Gyorskérdés
SZJA - Személyi jövedelemadó

Családi gazdálkodás - egyéni vállalkozás optimalizálás


A Gyorskérdés szolgáltatás igénybevétele az Önadózó újság előfizetői részére biztosított. Az összes hozzászólás megtekintéséhez regisztráljon vagy lépjen be előfizetőként!

Az Önadózóval könnyebb lesz alkalmazni a jogszabályokat, követni a változásokat, teljesíteni az aktuális adózási, könyvviteli feladatokat, és elkerülni a buktatókat. A Gyorskérdés menüpontban pedig előfizetőként szakmai konzultációt kérhet.

Horváth Edit 2014-01-08 18:56:12

Tisztelt Fórumozók!
Egyik ügyfelem egyéni vállalkozói igazolvánnyal rendelkezik, de a családi gazdaság tagja. A gazdaság tagjai Ő és a kiskorú gyermekei.A bevételeket költségeket négy felé osztva valljuk be a12 lapon , a 13 lapot pedig nullásam töltöm ki.
Szeretném ha a vállalkozó részére valami módon lehetne jövedelmet juttatni / gyerekek miatt rengeteg adókedvezménye van / , de nem tudom hogy lehetséges ez . Csak sertés neveléssel és eladással foglalkoznak,.
Tudomásom szerint a családi gazdaságban számára nem lehet bért számolni , sőt még a járulékait sem lehet költségelni, hiába fizeti meg azt mint egyéni vállalkozó . Sajnos a családi járulék kedvezményt sem tudja így igénybevenni.
Tudtok e valami megoldást , segítséget erre a problémára. Lehetséges hogy egyik sertés eladását mint családi gazdaság bevétele, másikat pedig mint egyéni vállalkozói bevétel adja el, ugyanazzal az adószámmal? Ez elég furcsa lenne nem? A választ előre is köszönöm Horváth EDit

Témanyitó hozzászólás

Pap Attila Önadózó szakértő 2014-01-09 17:43:48

Edit,
Elméletileg nem zárja ki egyetlen jogszabály sem, hogy az egyik pocát egyéni vállalkozóként, a másikat meg családi gazdálkodóként értékesítse. Ebben az esetben az Szja tv. 22.§ (7) bekezdésében foglaltakat kell alkalmazni. Mivel egy magánszemélynek csak egy adószáma lehet, így nincs semmi furcsaság a "kettős" értékesítésben.
(7) Ha a mezőgazdasági őstermelő e tevékenysége mellett egyéni vállalkozói tevékenységet is folytat,
a) őstermelői bevételként kell figyelembe vennie az őstermelői tevékenység során előállított azon termékek szokásos piaci értékét, amelyeket egyéni vállalkozóként értékesít, azzal, hogy vállalkozói jövedelem szerinti adózás alkalmazása esetén ez az érték az egyéni vállalkozói tevékenység elismert költségének minősül;
b) egyéni vállalkozói tevékenységből származó bevételként kell figyelembe vennie az a) pontban említett termékek értékesítéséből származó ellenértéket is;
c) az egyes tevékenységek folytatása érdekében felmerült költségeket elkülönítve kell nyilvántartania, ha tételes költségelszámolást, illetőleg vállalkozói jövedelem szerinti adózást alkalmaz;
d) ha e törvény másként nem rendelkezik, a tevékenységek közös költségeit a bevételek arányában kell megosztani, azzal, hogy
az a)-d) pont rendelkezéseit kell értelemszerűen alkalmazni, ha a magánszemély a családi gazdaságban őstermelői tevékenységből származó bevétele mellett önálló tevékenységből származó bevételt is szerez.
papati

Szakértői hozzászólás

kpesmtbt 2014-01-11 18:55:17

Edit!
Nekem neminden világos! Azt írod,hogy "Az ügyfelem egyéni vállalkozói igazolvánnyal rendelkezik, de családi gazdaság tagja".
Kérdés: Ő a családi gazdálkodó? Szerintem ha igen akkor: ha csak
őstermelői tevékenységet végez akkor a bevételeit és a felmerült költségeket őstermelői tevékenységként kell elszámolni.
Az Attila által idézett jogszabályi helyek alkalmazása járható,de szerintem nagyon nagy értelmét nem látom, vagy is ez nem oldaná meg a gondodat.
Ha egyéni vállalkozóként családi gazdálkodó akkor a járulékokat egyéni vállalkozói státusza alapján kell rendezni. Okvetlen kell,hogy egyéni vállalkozó legyen?
A családi gazdaságból -mg. őstermelésből- származó jövedelem összevonandó jövedelem és ez után is érvényesíthető, -csökkentő tételként- a családi kedvezmény.
Lehet,hogy a családi gazdaság tagjainak a létszámát kellene felül vizsgálni, de elképzelhető,hogy ez más problémát okozna.
Egyenlőre ennyit,lehetne még spekulálni,de...
Üdv. K.M.

Felhasználói hozzászólás

kpesmtbt 2014-01-11 19:46:01


Amennyiben a családi gazdálkodó egyéni vállalkozói igazolvány birtokában folytatja tevékenységét, akkor az őstermelői tevékenysége tekintetében nem egyéni vállalkozóként, hanem a család többi tagjával együtt, a közös őstermelői igazolvánnyal rendelkezőkre vonatkozó szabályok szerint kell adóznia.


Felhasználói hozzászólás

Horváth Edit 2014-01-31 17:20:05

Köszönöm a válaszaitokat ! Mostanára az a döntés született hogy az egyéni vállalkozói tevékenységét kibővíti egyéb gépi földmunka végzéssel. Keres hozzá "megrendelőket" ez lesz aztán a vállalkozás bevétele amellyel szemben majd elszámolhatja a vállalkozói kivétet és így lesz jövedelme .Talán így mindenki jól jár Köszi mégegyszer az együtt gondolkodást Edit

Felhasználói hozzászólás

Összesen: 4 db hozzászólás


Vissza az előző oldalra

Webáruház

Szabályzatok

Szabályzatok kategória összes termékének megtekintése

E-Könyvek

E-Könyvek kategória összes termékének megtekintése

Szakkönyvek

Szakkönyvek kategória összes termékének megtekintése

E-Start

Önadózó segítség az ügyek elektronikus intézéséhez.


Vissza az előző oldalra