Kapcsolt vállalkozások szabályai - és további írások az Önadózó áprilisi számában

Forrás: Önadózó

Az Önadózó áprilisi számának tartalmából: A munkába járás költségtérítése – példákkal ● A háromszög ügyletről ● Kapcsolt vállalkozások szabályai ●Tao korrekciós tételek és adókedvezmények ● A cash-flow kimutatás ● IFRS - Nyereségadók kezelése ● Napelemes rendszer kiépítéséhez kapcsolódó munkáltatói támogatási lehetőségek ● Őstermelő adózása és a támogatások elszámolása ● Speciális ingatlanértékesítési esetek adózása ● A munkavédelmi törvény módosult szabályairól ● Előfizetés az Önadózó újságra és online csonmagjára: https://www.onadozo.hu/elofizetes-az-ujsagra/

A MUNKÁBA JÁRÁS KÖLTSÉGTÉRÍTÉSE - PÉLDÁKKAL

A közelmúltban kedvezően módosult a munkába járás címén adható költségtérítésre vonatkozó szabályozás, melynek apropójából a cikk áttekinti a munkába járásra - illetve ehhez kapcsolódóan a jogintézmények elkülönítése miatt a kiküldetésre, hivatali, üzleti utazásra - vonatkozó főbb szabályokat, és konkrét példákon keresztül bemutatja az esetkörök egymástól való elkülönítését.

A HÁROMSZÖG ÜGYLETRŐL AZ EURÓPAI BÍRÓSÁG ÍTÉLETEINEK TÜKRÉBEN

Meglehetősen sok magyar adóalany érintett -a gazdasági globalizáció követében- a forgalmi adózás úgynevezett háromszög ügylet típusában. Az Áfa törvényben hiába keressük a háromszög ügylet kifejezést. A jogalkotó igencsak elrejtette a háromszög ügylettel kapcsolatos szabályokat a meglehetősen hosszas törvényben. Egyrészt több helyen szereplő rendelkezésekből kell összerakni az eljárási rendet, másrészt a több helyen elhelyezett szövegezés -mondhatni- önmagában nem igazán értelmezhető. Kizárólag úgy válik értelmessé a törvényi norma szöveg, ha konyhanyelven megismerjük a szabályozást és ennek ismeretében tanulmányozzuk a szöveget.

KAPCSOLT VÁLLALKOZÁSOK SZABÁLYAI

Bár a kapcsolt vállalkozásokkal kapcsolatos szabályok nem új keletűek, mégis a rendszeresen felmerülő kérdések közé tartozik a kapcsolt viszony megítélése, hiszen e reláció az adózás több területén is jelentőséggel bír. A legutóbbi jelentős változás, amely ehhez a témához köthető, a transzferárral kapcsolatos adatszolgáltatási kötelezettség, amelyet – főszabály szerint – az éves adóbevallásban kell teljesíteni azon adózóknak, amelyek egyébként a külön miniszteri rendelet szerinti transzferár-nyilvántartás elkészítésére kötelezettek. Jelen cikkben a kapcsolt vállalkozási viszonyra fókuszálunk, de előtte röviden áttekintjük azokat a jellemzően előforduló területeket, szabályokat, amelyek esetében a kapcsolt vállalkozással rendelkező adózók érintettek lehetnek.

LEGGYAKORIBB KORREKCIÓS TÉTELEK ÉS ADÓKEDVEZMÉNYEK A TÁRSASÁGI ADÓ RENDSZERÉBEN

A 2022-es adóév lezárultát követően a társasági adóalanyoknak össze kell állítani az érintett adóévről szóló elszámoló bevallásukat, amelyben levezetik társasági adókötelezettségüket. A társasági adókötelezettség meghatározásának fontos részét képezi az adózás előtti eredményt módosító tételek és az adókedvezmények alkalmazása. E körben érdemes áttekinteni egyfelől a gyakran alkalmazott, másfelől a 2022-es adóévben újonnan beiktatott, változással érintett korrekciós tételek, adókedvezmények szabályait. A 2022-es adóévben a tulajdoni részesedésre elszámolt értékvesztéssel összefüggésben egy új növelő és egy új csökkentő tétel került beiktatásra a társasági adóról és az osztalékadóról szóló 1996. évi LXXXI. törvénybe [a továbbiakban: Tao. tv.]. A korrekciós tételek szabályai – ettől eltekintve – a 2022-es évben alig változtak, legfontosabb módosításként a de minimis kedvezmények Válságközlemény alapú érvényesítése nevesíthető. Az adókedvezmények tekintetében is kisebb módosítások valósultak meg.

