Gyorskérdés
MUNKAJOG - Munka Törvénykönyve

07T1041


A Gyorskérdés szolgáltatás igénybevétele az Önadózó újság előfizetői részére biztosított. Az összes hozzászólás megtekintéséhez regisztráljon vagy lépjen be előfizetőként!

Az Önadózóval könnyebb lesz alkalmazni a jogszabályokat, követni a változásokat, teljesíteni az aktuális adózási, könyvviteli feladatokat, és elkerülni a buktatókat. A Gyorskérdés menüpontban pedig előfizetőként szakmai konzultációt kérhet.

zotya 2007-10-18 13:27:11

Az alakuló társaságnál, 07T1041-en kell jelenteni a tagokat akkor ha mindegyiknek fõállású munkaviszonya van?
S akkor ha személyes közremûködésre nem kötelezett?
S ha valamelyikbõl munkaviszonyos lesz akkor csak változás bejelentést adok be?

Témanyitó hozzászólás

sznelli 2007-10-20 05:06:18

Abban az esetben ha a tagoknak van máshol fõállása akkor nem kell jelenteni a 07T1041 nyomtatványon. Ha a saját cégében lesz tagi jogviszonyos akkor be kell adni ilyet és változásbejelentõt is.

Felhasználói hozzászólás

verebelyizsuzsi 2007-10-23 20:46:41

Véleményem szerint legalább egy fõ, az ügyvezetõ tisztségét akkor is be kell jelenteni, ha azért díjazást nem vesz fel, ha van máshol 36 órás jogviszonya.
A jopgcím: választott tisztségviselõ.
Üdv Verebélyi Zsuzsi

Felhasználói hozzászólás

Pap Attila Önadózó szakértő 2007-10-25 11:32:03

Véleményem szerint ahol a törvény erejénél fogva kötelezett a tag személyes munkavégzésre (bt beltag, kkt tag), ott minden esetben szükséges a bejelentés még akkor is, ha ezt ellenérték nélkül teszi. Ennek oka, hogy csak így lehet a havi járulék bevalláson a tagról adatot szolgáltatni. Egy kft tag, aki rendelkezik 36órás jogviszonnyal és tevékenységét ellenérték nélkül végzi, nem kötelezett a bejelentkezésre még akkor sem, ha ügyvezetõi beosztásban van.

üdv.
papattila

Szakértői hozzászólás

emmabt 2007-10-31 07:58:36

Kedves Zotya, az Önadózó idei szeptemberi számában Matlné Kisari Erika ebben a témában több kérdésünkre is válaszolt.

Kérdések és válaszok

1. kérdés:
Alakul egy társaság. A magánszemély tagokat, illetve az ügyvezetõt be
kell-e alakuláskor jelenteni a T1041-es nyomtatványon? Milyen határidõvel?

Válasz:
Az adózás rendjérõl szóló 2003. évi XCII. törvény (a továbbiakban: Art) 16. § (4) bekezdése rendelkezik a biztosítottak tekintetében a bejelentési kötelezett-ségrõl.
Bejelentési kötelezettség terheli a munkáltatót, kifizetõt, a biztosított egyéni vál-lalkozót és a biztosított mezõgazdasági õstermelõt, az általa biztosítási kötele-zettséget eredményezõ jogviszonyban foglalkoztatott magánszemélyekkel össze-függésben.
A társadalombiztosítás ellátásaira és a magánnyugdíjra jogosultakról, valamint e szolgáltatások fedezetérõl szóló 1997. évi LXXX. törvény ( a továbbiakban: Tbj.) fogalom meghatározásai között nem használja a munkáltató, kifizetõ meg-nevezést, de tételes felsorolásban nevesíti a Tbj. alkalmazása szempontjából a foglalkoztatókat.
A munkáltató és kifizetõ fogalmát az Art. 178. §-a tartalmazza. Az Art említett rendelkezése kifizetõként nevesíti a Tbj. szerinti foglalkoztatókat is.
A Tbj. 4. § a) pont 3. alpontja értelmében társas vállalkozó esetében a társas vál-lalkozás minõsül foglalkoztatónak, ezért a bejelentési kötelezettséget is teljesíte-nie kell a biztosítottak vonatkozásában.
A magánszemély akkor minõsül társas vállalkozónak, ha betéti társaság bel- vagy kültagjaként, közkereseti társaság, korlátolt felelõsségû társaság, közhasz-nú társaság, közös vállalat, egyesülés, európai gazdasági egyesülés tagjaként a társaság tevékenységében ténylegesen és személyesen közremûködik, és a sze-mélyes közremûködése nem munkaviszony, megbízási jogviszony keretében valósul meg. Az említett társaságok tekintetében nincs jelentõsége az elõtársasági mûködés idõtartamának, ugyanezen szabályokat kell alkalmazni.
Biztosított a társas vállalkozó, ha nem minõsül kiegészítõ tevékenységet folyta-tónak. Kiegészítõ tevékenységet folytató a társas vállalkozó, ha saját jogú nyug-díjas, illetve olyan özvegyi nyugdíjas, aki a reá irányadó öregségi nyugdíjkorha-tárt már betöltötte.
A tagok tekintetében, ha a tag személyes közremûködésre kötelezett és nem mi-nõsül kiegészítõ tevékenységet folytatónak, akkor a társaságnak a bejelentési kötelezettsége fennáll.
A választott tisztségviselõ (az ügyvezetõ) akkor biztosított, ha e tevékenységbõl származó járulékalapot képezõ jövedelme (tiszteletdíja) eléri a tárgyhónapot megelõzõ hónap elsõ napján érvényes minimálbér 30 százalékát, illetve naptári napokra annak harmincad részét. Ha a választott tisztségviselõ a díjazás összeg-szerûsége miatt nem biztosított, bejelentési kötelezettség nincs.
A bejelentést a biztosítás kezdetére vonatkozóan a biztosítási jogviszony elsõ napját megelõzõen, de legkésõbb a biztosítási jogviszony elsõ napján a foglal-koztatás megkezdése elõtt, illetõleg ha a biztosítás elbírálására utólag kerül sor, legkésõbb a biztosítási kötelezettség megállapítását követõ napon kell teljesíteni.

Ebben a lapszámban olvasthatjuk a választ még - többek között - a következõ kérdésekre is:

2. kérdés:
Amennyiben az ügyvezetõ nem kap díjazást, és nem fizet utána a
társaság járulékot, mert másik társaságban megfizetik utána, ennek a
társaságnak kell-e 0708-as járulékbevallást havonta küldenie? Milyen adatok szerepelnek benne? Kell-e hozzá M-es lapot csatolni? Csak az ügyvezetõrõl, vagy a tulajdonosokról is? Ezeken 0 szerepel?

3. kérdés:
Amennyiben nem került bejelentésre az ügyvezetõ személye, illetve a tagok személye, mert nem kapnak semmilyen díjazást, ezt most kell-e a
T1041-es nyomtatványon pótolni - amennyiben az elsõ kérdésre igen a válasz. Csak idei alakulásnál, vagy tavalyinál is? És pótoljuk minden hónapra a 0708-as bevallást?

Üdvözlettel: Dajka Edit.

Felhasználói hozzászólás

Összesen: 4 db hozzászólás


Vissza az előző oldalra

Webáruház

Szabályzatok

Szabályzatok kategória összes termékének megtekintése

E-Könyvek

E-Könyvek kategória összes termékének megtekintése

Szakkönyvek

Szakkönyvek kategória összes termékének megtekintése

E-Start

Önadózó segítség az ügyek elektronikus intézéséhez.


Vissza az előző oldalra