Gyorskérdés
MUNKAJOG - Munka Törvénykönyve

Felelõsség


A Gyorskérdés szolgáltatás igénybevétele az Önadózó újság előfizetői részére biztosított. Az összes hozzászólás megtekintéséhez regisztráljon vagy lépjen be előfizetőként!

Az Önadózóval könnyebb lesz alkalmazni a jogszabályokat, követni a változásokat, teljesíteni az aktuális adózási, könyvviteli feladatokat, és elkerülni a buktatókat. A Gyorskérdés menüpontban pedig előfizetőként szakmai konzultációt kérhet.

gy_annamaria 2006-12-05 13:17:41

Az Önadozó 2006/12. számában a "Kis magyar csapda-szerviz" rovatban a felelõsség a munkaviszony körében az alábbiakat írják:
" Ha pedig a munkavállaló szándékosan okoz kárt a munkáltatónak (vagy elõre látja cselekményének, mulasztásának károkozó követelményeit és azokat kívánja, vagy azokba belenyugszik), akkor szándékos károkozás lesz megállapítható és ebben az esetben a "munkavállaló a teljes kárt köteles megtéríteni" az Mt. 168.§. alapján."

Hát ez azért bosszantó. Én egy Kft-nél vagyok a könyvelõ, munkaviszonyban. Viszont tudom, látom , könyvelem a szabálytalanságokat: a színlelt szerzõdéseket, olyan munkavállalói szerzõdésre fizetünk ki bért, aki nem is dolgozik a cégnél, két pénztár mûködik, a cégautó szinte 80%-ban magánhasználatra történik és a menetleveleket utólag írják meg, hogy ne kelljen cégautóadót fizetni, mindenki minimálbéres aki munkaszerzõdéses (és zsebbõl fizeti a cég a differenciát) és nem fizetjük meg a minimum jár. alap után a járulékokat, az ügyvezetõ a taggyûlés jóváhagyása elõtt megemelte a munkabérét....és még sorolhatnám. Szóban figyelmeztettem már korábban az ügyvezetõt, hogy sok a szabálytalanság a cégnél. Azon kívül, hogy üvöltött velem, hogy nincs igazam, mégis mit kéne csinálnom?????? Ha most nem csinálok semmit, akkor ez azt jelenti, hogy belenyugszom a szabálytalanságokba és egy ellenõrzés során ha mégis feltárják a szabálytalanságokat és megbüntetik a céget, akkor azt rajtam, a könyvelõn fogják behajtani, mondván, hogy én belenyugodtam? Ez igazságos lenne? Hiába vagyok a könyvelõ, ha az ügyvezetõ utasít valamire, azt vagy megcsinálom, vagy mehetek másik állást keresni. Persze tudom, hogy ha szabálytalan a cégvezetõ és én tudok róla, de hallgatok, akkor én is ugyanolyan bûnös vagyok, valamint az összes kollegám is, de ha valaki utasít akkor ki az igazi felelõs????
Nem hiszem, hogy a mai világban csak úgy egyik munkahelyrõl a másikra lehet ugrálni. Illetve mit kéne tenni, feljelenteni a céget az illetékes helyeken, akkor még a családom is veszélybe kerülne, mint ahogy volt korábban erre példa. Lehet, hogy egy kicsit elkanyarodtam a végére a fellelõsségtõl és már a fenyegetettséget is szóba hoztam, de a cégvezetõ az erõssebb, én meg már félek. Szóval ki, miért felelõs, ha utasítják?

Témanyitó hozzászólás

dr. Szabó Tibor Önadózó szakértő 2006-12-06 19:29:03

Nehéz kérdések ezek. Én csak a jog útvesztõiben tudom eligazítani, az élet útvesztõiben nem. A jog - itt a Munka Törvénykönyve - pedig a következõket mondja:
"104. § (1) A munkavállaló a munkát a munkáltató utasítása szerint köteles ellátni.
(2) Nem köteles a munkavállaló teljesíteni az utasítást, ha annak végrehajtása jogszabályba vagy munkaviszonyra vonatkozó szabályba ütközik. Ha az utasítás végrehajtása kárt idézhet elõ és a munkavállaló ezzel számolhat, köteles erre az utasítást adó figyelmét felhívni. Utóbbi esetben az utasítás teljesítését azonban nem tagadhatja meg."

Ezek figyelembevételével az ügyvezetõi utasítás végrehajtása esetén a munkavállaló kártérítési felelõsség kizártnak mondható.

Amit leírt azokért elsõsorban az ügyvezetõk felelnek - hiszen nekik van, kell legyen rálátásuk és meghatározó befolyásuk az ilyen cselekményekre. Magánszemélyként feljelentési kötelezettség nem terheli.

Üdvözlettel:

dr.Szabó Tibor ügyvéd adószakértõ

Szakértői hozzászólás

Nem létező felhasználó 2007-01-05 01:21:58

Amit a témanyitó cikkben leírt, nem egyedi. 10 cégbõl sajnos legalább 8 cégnél vagy az összes hiba elõfordult, amit ön leírt, vagy egy része. Igy vagy úgy de szabálytatalanságok sora fordul elõ. Velem is elõfordult, hasonló eset többször is, de gondom nem származott belõle, mivel bizony én odébbálltam. Mindig kaptam munkát. Volt olyan is , hogy szívós munkával, de helyre állt a cégnél a rend. Mivel nemcsak figyelmeztettem a vezetõséget, hogy nem jó az, amit csinálnak, de azt is megmondtam, hogy az õ esetükbe mit lehet tenni, ami törvényes. Láss csodát szót fogadtak, azóta a cég is megerõsödött anyagilag.
Ilyen is van.
Félni nem szabad, de értelme sincs, olaj a tûzre, fenyegetni nem szaba, nincs rá joga, még akkor sem, ha oka van. Ha jogban járatos, akkor tudnia kell, hogy az Ön könyvelõi felelõssége mikor és meddig terjed. Én magam is könyvelõ vagyok, sajnos alufizetett, erkölcsileg leírt, lenézett szakma a miénk. De óriási a teher, a felelõsség rajtunk, és minden cégi csodát vár tûlünk. Én szeretem a szakmám.
Megmondom õszintén, ha Ön ezt a fajta terhet nehezen viseli, tanuljon más munkakört. Egy könyvelõ manapság két tûz között van: Törvény és számonkérés az egyik oldalon - A megbízónak eleget tenni, úgy hogy azért ne legyen törvénytelen, ez a másik oldal. Ide bizony kötélidegû, bivalyerõs, nyugodt, szakmailag széleslátókörû ember kell.
Karai

Felhasználói hozzászólás

Összesen: 2 db hozzászólás


Vissza az előző oldalra

Webáruház

Szabályzatok

Szabályzatok kategória összes termékének megtekintése

E-Könyvek

E-Könyvek kategória összes termékének megtekintése

Szakkönyvek

Szakkönyvek kategória összes termékének megtekintése

E-Start

Önadózó segítség az ügyek elektronikus intézéséhez.


Vissza az előző oldalra