény érvényesítésére.
papati

Szakértői hozzászólás

macsaiferenc 2013-12-17 17:24:34

Ezúton szeretnénk megköszönni a mindenre kiterjedő válaszokat.
Üdvözlettel: Mácsai Ferenc

Felhasználói hozzászólás

Összesen: 3 db hozzászólás


Vissza az előző oldalra

Webáruház

Szabályzatok

Szabályzatok kategória összes termékének megtekintése

E-Könyvek

E-Könyvek kategória összes termékének megtekintése

Szakkönyvek

Szakkönyvek kategória összes termékének megtekintése

E-Start

Önadózó segítség az ügyek elektronikus intézéséhez.


Vissza az előző oldalra