Új, átfogó vállalati adócsökkentési programot tervez a kormány
JÁRULÉKOK, TB 2025-10-07
NyomtatásCímkék: adóváltozások 2026
A program része a vállalkozások számára kidolgozott adócsökkentési csomag, amely a szociális hozzájárulási adó (szocho) mérséklésén túl kiterjedhet az alanyi áfamentesség értékhatárának többlépcsős emelésére, a kisvállalati adó (kiva) feltételeinek kedvezőbbé tételére, valamint egyéb adó- és adminisztrációs terhek csökkentésére. Emellett tervezik az átalányadózó egyéni vállalkozók költséghányadának növelését is - derült ki a Nagy Márton által közzétett prezentációból. A vállalkozástámogató program része a kkv-k támogatása kedvező forráslehetőségekkel.
A kormány novemberben tervezi elfogadni az új, átfogó adócsökkentési intézkedéscsomagot, mely várhatóan tartalmazni fogja a szociális hozzájárulási adó csökkentését és más, a vállalkozásokat segítő intézkedéseket
Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter a Portfolio keddi konferenciáján, Budapest Economic Forumon a elmondta: a kormány a családokat érintő adócsökkentések után szeretné a kis- és középvállalkozások (kkv-k) támogatását is bővíteni, ezt szolgája a négy plusz egy lépésből álló gazdaságélénkítő csomag. A cél, hogy a vállalkozások számára kiszámítható, kedvező forráskörnyezetet biztosítsanak, ezzel ösztönözve a beruházásokat és a gazdasági növekedést.
A program része a vállalkozások számára kidolgozott adócsökkentési csomag, amely a szociális hozzájárulási adó (szocho) mérséklésén túl kiterjedhet az alanyi áfamentesség értékhatárának többlépcsős emelésére, a kisvállalati adó (kiva) feltételeinek kedvezőbbé tételére, valamint egyéb adó- és adminisztrációs terhek csökkentésére. Emellett tervezik az átalányadózó egyéni vállalkozók költséghányadának növelését is - derült ki a Nagy Márton által közzétett prezentációból.
A vállalkozástámogató program része a kkv-k támogatása kedvező forráslehetőségekkel. A kormány a Széchenyi Kártya Program likviditási hiteleinek kamatait is 3 százalékra csökkentette, emellett 20 milliárd forintos kerettel újra meghirdetik a Demján Sándor Programon belül a kkv-at célzó, 1+1 beruházásösztönző támogatási programot. A nemrégiben lezárt program révén 1386 vállalat jutott 110 milliárd forintos fejlesztési forráshoz, ennek nagy része a területileg fejletlenebb régiókba jutott és elsősorban a digitális és a zöld átállást szolgálta - ismertette a miniszter.
A kormány tervei között szerepel egy öt elemű kereskedelmi és fogyasztóvédelmi intézkedéscsomag elfogadása, a mesterséges intelligencia elterjesztése. Ehhez kapcsolódóan megjegyezte, hogy két új állami tőkeprogram indul az innováció ösztönzésére.
Elmondta: a napenergia kapacitásokhoz képest jelenleg nagyon alacsony szinten állnak az akkumulátoros energiatároló kapacitások, és ezek fejlesztésével az energiafüggetlenség is növelhető. Az új kapacitások megépítésének támogatásával pedig csökkenthető a villamos energia importfüggőség, továbbá a háztartások és a vállalatok rezsiköltsége, az alacsonyabb energiatámogatással pedig a költségvetési kiadások is mérséklődnek.
Nagy Márton beszédében részletesen beszélt a német gazdaság problémáiról, ami szerinte nem ciklikus jellegű, hanem szerkezeti okokra vezethető vissza mint a versenyképesség csökkenése, a magas munkaerőköltségek és a magas energiaárak. Ezek a tényezők pedig az exportpiacok elvesztéséhez vezettek. Mindezt fokozta az EU és az Egyesült Államok között megkötött, Európa számára kedvezőtlen vámmegállapodás - sorolta.
A német gazdaság a második világháború óta nem látott hosszan tartó recesszióval küzd, és idén a fiskális lazításoknak köszönhetően is csak 1,3 százalékos növekedésére lehet számítani, miközben az üzleti hangulatindexek nem mutatnak javulást.
Nagy Márton rámutatott, hogy a német gazdaság gyengélkedése Magyarország számára is különösen hátrányos, mivel az ország exportjának negyede közvetlenül Németországba irányul, a hozzáadott érték alapján pedig 17 százalékos a német kitettség. Ez utóbbi arány az Egyesült Államok irányába 8 százalék, így ez a két exportpiac hat legnagyobb mértékben a magyar gazdaság teljesítményére - fűzte hozzá.
A magyar gazdaság szoros integrációban van a német járműiparral, és az ázsiai akkumulátorgyártók megjelenésével tovább nőtt a gazdasági függés, mivel ezek a vállalatok nagyrészt a német autógyártóknak szállítanak.
A német autóipar is problémákkal küszködik, a három vezető gyártó kiszorul a kínai piacról, de már saját piacukon, az Európai Unióban is veszítenek piaci részesedésükből - fogalmazott.
Elmondta, hogy Magyarország közvetlen éves exportja az Egyesült Államokba mintegy 6,5 milliárd dollár, a re-exporton keresztül a közvetett kitettség azonban eléri a 10-11 milliárd dollárt, és a 15 százalékos új amerikai vámterhek elsősorban a járműipart és az akkumulátorgyártókat érintik.
