Gyorskérdés
SZJA - Személyi jövedelemadó

Szinházjegy adómentesen


A Gyorskérdés szolgáltatás igénybevétele az Önadózó újság előfizetői részére biztosított. Az összes hozzászólás megtekintéséhez regisztráljon vagy lépjen be előfizetőként!

Az Önadózóval könnyebb lesz alkalmazni a jogszabályokat, követni a változásokat, teljesíteni az aktuális adózási, könyvviteli feladatokat, és elkerülni a buktatókat. A Gyorskérdés menüpontban pedig előfizetőként szakmai konzultációt kérhet.

nikkaudit 2013-12-08 09:51:33

Egy Kft színházjegyeket vett. A vásárlás időpontja 2013.szeptember. Egyik kérdés az, hogy adhat-e 1 jegyet adómentesen azon alkalmi munkavállalója részére, aki egyszerűsített foglalkoztatás keretében dolgozott nála július hóban 4 napot? Vagy csak akkor adhat, ha abban a 4 napban vette a jegyeket, amikor az EFO-s jogviszony fennállt?
Másik kérdés, hogy 1 munkavállalónak 1 előadásra csak 1 jegy adható mentesen vagy több is (50eFt összeghatárig)? Tehát mondjuk, 2 munkaviszonyos dolgozójának adhat-e a cég összesen 6 jegyet, ami ugyanazon előadásra szól?

Témanyitó hozzászólás

dr. Szabó Tibor Önadózó szakértő 2013-12-08 10:42:22

Az Szja törvény a következő feltételeket tartalmazza:
adómentes:
1.M. 8.28. az ingyenesen vagy kedvezményesen
a) a sportesemény-szervező tevékenységet folytató szervezet által e tevékenységi körében juttatott (ide nem értve, ha azt más személy megrendelésére teljesíti) sporteseményre szóló belépőjegy, bérlet;
b) a kifizető által ugyanazon magánszemélynek az adóévben legfeljebb 50 ezer forint értékben juttatott, sporteseményre vagy kulturális szolgáltatás igénybevételére - muzeális intézmény és művészeti létesítmény (kiállítóhely) kiállítására, színház-, tánc-, cirkusz- vagy zeneművészeti előadásra, közművelődési tevékenységet folytató szervezet által nyújtott kulturális szolgáltatás igénybevételére - szóló belépőjegy, bérlet, továbbá könyvtári beiratkozási díj, ide nem értve a Széchenyi Pihenő Kártya szabadidő alszámlájára utalt munkáltatói támogatást;

Ez alapján - a feltétel az, hogy a felek között a kifizető-magánszemély jogviszony fennálljon, ez egyszerűsített foglalkoztatás esetében fennáll. Azonban személyes véleményem szerint ennek a jogviszonynak a juttatás időpontjában kell fennállnia. Szeptemberben nincs semmilyen jogviszony a felek között, amely az adómentes juttatást megalapozná.

Az adóévben magánszemélyenként 50 ezer forintig adómentes ez a juttatás - ezen összeghatáron belül tetszés szerinti darabszámú színházjegy adható. Az Szja törvény idézett rendelkezése nem zárja, hogy ugyanarra az előadásra több jegyet kapva merítse ki a magánszemély az 50 ezres keretét. Itt persze az merül fel, hogy ugyanarra az előadásra szóló több belépőjegy már nem csak a jogosult magánszemélynek szól - értelemszerűen azt olyan magánszemélyek használják fel, akikre nézve nem áll fenn az adómentességi feltétel. A törvény megfogalmazása adóéves keretről rendelkezik - így személyes véleményem szerint az ugyanarra az előadásra juttatott több jegy ebbe belefér. Ez ellen a rendeltetésszerű joggyakorlás elve vethető fel (Art. 2.§ (1) Az adójogviszonyokban a jogokat rendeltetésszerűen kell gyakorolni. Az adótörvények alkalmazásában nem minősül rendeltetésszerű joggyakorlásnak az olyan szerződés vagy más jogügylet, amelynek célja az adótörvényben foglalt rendelkezések megkerülése.) Hogy ez a szabály itt felmerül-e - már inkább adóhivatali állásfoglalás kellene - de érzésem szerint az Szja tv. szövegszerű értelmezésébe az ilyen juttatás adómentessége belefér.


Szakértői hozzászólás

Összesen: 1 db hozzászólás


Vissza az előző oldalra

Webáruház

Szabályzatok

Szabályzatok kategória összes termékének megtekintése

E-Könyvek

E-Könyvek kategória összes termékének megtekintése

Szakkönyvek

Szakkönyvek kategória összes termékének megtekintése

E-Start

Önadózó segítség az ügyek elektronikus intézéséhez.


Vissza az előző oldalra