Gyorskérdés
JÁRULÉKOK, TB - Járulékok, szociális hozzájárulási adó, társadalombiztosítási ellátások, nyugdíj.

Rokkantsági nyugdíj


A Gyorskérdés szolgáltatás igénybevétele az Önadózó újság előfizetői részére biztosított. Az összes hozzászólás megtekintéséhez regisztráljon vagy lépjen be előfizetőként!

Az Önadózóval könnyebb lesz alkalmazni a jogszabályokat, követni a változásokat, teljesíteni az aktuális adózási, könyvviteli feladatokat, és elkerülni a buktatókat. A Gyorskérdés menüpontban pedig előfizetőként szakmai konzultációt kérhet.

larpad 2007-10-02 16:48:01

Az alábbi kérdésemre kérem szíves segítésüket.

Édesanyám 1947. szeptember 21-én születt. 1992. évben 50%-os rokkantnak lett nyilvánítva, majd az akkori Társadalombiztosítási Igazgatóság rendszeres szociális járadékot állapított meg számára.
Állapotát 1996-ban felülvizsgálták és megállapították, hogy további felülvizsgálat nem szükséges, kivéve akkor, ha állapotában változás következik be.
Néhány éve egészségi állapota jelentõsen romlott, így valószínûsíthetõ, hogy munkaképessége immár hatvanhét százalékban romlott, tehát a III. rokkantcsoportba fog tartozni.
1992-ben, a rendszeres szociális járadék megállapításánál 14 év 241 nap szolgálati idõt igazolt, azóta semmilyen biztosítási jogviszonyban nem állt.
Kérdéseim az alábbiak:
1. A rokkantsági nyugdíj megállapításához ebben az esetben 15 év, vagy 20 szolgálati idõ szükséges?
2. Ha elegendõ a 15 év szolgálati idõ, akkor van-e lehetõség arra, hogy a hiányzó 124 napra (365 nap-241 nap) szerzõdést kössünk a Nyugdíjfolyósító Igazgatósággal a szolgálati idõ „megváltása” céljából. Ugyanez a kérdés akkor is, ha nem 15 év szolgálati idõre lenne szükségem, hanem 20 évre.
3. Szolgálati idõ számításánál figyelembe lehet-e venni azt, hogy három gyermeket nevelt, születésük ideje sorrendben 1968. szeptember 25, 1974. április 11, 1976. szeptember 08.
4. Elõfordulhat-e olyan, hogy a rokkantsági nyugdíj összege akár kevesebb is lehet, mint a rendszeres szociális járadék, tehát nem éri meg kérvényezni a rokkantsági nyugdíj megállapítását.
5. Van-e a rokkantsági nyugdíjnak az öregségi nyugdíjhoz hasonlóan minimum összege.
6. Fentiek ismeretében milyen lehetõsége van édesanyámnak nyugdíjba vonulásra (esetlegesen az elõrehozott öregségi nyugdíjra, résznyugdíjra stb.), illetve mire lesz lehetõsége 62. életéve betöltésekor. Ezek összege hogyan viszonyul a rendszeres szociális járadék összegéhez?

Kérem segítõ, és jó szándékú válaszukat,

Köszönettel és tisztelettel,

lárpád

Témanyitó hozzászólás

Összesen: 0 db hozzászólás


Vissza az előző oldalra

Webáruház

Szabályzatok

Szabályzatok kategória összes termékének megtekintése

E-Könyvek

E-Könyvek kategória összes termékének megtekintése

Szakkönyvek

Szakkönyvek kategória összes termékének megtekintése

E-Start

Önadózó segítség az ügyek elektronikus intézéséhez.


Vissza az előző oldalra