Adóváltozások a 2025 őszi adócsomagban
Címkék: adóváltozások 2025
Adómentes a szellemi terméket apport ● A SZÉP-kártya juttatások 50%-a lakásfelújításra is felhasználható lesz ● Emelkedik a családi adókedvezmény mértéke, 2025. július 1-jétől a másfélszeresére ● Módosult az extraprofit adóval kapcsolatos kormányrendelet ● 2024. december 31-ig minden vállalatnak, amely 2024-ben globális minimum adó alanynak minősül, be kell jelentkeznie a NAV-hoz ● Az új ingatlanokra érvényes 5%-os áfát 2026. december 31-ig meghosszabbították ● Az e-nyugtaadási kötelezettséget elhalasztják fél évvel, csak 2025. július 1-jétől kell alkalmazni.
Kezdjük a jó hírekkel! Az új adócsomag támogatja az innovatív vállalkozások létrejöttét, méghozzá oly módon, hogy nem merül fel személyi jövedelemadó fizetési kötelezettség akkor, ha valaki szellemi terméket apportál egy vállalkozásba. Az a változás pedig leginkább az ingatlanszektort támogatja, hogy a SZÉP-kártya juttatások 50%-a lakásfelújításra is felhasználható lesz. Ez nemcsak az építőipar nehéz helyzetén enyhíthet, hanem segíti a gazdaság fehérítését is, mivel ezek csak számlával alátámasztott költések lehetnek.
Emelkedik a családi adókedvezmény mértéke, 2025. július 1-jétől a másfélszeresére, 2026. január 1-jétől pedig a duplájára. A háromgyermekes családok esetén például 2026-tól nem 99 ezer forint lesz az igénybe vehető adókedvezmény, hanem már 198 ezer, ez pedig jelentős növekmény.
Ami talán elkerülte a többség figyelmét, az az extraprofit adóval kapcsolatos kormányrendelet módosítása. A jogszabály eddig úgy szólt, hogy a kiskereskedelmi adó legmagasabb progresszív mértéke 2024 végéig 4,5%, 2025-től pedig a kiskereskedelmi adó maximum mértéke visszatért volna a törvényi szinten szabályozott 2,7%-os értékre. Ez azonban a várakozásokkal ellentétben nem így történt, és a Kormány a 2025-ös pénzügyi évre is meghosszabbította az emelt ráta alkalmazását. A Robin Hood-adó – hivatalos nevén az energiaellátók jövedelemadója – kulcsa a várakozásokkal ellentétben szintén nem tér vissza az eredetileg bevezetett 31%-os szintre, helyette a 41%-os kulcs lesz továbbra is alkalmazandó a következő pénzügyi évre.
A pénzügyi szektorra vonatkozó valamennyi adó tartós jelleggel hatályban marad. A pénzügyi tranzakciós illeték eddigi változásai mellett a kiegészítő tranzakciós illetékre vonatkozó extraprofit adó szerinti rendelkezések szintén átemelésre kerülnek törvényi szintre. Ez egy rendkívül komoly változás, hiszen ezzel a kiegészítő tranzakciós illeték tartósan kihatással lesz egyes gazdasági szereplőkre – például fizikai pénzváltókra –, akiknek jelentős adóteherrel kell szembenézniük.
Az extraprofit adó rendelet módosítása alapján azonban néhány iparág fellélegezhet, hiszen többek között a távközlési szektorra és a gyógyszergyártókra vonatkozó különadók az év végével megszűnnek.
Az általános közvetlen adók, mint a társasági adó és a helyi iparűzési adó az elmúlt időszakban jelentősen háttérbe szorult a globális minimumadót érintő változásokhoz képest és nincs ez másként a mostani adócsomag esetében sem. Elöljáróban fontos kiemelni, hogy naptári éves adózók esetén a 2024-es üzleti évre vonatkozó globális minimumadó bevallás határideje 2026. június 30. Továbbá, az adócsomag egy előleg bevallási és megfizetési kötelezettséget is előír az adóalanyok számára, naptári éves adózók esetén első körben 2025. november 20-ig. Ez a két dátum egy elég távlati határidőnek tűnhet első ránézésre, azonban az előzetes számítások elvégzésére sokkal hamarabb, már a 2024-es évről szóló beszámoló elkészítése során szükség lesz. Mindezek mellett fontos dátum a 2024. december 31., mert eddig az időpontig minden vállalatnak, amely 2024-ben globális minimum adó alanynak minősül, be kell jelentkeznie a NAV-hoz a NAV által közzétett nyomtatvány kitöltése útján.
Az extraprofit adót érintő változások mellett kvázi világrengető módosítás egyébként a kiskereskedelmi adó kapcsán, hogy annak alanyává válnak a platformüzemeltetők is. Ez azt jelenti, hogy 2025-től gyakorlatilag ők lesznek az adófizetésre kötelezettek a platformon keresztül megvalósuló kiskereskedelmi értékesítések után is. Egy platformnál – amelyen adott esetben több bolt is megjelenik – jelen értelmezés szerint összeszámítva kell az adóalapot figyelembe venni. Ez azért érdekes, mert a kiskereskedelmi adó mértéke progresszív módon, az adó alapját képezi, és az árbevétel összege alapján kerül megállapításra. Az 500 millió forintos sávba eső árbevétel adómentes, 500 millió és 30 milliárd forint között 0,15%, 30 milliárd és 100 milliárd forint között 1% és 100 milliárd forint felett pedig 4,5% az adó mértéke. Érdemes továbbá kiemelni, hogy 2025-től megváltozik a külföldi jogi személyek által Magyarországon teljesített kiskereskedelmi értékesítések adókezelése is. Az őket terhelő kiskereskedelmi adó ugyanis január 1-jétől a teljes globális árbevételt figyelembe véve kell meghatározni, természetesen azzal a kitétellel, hogy a külföldi értékesítésekből származó árbevétel Magyarországon mentesítésre kerül a kiskereskedelmi adó alapjából.
