Devizában felmerült kötelezettség elhatárolása
Címkék: devizás ügyletek
Az árfolyamveszteség elhatárolására csak akkor van lehetőség, ha a devizahitelnek, a devizakötvény kibocsátásból származó tartozásnak árfolyamvesztesége volt, és a vállalkozásnál az összevont értékelés eredménye is árfolyamveszteség.
Alkalmazható (de nem kötelező) az olyan devizás kötelezettségek esetében, amelyek
- külföldi pénzértékre szóló – beruházáshoz, vagyoni értékű joghoz kapcsolódó – hiteltartozások vagy devizakötvény kibocsátásból származó tartozások, és
- devizaszámlán meglévő devizakészlettel nem fedezettek és
- év végén a könyvvezetés pénznemétől eltérő devizanemben fennálló pénzértékre szóló eszközök és kötelezettségek értékeléséből keletkezett, a pénzügyi műveletek egyéb ráfordításai között elszámolt, tárgyévi árfolyamnyereséggel nem ellentételezett árfolyamveszteségük volt.
Az árfolyamveszteség elhatárolására csak akkor van lehetőség, ha a devizahitelnek, a devizakötvény kibocsátásból származó tartozásnak árfolyamvesztesége volt, és a vállalkozásnál az összevont értékelés eredménye is árfolyamveszteség.
Az év végi összevont árfolyamveszteség és a hitel- (kötvény-) tartozások év végi árfolyamvesztesége közül a kisebb érték határolható el.
A nem realizált árfolyamveszteség elszámolásának lépései:
1. A mérlegfordulónapi értékelésből adódóan keletkezett és a pénzügyi műveletek egyéb ráfordításaként elszámolt nem realizált árfolyamveszteségből meghatározott összeget az aktív időbeli elhatárolások között halasztott ráfordításként kell elszámolni a pénzügyi műveletek egyéb ráfordításainak csökkentésével.
2. Az így elhatárolt halmozott, halasztott ráfordításként kimutatott nem realizált árfolyamveszteségből a hitelfelvételtől eltelt időtartam és a hitel figyelembe vehető futamideje arányában számított hányadnak megfelelő összegű egyéb céltartalékot kell képezni. A számításnál figyelembe vett futamidő nem lehet hosszabb, mint a hitel futamideje, illetve mint a hitellel finanszírozott tárgyi eszköz, vagyoni értékű jog várható élettartama, ha a hitel futamideje a hosszabb.
3. A halasztott ráfordításként kimutatott árfolyamveszteség és az azzal kapcsolatban képzett egyéb céltartalék közötti különbözet összegében az eredménytartalékból a lekötött tartalékot kell képezni.
4. A hiteltartozások és a devizakötvény-kibocsátásból származó tartozások törlesztésekor, az arra jutó elhatárolt nem realizált árfolyamveszteség arányos összegét vissza kell vezetni, a pénzügyi műveletek egyéb ráfordításainak növelésével.
5. A halasztott ráfordításként kimutatott árfolyamveszteséget akkor is meg kell szüntetni, ha a hiteltartozásokat, devizakötvény-kibocsátásból származó tartozásokat teljes összegben visszafizették, illetve a hitellel, devizakötvény-kibocsátással finanszírozott tárgyi eszközt, vagyoni értékű jogot értékesítették, vagy más jogcímen az állományból kivezették.
6. Ha az érintett hitel- illetve devizakötvény-kibocsátásból származó tartozásoknak az év végi értékelése során árfolyamnyereségük keletkezett, akkor azt az elhatárolt nem realizált árfolyamveszteség összegéig halasztott ráfordítást csökkentő tételként kell elszámolni. Ezeket az összegeket nem lehet figyelembe venni az összevont árfolyam-differencia meghatározásánál.
Az alkalmazott módszer a vállalkozás tőkehiányos állapota megszüntetésének vagy mérséklésének egyik eszköze lehet.
Ha egy vállalkozásnak a forintban történő könyvvezetése időszakában devizában (például EUR-ban) fennálló hiteltartozása volt és alkalmazta a kapcsolódó árfolyamveszteség elhatárolásának lehetőségét, és a hitel lejárta előtt áttér az EUR-ban történő könyvvezetésre, akkor az EUR-ban történő könyvvezetésre áttérés után az EUR-ban fennálló hitelhez kapcsolódóan már nem értelmezhető az árfolyamveszteség halasztott ráfordításkénti elszámolása. Ez azonban nem jelentheti azt, hogy az áttérést megelőzően kimutatott árfolyamveszteséget az áttérés időpontjával meg kell szüntetni. Az áttéréskor kimutatott nem realizált árfolyamveszteséget az általános szabályok szerint át kell számítani és a hiteltartozás törlesztésekor vagy teljes összegű visszafizetésekor, illetve az ezzel finanszírozott eszköz értékesítésekor, állományból történő kivezetéskor kell megszüntetni. Ehhez kapcsolódóan szüntetendő meg a képzett céltartalék és lekötött tartalék is.
