Gyorskérdés
SZJA - Személyi jövedelemadó

Részvénylehívás opció


A Gyorskérdés szolgáltatás igénybevétele az Önadózó újság előfizetői részére biztosított. Az összes hozzászólás megtekintéséhez regisztráljon vagy lépjen be előfizetőként!

Az Önadózóval könnyebb lesz alkalmazni a jogszabályokat, követni a változásokat, teljesíteni az aktuális adózási, könyvviteli feladatokat, és elkerülni a buktatókat. A Gyorskérdés menüpontban pedig előfizetőként szakmai konzultációt kérhet.

Kedves Attila,

Az alábbiakkal kapcsolatban kérném a segítségét.

1. Magyar munkavállaló, korábban vállalkozó, aki augusztus közepén kilépett a cégtől szeretne élni részvényopciós jogával.
Erre vonatkozóan két szerződése van az amerikai anyacéggel. Az egyiket vállalkozóként, a másikat már munkavállalóként kötötte.
A magyar cégnek elvileg 'nincs köze' a szerződéshez és nem is történik Magyarországon semmi ezzel kapcsolatban.
2. Van a magyar cégnek, mint korábbi munkáltatónak kötelezettsége ezzel kapcsolatban?
Azt olvastam, hogy a munkaviszonya alatt kötött, munkaviszonyból származó jövedelem lesz, akkor is, ha már kilépett a cégtől. Ha ez így van, akkor a magyar cég fizeti az Szja-t és a Szocho-t utána? Kérni kell a munkavállalótól ennek megtérítését?
3. Van-e kockázata, ha a volt munkavállaló önadózással az évi Szja bevallásában vallja be a jövedelmet? Milyen jogcímen kell ezt megtegye? A vállalkozóként kötött szerződéssel kapcsolatban gondolom mindenképpen így kell eljárjon.

Nagyon köszönöm,
Melinda

Témanyitó hozzászólás

Kedves Melinda,
Valóban olyan jogcímen lesz adóköteles a rendelkezési jog megnyíltakor a [...]

A szakértői válasz teljes tartalma aktív előfizetéssél, bejelentkezés után tekinthető meg.

Szakértői hozzászólás

Kedves Attila,

Köszönöm a választ, viszont akkor nem voltam egyértelmű. A magyar, volt munkáltató amerikai anyacégétől kapta.
Csak az első szerződéskor vállalkozóként, a másodiknál munkavállalóként volt jelen a magyar leányvállalat életében.
A magyar cégnek olyan értelemben nincs köze ehhez, hogy semmilyen formában nem vesz részt a lebonyolításban, adminisztrációban.
És akkor a 2. és 3. pontban leírt kérdéseim még mindig aktuálisak lennének.

Nagyon köszönöm!
Melinda

Felhasználói hozzászólás

Kedves Melinda,
Köszönöm a pontosítást!
Amit vállalkozóként kapott, az vállalkozói [...]

A szakértői válasz teljes tartalma aktív előfizetéssél, bejelentkezés után tekinthető meg.

Szakértői hozzászólás

Kedves Attila,

Én is köszönöm a választ és még kérem ezt gondolja át velem.

Vállalkozóként még azon gondolkoztam el, hogy igazából a személyes közreműködéséért kapta és ezét felmerülhet annak kérdése, hogy ez szintén munkaviszonnyal egy tekintet alá eső jövedelem. Tehát, ha az NSO a személyes teljesítményhez kapcsolódik, az adózása megegyezhet az alkalmazottakéval. Erről mit gondol?

Nagyon köszönöm,
Melinda

Felhasználói hozzászólás

Kedves Attila,

Én is köszönöm a választ és még kérem ezt gondolja át velem.

Vállalkozóként még azon gondolkoztam el, hogy igazából a személyes közreműködéséért kapta és ezét felmerülhet annak kérdése, hogy ez szintén munkaviszonnyal egy tekintet alá eső jövedelem. Tehát, ha az NSO a személyes teljesítményhez kapcsolódik, az adózása megegyezhet az alkalmazottakéval. Erről mit gondol?

Ha mégis vállalkozói jövedelem, akkor a magyar cégnek van bármilyen igazolási kötelezettsége vagy az alapján kell adózzon, amilyen igazolásokat az amerikai cégtől kap?

Nagyon köszönöm,
Melinda

Felhasználói hozzászólás

Kedves Melinda,
Ebbe azért nem szívesen mélyednék bele, mert egy bújtatott munkaviszonyt [...]

A szakértői válasz teljes tartalma aktív előfizetéssél, bejelentkezés után tekinthető meg.

Szakértői hozzászólás

Kedves Attila,

Az alábbiakkal kapcsolatban kérném a segítségét.

1. Magyar munkavállaló, korábban vállalkozó, aki augusztus közepén kilépett a cégtől szeretne élni részvényopciós jogával.
Erre vonatkozóan két szerződése van az amerikai anyacéggel. Az egyiket vállalkozóként, a másikat már munkavállalóként kötötte.
A magyar cégnek elvileg 'nincs köze' a szerződéshez és nem is történik Magyarországon semmi ezzel kapcsolatban.
2. Van a magyar cégnek, mint korábbi munkáltatónak kötelezettsége ezzel kapcsolatban?
Azt olvastam, hogy a munkaviszonya alatt kötött, munkaviszonyból származó jövedelem lesz, akkor is, ha már kilépett a cégtől. Ha ez így van, akkor a magyar cég fizeti az Szja-t és a Szocho-t utána? Kérni kell a munkavállalótól ennek megtérítését?
3. Van-e kockázata, ha a volt munkavállaló önadózással az évi Szja bevallásában vallja be a jövedelmet? Milyen jogcímen kell ezt megtegye? A vállalkozóként kötött szerződéssel kapcsolatban gondolom mindenképpen így kell eljárjon.

Nagyon köszönöm,
Melinda

Összesen: 6 db hozzászólás


Vissza az előző oldalra

Webáruház

Szabályzatok

Szabályzatok kategória összes termékének megtekintése

E-Könyvek

E-Könyvek kategória összes termékének megtekintése

Szakkönyvek

Szakkönyvek kategória összes termékének megtekintése

E-Start

Önadózó segítség az ügyek elektronikus intézéséhez.


Vissza az előző oldalra