Hírek
MUNKAJOG kategória hírei

Az egyszerűsített foglalkoztatást érintő 2025. január 1-jei változások

MUNKAJOG

2025.január 1-jétől az egyszerűsített foglalkoztatásban változik a napi közteher mértéke, a filmipari statiszták napi jövedelmének maximuma és a nyugellátás számítási alapja is.

Megjelentek a munkáshitel részletszabályai

MUNKAJOG

A hitel feltételei között szerepel, hogy azok a fiatal munkavállalók jogosultak rá, akik heti legalább 20 órában alkalmazottként vagy vállalkozóként tevékenykednek. Az igénylő vállalja, hogy a hitel folyósításától számított legalább 5 évig bejelentett magyarországi lakcímmel rendelkezik, dolgozik, avagy vállalkozást folytat.

Jövőre kilenc százalékkal nő a minimálbér

MUNKAJOG

Jövőre kilenc, két év múlva tizenhárom, három év múlva pedig tizennégy százalékkal nő a minimálbér. Nem volt egyszerű, de megszületett a bérmegállapodás a kormány, a munkáltatók és a munkavállalók képviselői között - jelentette be Czomba Sándor, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára. Összeget nem mondott, de a 2024-es minimálbér 266.800,-Ft - annak 9%-kal növelt összege pedig: 290.800,-Ft (kb).

Mit hoz a munkáltatók és a HR-esek számára az EU AI Act?

MUNKAJOG

Az EU 2024. augusztus 1-jén hatályba lépett mesterséges intelligenciáról szóló rendelete ( az „AI Act”) a világ első átfogó szabályrendszere az AI-ra vonatkozóan, mely legfontosabb céljaként fogalmazza meg, hogy az Európai Unióban működő vagy azt érintő AI rendszerek megbízhatóak legyenek és tiszteletben tartsák azokat az alapvető értékeket, melyek a békés együttéléshez feltétlenül szükségesek. Az AI Act által támasztott követelmények, melyek előírják az AI - munkáltatók működésével, toborzásával, teljesítményértékelésével, vagy munkaerő-felügyeletével kapcsolatos - biztonságos és etikus használatát, jelentős hatással lesznek a munkáltatókra és az egész HR-ágazatra. Dr. Szabó Gergely Gábor, a Bán, S. Szabó, Rausch & Partners Ügyvédi Iroda szabályozási ügyekért felelős vezető ügyvédje az alábbiakban mutatja be a fontosabb szabályokat és azok várható hatását.

Mennyi lesz a minimálbér 2025-ben?

MUNKAJOG

Hogy állunk most? A munkaadói oldal 8, 10, 12 százalékos, a munkavállalói 10, 12, 14 százalékos minimálbéremelést szeretne elérni a következő három évben, a garantált bérminimum intézményét meghagynák, arról évente fognak tárgyalni. Ha azt a célt szeretnék elérni, hogy 2028. január 1-jére ezer euró legyen a minimálbér, és egymillió forint körül a bruttó átlagkereset, akkor 10, 12, 14 százalékos emelésre van szükség a következő három évben, ez átlagosan 12 százalékos növekedés.

Itt a Munkavédelmi Szakemberek Országos Adatbázisa

MUNKAJOG

A munkavédelmi szakemberek adatbázisa érdemben segíti a munkáltatók feladatellátását, hiszen a vállalkozások ezentúl könnyebben ki tudják választani azt a munkavédelmi szakembert, akit a tevékenységük, területi elhelyezkedésük, létszámuk alapján legoptimálisabb foglalkoztatni.

Négy hónapra bővülhet az apasági szabadság kivételének lehetősége

MUNKAJOG

Jelenleg minimum két hónap áll rendelkezésre az apasági szabadság igénybevételére a gyermek születését követően, de ez az időtartam számos esetben nem elég a szabadság megfelelő kihasználásához. Egyebek között a koraszülöttségből vagy más okból több hónapos kórházi kezelést igénylő újszülöttek esetében, vagy az apaság bírósági elismerésének elhúzódása miatt.

Kft kézikönyv - kft. tagoknak és ügyvezetőknek

MUNKAJOG

Korlátolt felelősségű társaságok működési szabályai ● Tagok jogállása ● Többségi tagok többletkötelezettségei ● Kisebbségi tagok többletjogai és jogérvényesítési lehetőségei ● Üzletrész átruházása és adózása ● Üzletrész a házastársi közös vagyonban ● Üzletrész öröklése ● A taggyűlés működési szabályai ● Ügyvezetők feladatai, felelőssége ● Veszélyes vizek, kritikus területek a cégvezetésben ● Foglalkoztatás és információbiztonság a társaságban ● Ez egy rendes nyomdai könyv, amelyet automatikusan adunk e-könyv (pdf) formátumban is

Tovább szigorodhatnak a vendégmunkások foglalkoztatásának szabályai

MUNKAJOG

A magyar munkavállalók és családjaik minél erőteljesebb védelme érdekében tovább szigorodhatnak a vendégmunkások foglalkoztatásának szabályai. Hamarosan megkezdődik azon rendelettervezet társadalmi egyeztetése, amely – a magyar munkahelyek és a hazai munkaerőpiac védelme mellett – tovább segítheti az álláskeresők által igénybe vehető képzések megszervezését, ezzel érdemben hozzájárulva a hazai munkaerő-tartalék mozgósításához és az aktivitás további növeléséhez - jelentette be csütörtökön a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM).