A CASH-FLOW KIMUTATÁS

A cash-flow kimutatás összeállításának módszerei ● A számviteli cash-flow kimutatás szerkezete ● Működési cash-flow ● Befektetési cash-flow ● Finanszírozási cash-flow ● A cash-flow kimutatás magyar szabályozása ● Cash-flow kimutatás az IFRS-ek szerint ● Példák

NYERESÉGADÓK SZÁMVITELI KEZELÉSE A KKV IFRS 29. SZAKASZA ALAPJÁN

A cikk gyakorlati példákon keresztül mutatja be az IFRS sajátos logikáját a nyereségadók elszámolása tekintetében, értelmezi a tényleges adó és a halasztott adó fogalmakat, a halasztott adó jogcímeket. Bemutatja az adók elszámolhatóságát és megjelenítését a pénzügyi helyzet kimutatásban és az átfogó eredménykimutatásban, valamint az adókkal összefüggésben közzéteendő kiegészítő megjegyzéseket. 

NAPELEMES RENDSZER KIÉPÍTÉSÉHEZ KAPCSOLÓDÓ MUNKÁLTATÓI TÁMOGATÁSI LEHETŐSÉGEK

A munkáltató a napelemes rendszer kiépítéséhez adhat kedvezményes kamatozású vagy akár adómentes munkáltatói kölcsönt, illetve vissza nem térítendő támogatást is, valamint dönthet úgy is, hogy munkabérelőleget ad a felmerülő nagyobb kiadás kiegyenlítéséhez. Cikkünkben bemutatjuk hogyan alakul ezen támogatási lehetőségek adóügyi megítélése.

MEZŐGAZDASÁGI ŐSTERMELŐ ADÓZÁSA ÉS A TÁMOGATÁSOK ELSZÁMOLÁSA

A mezőgazdasági őstermelőkre, a családi gazdaságokra a személyi jövedelemadó szabályozása régóta különleges szabályokat állapított meg. A rájuk vonatkozó különleges szabályok 2021. január 1-től lényegesen megváltoztak. A cikkemben az alapvető szabályok ismertetésén túl az eltelt több mint két év során felmerült, nehezebben értelmezhető fordulatokra is rávilágítok.

SPECIÁLIS INGATLANÉRTÉKESÍTÉSI ESETEK ADÓZÁSA

Amikor egy magánszemély ingatlant értékesít, akkor nem szabad elfelejtenie, hogy ez az ügylet adókötelezettséget keletkeztet. Aki egy kicsit előre tájékozódik, már az adásvételi szerződés aláírásakor tisztában lehet azzal, hogy a bevételből mennyi adót kell fizetnie. A szabályok ismerete különösen akkor érdekes, ha az ingatlan értékesítés tekintetében speciális szabályokat kell alkalmazni. A következőkben ezekkel az esetekkel ismerkedhetünk meg, gyakorlati példák segítségével.

A MUNKAVÉDELMI TÖRVÉNY MÓDOSULT SZABÁLYAIRÓL

Ha új szabályokat olvasunk, figyelmünk sokszor elsiklik a hatályba lépés dátuma felett. Nos, amint olvashatják, a bemutatandó szabályok meghatározó része még nem lépett éltbe, van közöttük olyan is, amire majdnem három évet „várnunk” kell. A törvénymódosítás terjedelme miatt két részre osztott írásunk első felének meghatározó témája, hogy a munkavédelem hatálya alá tartozó egyes szaktevékenységek végzésének feltételein miként könnyít vagy szigorít a jogalkotó. A megengedőbb rendelkezések alapján az orvosok helyére munkaegészségügyi tudással rendelkezők léphetnek. Változnak továbbá – többek között a munkavédelmi bejelentések és nyilvántartások, valamint a veszélyes anyagok elleni védekezés egyes szabályai.

FIZESSEN ELŐ 2024-RE AZ ÖNADÓZÓ ÚJSÁGRA ÉS ONLINE CSOMAGJÁRA!

Önadózó - okos újság okos cégeknek és könyvelőknek!  Velünk 2024-ben is könnyebb lesz alkalmazni a jogszabályokat, követni a változásokat, teljesíteni az aktuális adózási, könyvviteli feladatokat, és elkerülni a buktatókat. Az Önadózó az egyik legnagyobb terjedelemmel jelentkező havi szaklap. Igen gazdag az archívumunk, az előfizetéssel ingyenesen hozzájuthat a megelőző évek lapszámaihoz. Az egyes lapszámok tartalma online elérhető, illetve mobiltelefonon is. Online csomagunk: Számviteli szabályzatok 2024 Cafetéria szabályzat 2024 Pénzmosás elleni szabályzat csomag GDPR Segédlet, Gyorskérdés szolgáltatás a honlapon,Segédletek + Mérlegképes és adótanácsadói kreditek Ingyenes e-könyvek és vásárlási kedvezmény az Önadózó Webáruhgázban ● Egyes Kulcs-Soft programok előfizetőknek ingyenesen ● Előfizetni itt lehet: https://www.onadozo.hu/elofizetes-az-ujsagra/ 


Vissza az előző oldalra

Webáruház

Szabályzatok

Szabályzatok kategória összes termékének megtekintése

E-Könyvek

E-Könyvek kategória összes termékének megtekintése

Szakkönyvek

Szakkönyvek kategória összes termékének megtekintése

E-Start

Önadózó segítség az ügyek elektronikus intézéséhez.


Vissza az előző oldalra