Ha a társaság azt a devizahitelt visszafizeti, amelynek árfolyamveszteségét korábban elhatárolta, és újabb devizahitelt vesz fel, akkor a régi devizahitelhez kapcsolódó elhatárolt árfolyamveszteséget és céltartalékot teljes összegében meg kell szüntetni, mert a hiteltartozás teljes összegét törlesztették. Mivel ekkor az új devizahitel a beruházás időszakában felvett devizahitelt váltja ki, nincs akadálya annak, hogy az új devizahitelnek a mérlegfordulónapi értékelésből adódóan keletkezett, árfolyamnyereséggel nem ellentételezett árfolyamveszteségét elhatárolják az általános szabályok szerint. A számításnál figyelembe vett futamidő nem lehet hosszabb, mint az új devizahitellel finanszírozott tárgyi eszköz hátralévő hasznos élettartama.
FIZESSEN ELŐ 2026-RA AZ ÖNADÓZÓ ÚJSÁGRA ÉS ONLINE CSOMAGJÁRA!
Önadózó - okos újság okos cégeknek és könyvelőknek! Velünk 2026-ban is könnyebb lesz alkalmazni a jogszabályokat, követni a változásokat, teljesíteni az aktuális adózási, könyvviteli feladatokat, és elkerülni a buktatókat. Az Önadózó az egyik legnagyobb terjedelemmel jelentkező havi szaklap. Igen gazdag az archívumunk, az előfizetéssel ingyenesen hozzájuthat a megelőző évek lapszámaihoz. Az egyes lapszámok tartalma online elérhető, illetve mobiltelefonon is. Online csomagunk: Számviteli szabályzatok 2026 ● Cafetéria szabályzat 2026 ● Pénzmosás elleni szabályzat csomag 2026 ● GDPR Segédlet, ● Gyorskérdés szolgáltatás a honlapon,● AI tanácsadás (NDZ) ● Segédletek + Mérlegképes és adótanácsadói kreditek ● Ingyenes e-könyvek és vásárlási kedvezmény az Önadózó Webáruhgázban ● Előfizetni itt lehet: https://www.onadozo.hu/elofizetes-az-ujsagra/
Figyelem a Money Network Kft hitel-, babaváró hitel és ltp kalkulátorának használata díjmentes!
Lakástakarék, babaváró hitel és jelzáloghitel közvetítésben együttműködő partnerünk a Money Network Kft. A kalkulátor üzemeltetője a moneynetwork.hu.
Webáruház
Szabályzatok
-
Könyvviteli szolgáltatók pénzmosás elleni szabályzat csomagja 2026.01.09.
Bruttó ár: 38 100 Ft
Előfizetőknek ingyenes
Szabályzatok kategória összes termékének megtekintése
E-Könyvek
-
Naplófőkönyv és pénztárkönyv az egyéni vállalkozások tükrében
Bruttó ár: 13 990 Ft
Előfizetőknek 20% kedvezménnyel 11 193 Ft
E-Könyvek kategória összes termékének megtekintése
Szakkönyvek
-
Egyéni vállalkozók adózási kézikönyve
Bruttó ár: 10 500 Ft
Előfizetőknek 20% kedvezménnyel 8 400 Ft
Postaköltség: 1 350 Ft -
Őstermelők és családi gazdaságok kézikönyve (2026)
Bruttó ár: 10 500 Ft
Előfizetőknek 20% kedvezménnyel 8 400 Ft
Postaköltség: 2 350 Ft -
A mezőgazdasági tevékenység és az Szja 2026
Bruttó ár: 12 900 Ft
Előfizetőknek 20% kedvezménnyel 10 320 Ft
Postaköltség: 1 350 Ft
E-Start
Önadózó segítség az ügyek elektronikus intézéséhez.
- Elektronikus ügyintézés - alapok
- Adatvédelem
- Adózási alapinformációk
- Adókalkulátorok
- Adóellenőrzés, adóigazgatás, jogorvoslatok, ügyintézés a NAV előtt
- Adózó saját bevallási és egyéb nyilvántartási adatainak lekérdezése
- Bevallási, adatszolgáltatási platformok
- Bírósági eljárások - Fizetési meghagyás - Alternatív vitarendezések
- Bírósági határozatok gyűjteménye
- Cégügyek, céginformációk
- Civil szervezetek
- Családtámogatások
- Egészség - Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Tér (EESZT)
- E-learning - Kötelező továbbképzések könyvelőknek, adótanácsadóknak, könyvvizsgálóknak, ügyvédeknek
- Egyéni vállalkozók nyilvántartása
- Építőipar
- Gépjármű
- Hatósági igazolások igénylése
- Helyi önkormányzati ügyek (E-ÖNKORMÁNYZAT PORTÁL)
- Ingatlan
- Jogszabálygyűjtemények
- KSH adatok - Az adatvezérelt üzleti döntésekért
- Mezőgazdaság
- NAV szolgáltatások
- Pénzügyi ágazati szakmák és szakképzés
- Pénzügyi, számviteli szoftverek
- Támogatások, pályázatok,
- Társadalombiztosítás
- Turisztikai szolgáltatók NTAK regisztrációja