Mikor lehet a szabadságot pénzben megváltani?

MUNKAJOG

A szabadságot pénzben megváltani csak a munkaviszony megszűnésekor lehet – feltéve, ha addig a munkáltató az arányos szabadságot nem adta ki. A szabadságmegváltás tilalma valamennyi ki nem adott, így a munkaviszony megszűnésének évéből és a korábbi esztendőkről megmaradt szabadságra egyaránt vonatkozik.

A gyermek után járó pótszabadság

MUNKAJOG

A munkavállalónak a tizenhat évesnél fiatalabb egy gyermeke után kettő, két gyermeke után négy, kettőnél több gyermeke után összesen hét munkanap pótszabadság jár. A pótszabadság ezen mértéke fogyatékos gyermekenként – akikre tekintettel a Cst. szerinti magasabb összegű családi pótlék került megállapításra – két munkanappal nő.

NAV: az idénymunkát, alkalmi munkát is be kell jelenteni

MUNKAJOG

Aki elmulasztja szabályszerűen bejelenteni az alkalmi és idénymunkát, az augusztus 1-től egymillió helyett már kétmillió forintos bírságot kockáztat alkalmazottanként. Az ilyen súlyos szabálytalanságot elkövető munkáltató két évre felkerül a NAV illegális foglalkoztatók szégyenlistájára, és két évig nem kaphat semmilyen költségvetési támogatást

A foglalkoztatható alkalmi munkavállalók létszámának meghatározása

MUNKAJOG

A meghatározott napi létszámkeretet a munkáltató a tárgyév napjaira egyenlőtlenül beosztva is felhasználhatja, figyelemmel az alkalmi munka meghatározására. Ennek során a tárgyévben fel nem használt létszámkeretet a következő naptári évre nem viheti át. 

Munkavégzés iskolaszövetkezeten keresztül

MUNKAJOG

A diákok foglalkoztatásának közteherviselési szempontból legkedvezőbb módja az iskolaszövetkezeten keresztüli foglalkoztatás, ennek keretében ugyanis akár köztehermentesen is megvalósulhat a munkavégzés.

Nyáron célszerű legalább az időarányos szabadságot kiadni

MUNKAJOG

A szabadságolás rugalmasságát korlátozó fontos szabály, hogy a szabadság kiadásának időpontját a munkavállalóval legkésőbb a szabadság kezdete előtt tizenöt nappal közölni kell, a munkavállalónak pedig a szabadságra vonatkozó igényét szintén legalább tizenöt nappal a szabadság kezdete előtt be kell jelentenie. 

Diákmunka adózása - foglalkoztatási formától függően

MUNKAJOG

Idén június 21-én lesz az utolsó tanítási nap, ezt követően diákok tízezrei jelennek meg a munkaerőpiacon. A munka világával való ismerkedést részben anyagi megfontolás, részben szakmai gyakorlatszerzés iránti érdeklődés határozza meg. A diákok többsége nem fizet SZJA-t a 25 év alatti fiatalok kedvezményének köszönhetően. Ugyanakkor nem árt figyelni, hogy milyen jogviszonyban történik a foglalkoztatás, mert az eltérő formákhoz különféle adózási kötelezettségek társulnak, melyek jelentős hatással vannak a nettó jövedelem alakulására.

Diákok foglalkoztatása munkaviszonyban

MUNKAJOG

A tanuló munkaszerződéssel munkaviszonyban is dolgozhat. Az Szja tv. nem különbözteti meg a diákok munkavállalását, ezért adózási szempontból a diákok munkaviszonyból származó jövedelme ugyanúgy bérjövedelem, mint bármely más munkavállalónál.

KSH: a bruttó átlagkereset 658 400 forint volt 2024. márciusban, 13,9 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit

MUNKAJOG

A KSH adatai szerint a nettó átlagkereset kedvezmények nélkül 437 800, a kedvezményeket figyelembe véve 452 700 forintot ért el, 13,9, illetve 13,7 százalékkal volt magasabb, mint 2023. márciusban.

Az Év felelős foglalkoztatója díjra pályázhatnak vállalkozások

MUNKAJOG

Elismerés jár a felelős foglalkoztatás terén legjobban teljesítő kisvállalkozásoknak, középvállalkozásoknak, nagyvállalatoknak és az egyéb gazdálkodó szervezeteknek.

Az egyszerűsített foglalkoztatási jogviszony

MUNKAJOG

Az egyszerűsített foglalkoztatási jogviszony a felek szóbeli megállapodása alapján, a munkáltató bejelentésével jön létre.


Vissza az előző oldalra