Gyorskérdés
SZÁMVITEL - Számvitel, könyvelés, könyvvizsgálat

Épület eladás tartozásátvállalással


A Gyorskérdés szolgáltatás igénybevétele az Önadózó újság előfizetői részére biztosított. Az összes hozzászólás megtekintéséhez regisztráljon vagy lépjen be előfizetőként!

Az Önadózóval könnyebb lesz alkalmazni a jogszabályokat, követni a változásokat, teljesíteni az aktuális adózási, könyvviteli feladatokat, és elkerülni a buktatókat. A Gyorskérdés menüpontban pedig előfizetőként szakmai konzultációt kérhet.

deak68 2014-01-22 13:35:09

Elindult 2012-ben egy építési projekt, amely értékesítési célra szolgáló többlakásos ingatlanépítésről szól. Ennek van egy könyv szerinti értéke a befejezetlen termelés számlán. Ehhez kapcsolódva banki kölcsönök, illetve jövőbeli tulajdonosoktól kapott előlegek vannak a forrás oldalon. A cég ellehetetlenült, nem tudja befejezni az építkezést. A projektet eladják egy másik cégnek, az eladási ár éppen megegyezik a fenti kötelezettségek összegével. A vevő cég nem fizeti ki a számlát, mivel a vásárlással együtt átvállalja a fennálló tartozásokat (kölcsön, kapott előleg) is. Elszámoljuk az eladási árat árbevételként, kivezetjük a befejezetlen termelés értékét. Az átvállalt kölcsöntartozást rendkívüli bevételre kivezetjük. A korábban előleget befizető potenciális tulajdonosokkal elállási megállapodást kötött a cég, mivel az ügylet meghíúsult, ezért a korábban beszedett előlegek kapcsán most érvénytelenítő számlákat kell kiállítani az előlegek "sztornózásáról". Az előleg nem lesz visszafizetve, hiszen ezt a tartozást is átvállalta a vevő. Ezért a kiállított helyesbítő számlák alapján elszámoljuk az előleg bruttó összegét 453. - 479 (átvezetjük egy egyéb kötelezettség számlára, majd ezt is kivezetjük a rendkívüli bevételre) és 467. - 368. az előleg áfa tartalma. végül pedig a vevővel szembeni követelést mint elegendett követelést kivezetjük a rendkívüli ráfordításra. Mi az álláspontjuk a fenti esemény ilyetén elszámolásáról?

Témanyitó hozzászólás

Pap Attila Önadózó szakértő 2014-01-23 17:37:48

Az egyezség az, hogy pénzmozgás nélkül kerüljön átadásra a befejezetlen termelés és a hozzá tartozó összes pénzügyi kötelezettség (kölcsön+előleg). A befejezetlen termelés kiszámlázott nettó értékét árbevételként kell elszámolni, ezzel egyetértek. Az előlegeket érvényteleníteni szükséges a meghiúsulás okán, ezzel is egyetértek. Az érvénytelenítő számlák kiállításával az előleg gyakorlatilag kölcsönné alakul át. A kölcsönöket (beleértve most már az előlegeket is) azonban nem lehet rendkívüli bevételként elszámolni, mivel nem térítésmentesen történik az átvállalás. Egyszerűen arról van szó, hogy a vevőt össze kell vezetni a kölcsönökkel (kompenzálás), nincs eredményhatás. Eredményhatása csak a befejezetlen termelés értékesítésének lehet (a 91-es és az 58-as számla egyenlege).
Nem szabad azonban megfeledkezni arról, hogy a kibocsátott értékesítési számla (befejezetlen termelés) után a kibocsátónak fizetendő áfa-ja, az előlegek érvénytelenítő számlái után levonható áfa-ja keletkezik, amelyek egyenlege ha pozitív szám, az eddig is "ellehetetlenült" helyzetben lévő vállalkozást esetleg végképp fizetésképtelenné is teheti.
papati

Szakértői hozzászólás

Összesen: 1 db hozzászólás


Vissza az előző oldalra

Webáruház

Szabályzatok

Szabályzatok kategória összes termékének megtekintése

E-Könyvek

E-Könyvek kategória összes termékének megtekintése

Szakkönyvek

Szakkönyvek kategória összes termékének megtekintése

E-Start

Önadózó segítség az ügyek elektronikus intézéséhez.


Vissza az előző oldalra