Megjegyezte: a német üzleti hangulatindexek alakulása nagyobb pontossággal jelzi előre a magyar GDP várható alakulását, mint a hasonló magyar mutatók, ami szintén azt jelzi, mennyire erős ez a gazdasági kapcsolat.
A magyar gazdaságra kitérve elmondta, hogy a lakossági fogyasztás tartja pozitív tartományban a GDP-t idén, és a következő időszakban is ez lehet a növekedés hajtóereje. A beruházások nagy részben a kedvezőtlen külső környezet miatt estek, és fordulatra 2025 végétől lehet számítani, amit az új gyártói kapacitások, mint a BYD, a BMW, vagy a Mercedes támogatnak.
A lakossági fogyasztás idén jól teljesített, az adóbevételek a vártnál gyengébb gazdasági növekedés ellenére is a korábbi, magasabb GDP tervezet szintje körül alakulnak. Ugyanakkor a vállalati adófizetések elmaradtak a tervezettől, ami a vállalati szektor gyengébb teljesítményére utal. Ezt mutatja a hitelezésben látott aszimmetrikus növekedés is - mondta a tárcavezető, hozzátéve, hogy amíg a háztartások hiteldinamikája erőteljes növekedést mutat, ezzel szemben a vállalati hitelezés éves szinten 2-4 százalékkal emelkedik.
FIZESSEN ELŐ 2026-RA AZ ÖNADÓZÓ ÚJSÁGRA ÉS ONLINE CSOMAGJÁRA!
Önadózó - okos újság okos cégeknek és könyvelőknek! Velünk 2026-ban is könnyebb lesz alkalmazni a jogszabályokat, követni a változásokat, teljesíteni az aktuális adózási, könyvviteli feladatokat, és elkerülni a buktatókat. Az Önadózó az egyik legnagyobb terjedelemmel jelentkező havi szaklap. Igen gazdag az archívumunk, az előfizetéssel ingyenesen hozzájuthat a megelőző évek lapszámaihoz. Az egyes lapszámok tartalma online elérhető, illetve mobiltelefonon is. Online csomagunk: Számviteli szabályzatok 2026 ● Cafetéria szabályzat 2026 ● Pénzmosás elleni szabályzat csomag 2026 ● GDPR Segédlet, ● Gyorskérdés szolgáltatás a honlapon,● AI tanácsadás (NDZ) ● Segédletek + Mérlegképes és adótanácsadói kreditek ● Ingyenes e-könyvek és vásárlási kedvezmény az Önadózó Webáruhgázban ● Előfizetni itt lehet: https://www.onadozo.hu/elofizetes-az-ujsagra/
Figyelem a Money Network Kft hitel-, babaváró hitel és ltp kalkulátorának használata díjmentes!
Lakástakarék, babaváró hitel és jelzáloghitel közvetítésben együttműködő partnerünk a Money Network Kft. A kalkulátor üzemeltetője a moneynetwork.hu.
Webáruház
Szabályzatok
-
Könyvviteli szolgáltatók pénzmosás elleni szabályzat csomagja 2026.01.09.
Bruttó ár: 38 100 Ft
Előfizetőknek ingyenes
Szabályzatok kategória összes termékének megtekintése
E-Könyvek
-
Naplófőkönyv és pénztárkönyv az egyéni vállalkozások tükrében
Bruttó ár: 13 990 Ft
Előfizetőknek 20% kedvezménnyel 11 193 Ft
E-Könyvek kategória összes termékének megtekintése
Szakkönyvek
-
Egyéni vállalkozók adózási kézikönyve
Bruttó ár: 10 500 Ft
Előfizetőknek 20% kedvezménnyel 8 400 Ft
Postaköltség: 1 350 Ft -
Őstermelők és családi gazdaságok kézikönyve (2026)
Bruttó ár: 10 500 Ft
Előfizetőknek 20% kedvezménnyel 8 400 Ft
Postaköltség: 2 350 Ft -
A mezőgazdasági tevékenység és az Szja 2026
Bruttó ár: 12 900 Ft
Előfizetőknek 20% kedvezménnyel 10 320 Ft
Postaköltség: 1 350 Ft
E-Start
Önadózó segítség az ügyek elektronikus intézéséhez.
- Elektronikus ügyintézés - alapok
- Adatvédelem
- Adózási alapinformációk
- Adókalkulátorok
- Adóellenőrzés, adóigazgatás, jogorvoslatok, ügyintézés a NAV előtt
- Adózó saját bevallási és egyéb nyilvántartási adatainak lekérdezése
- Bevallási, adatszolgáltatási platformok
- Bírósági eljárások - Fizetési meghagyás - Alternatív vitarendezések
- Bírósági határozatok gyűjteménye
- Cégügyek, céginformációk
- Civil szervezetek
- Családtámogatások
- Egészség - Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Tér (EESZT)
- E-learning - Kötelező továbbképzések könyvelőknek, adótanácsadóknak, könyvvizsgálóknak, ügyvédeknek
- Egyéni vállalkozók nyilvántartása
- Építőipar
- Gépjármű
- Hatósági igazolások igénylése
- Helyi önkormányzati ügyek (E-ÖNKORMÁNYZAT PORTÁL)
- Ingatlan
- Jogszabálygyűjtemények
- KSH adatok - Az adatvezérelt üzleti döntésekért
- Mezőgazdaság
- NAV szolgáltatások
- Pénzügyi ágazati szakmák és szakképzés
- Pénzügyi, számviteli szoftverek
- Támogatások, pályázatok,
- Társadalombiztosítás
- Turisztikai szolgáltatók NTAK regisztrációja


