Gyorskérdés
ÁFA - Általános forgalmi adó

Alanyi adómentes értékhatár


A Gyorskérdés szolgáltatás igénybevétele az Önadózó újság előfizetői részére biztosított. Az összes hozzászólás megtekintéséhez regisztráljon vagy lépjen be előfizetőként!

Az Önadózóval könnyebb lesz alkalmazni a jogszabályokat, követni a változásokat, teljesíteni az aktuális adózási, könyvviteli feladatokat, és elkerülni a buktatókat. A Gyorskérdés menüpontban pedig előfizetőként szakmai konzultációt kérhet.

org 2006-12-12 11:39:34

Az ÁFA tv 49.§ 5. pontja szerint az alanyi mentességre jogosító 4.000.000,- Ft-os értékhatárba beleszámít a tárgyi adómentes pénzügyi és biztosítási tevékenységbõl származó ellenérték is, kivéve , ha az járulékos tevékenységként kapcsolódik az adóalany által végzett fõtevékenységhez. Fõtevékenységû és alanyi mentes biztosítási ügynök esetén, ha nem tárgyi adómentes tevékenységet is végez figyelmen kívül hagyható a trgyi adómentes biztosítási tevékenység ? (Nem egyértelmû számomra a járulékos tevékenység értelmezése.
Köszönöm a választ: Emese

Témanyitó hozzászólás

emmabt 2006-12-16 20:39:10

Kedves Emese!

A biztosítási ügynöki besorolás SZJ 67.20 – alapesetben tárgyi adómentes tevékenység.
Az APEH honlapon is megtalálható 7. sz. információs füzet tartalmazza a tevékenységét kezdõ adóalany általános forgalmi adó kötelezettségének alapvetõ szabályait, többek között az alanyi adómentességre vonatkozóan az alábbit (ami a nem kezdõre is igaz):

Amennyiben az adóalany tárgyi adómentesség alá tartozó termékértékesítést és szolgáltatásnyújtást, vagy mezõgazdasági tevékenységet is folytat, akkor az ebbõl származó, illetve várható bevételt nem kell az összeghatár számításánál figyelembe venni.
Az összeghatárba azonban beleszámít a tárgyi adómentes ingatlan értékesítésbõl, illetve a pénzügyi és biztosítási tevékenységbõl származó ellenérték is, kivéve, ha az járulékos tevékenységként kapcsolódik az adóalany által végzett fõtevékenységhez.

Tehát ha a biztosítási tevékenységet önmagában végzi, akkor ennek a bevételnek áfa szempontjából nincs felsõ határa – tárgyi adómentes tevékenység.

Amennyiben egyéb tevékenységet is végez, amelyre az alanyi adómentesség szabályai vonatkoznak, akkor az ebbõl származó bevétel összegéhez hozzá kell számítani a nem járulékos tevékenységként végzett biztosítás ügynöki tevékenység bevételét a 4 millió forintos értékhatár szempontjából. A kettõre együtt vonatkozik az értékhatár.

A kivétel szabály – figyelmen kívül hagyható a járulékos tevékenység bevétele. Járulékos tevékenységnek az a tevékenység minõsül, amit önmagában nem végezne a vállalkozás, jellemzõen mintegy közvetített szolgáltatás jelenik meg, általában õ is fizet egy másik vállalkozásnak annak elvégzéséért. Például ha egy üzlet postán utánvéttel is értékesít, akkor a postai szolgáltatás mintegy járulékos szolgáltatás, mert csak postai szolgáltatást nem rendelhet senki az üzletben. Másik példa, amikor a nála vásárolt termék házhoz szállítását vállalja az üzlet. Csak szállítást pedig önmagában nem végez, tehát a termék házhoz szállítása járulékosan kapcsolódik a fõtevékenységhez. Járulékos bevétel pl. bérbeadás esetén a továbbszámlázott energia költség. Vagy: csak a nálunk vásárolt termék díszcsomagolását vállaljuk (plusz ellenértékért) – a csomagolás a járulékos tevékenység.

A fõ tevékenység megítélésénél segít az a szempont, hogy a felek mely tevékenység miatt lépnek szerzõdéses kapcsolatba. A fõ tevékenység értéke jellemzõen magasabb, a melléktevékenységet pedig jellemzõen önmagában nem nyújtja a vállalkozás.

Üdvözlettel: Dajka Edit.

Felhasználói hozzászólás

organisator 2007-03-21 09:07:07

Kedves Edit!

Köszönöm alapos válaszát, és ehhez kapcsolódóan kérem további pontosítását, szakvéleményét a következõkkel összefüggésben:
Az Apeh 2006. 07.24-i tárgybani "Biztosításügynöki tevékenység és alanyi adómentesség" c. állásfoglalásában /APEH honlap, információk, Áfa-témakör 3. oldalon/ az állásfoglalás utolsó szakaszában az alábbiakat rögzíti:
"Következésképpen az az adóalany, aki csak .........a tárgyévben még maradhat alanyi áfa-mentes, azonban nem választhat alanyi mentességet, mivel a következõ évre már azon feltételnek nem felel meg, hogy az elõzõ évi számításba veendõ bevétele értékhatár alatt maradt.
Kérdésem:
Fentiek szerint a tárgyévet követõ évre vonatkozóan a tárgyvben, vagy tárgyévet követõ évben /mikor?/ be kell jelentkezni /adatváltozási nyomtatványon?/ az áfa-körbe áfa alanyaként?
Hogyan kell fentieket értelmezni és praktikusan mit kell tenni ahhoz, hogy a helyes eljárást alkalmazzuk, maradéktalanul megfeleljünk a jogszabály és az állásfoglalások elõírásainak?
Megköszönve megtisztelõ válaszát, tisztelettel:
gorbin

Felhasználói hozzászólás

Összesen: 2 db hozzászólás


Vissza az előző oldalra

Webáruház

Szabályzatok

Szabályzatok kategória összes termékének megtekintése

E-Könyvek

E-Könyvek kategória összes termékének megtekintése

Szakkönyvek

Szakkönyvek kategória összes termékének megtekintése

E-Start

Önadózó segítség az ügyek elektronikus intézéséhez.


Vissza az előző oldalra