Általános forgalmi adó szempontból is izgalmas változásokat hoz a következő év. Ennek kapcsán fontos kiemelni, hogy az új ingatlanokra érvényes 5%-os áfát 2026. december 31-ig meghosszabbították.
Ezzel egyidőben az e-nyugtaadási kötelezettséget elhalasztják fél évvel, csak 2025. július 1-jétől kell azt bevezetniük az adózóknak. Mindezek mellett a könyvelőknek lehet érdekes az áfabevallás változása is: 2025-től kezdődően az M-lapon az adatokat az ezer forintos kerekítés helyett forintban kell megadni, ez mindenképpen változást igényel majd az automatizált áfabevallási előkészítési megoldásokat alkalmazó társaságok életében.
FIZESSEN ELŐ 2025-RE AZ ÖNADÓZÓ ÚJSÁGRA ÉS ONLINE CSOMAGJÁRA!
Önadózó - okos újság okos cégeknek és könyvelőknek! Velünk 2025-ben is könnyebb lesz alkalmazni a jogszabályokat, követni a változásokat, teljesíteni az aktuális adózási, könyvviteli feladatokat, és elkerülni a buktatókat. Az Önadózó az egyik legnagyobb terjedelemmel jelentkező havi szaklap. Igen gazdag az archívumunk, az előfizetéssel ingyenesen hozzájuthat a megelőző évek lapszámaihoz. Az egyes lapszámok tartalma online elérhető, illetve mobiltelefonon is. Online csomagunk: Számviteli szabályzatok 2025 ● Cafetéria szabályzat 2025 ● Pénzmosás elleni szabályzat csomag ● GDPR Segédlet, ● Gyorskérdés szolgáltatás a honlapon,● Segédletek + Mérlegképes és adótanácsadói kreditek ● Ingyenes e-könyvek és vásárlási kedvezmény az Önadózó Webáruhgázban ● Előfizetni itt lehet: https://www.onadozo.hu/elofizetes-az-ujsagra/
Webáruház
Szabályzatok
-
Kézikönyv vállalkozások GDPR megfelelési kötelezettségeinek teljesítéséhez
Bruttó ár: 25 400 Ft
Előfizetőknek ingyenes -
Székhelyszolgáltatók pénzmosás elleni szabályzat csomagja 2024
Bruttó ár: 12 700 Ft
Előfizetőknek ingyenes -
Ingatlan-vállalkozások pénzmosás elleni szabályzat csomagja 2024
Bruttó ár: 12 700 Ft
Előfizetőknek ingyenes
Szabályzatok kategória összes termékének megtekintése
E-Könyvek
-
Kamerás megfigyelés alkalmazása munkahelyen, üzletben – kézikönyv és iratminták
Bruttó ár: 12 700 Ft
-
A munka- és pihenőidő elektronikus nyilvántartásának követelményei
Bruttó ár: 1 270 Ft
Előfizetőknek ingyenes -
Új munkajogi tájékoztatások útmutatóval
Bruttó ár: 12 700 Ft
Előfizetőknek 20% kedvezménnyel 10 160 Ft
E-Könyvek kategória összes termékének megtekintése
Szakkönyvek
-
Egyéni vállalkozók adózási kézikönyve
Bruttó ár: 9 900 Ft
Előfizetőknek 20% kedvezménnyel 7 920 Ft
Postaköltség: 1 200 Ft -
Őstermelők és családi gazdaságok kézikönyve (2025)
Bruttó ár: 10 500 Ft
Előfizetőknek 20% kedvezménnyel 8 400 Ft
Postaköltség: 1 995 Ft -
Agrárgazdaságok átadása és adózása
Bruttó ár: 15 750 Ft
Előfizetőknek 20% kedvezménnyel 12 600 Ft
Postaköltség: 1 200 Ft
E-Start
Önadózó segítség az ügyek elektronikus intézéséhez.
- Elektronikus ügyintézés - alapok
- Adatvédelem
- Adózási alapinformációk
- Adókalkulátorok
- Adóellenőrzés, adóigazgatás, jogorvoslatok, ügyintézés a NAV előtt
- Adózó saját bevallási és egyéb nyilvántartási adatainak lekérdezése
- Bevallási, adatszolgáltatási platformok
- Bírósági eljárások - Fizetési meghagyás - Alternatív vitarendezések
- Bírósági határozatok gyűjteménye
- Cégügyek, céginformációk
- Civil szervezetek
- Családtámogatások
- Egészség - Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Tér (EESZT)
- E-learning - Kötelező továbbképzések könyvelőknek, adótanácsadóknak, könyvvizsgálóknak, ügyvédeknek
- Egyéni vállalkozók nyilvántartása
- Építőipar
- Gépjármű
- Hatósági igazolások igénylése
- Helyi önkormányzati ügyek (E-ÖNKORMÁNYZAT PORTÁL)
- Ingatlan
- Jogszabálygyűjtemények
- KSH adatok - Az adatvezérelt üzleti döntésekért
- Mezőgazdaság
- NAV szolgáltatások
- Pénzügyi ágazati szakmák és szakképzés
- Pénzügyi, számviteli szoftverek
- Támogatások, pályázatok,
- Társadalombiztosítás
- Turisztikai szolgáltatók NTAK regisztrációja