Hírek
SZÁMVITEL kategória hírei

Miért érdemes ismét megfontolni az IFRS áttérést a magyar számvitelt alkalmazó cégeknek?

SZÁMVITEL

Az IFRS 19 várhatóan jelentős mértékben csökkenti a hatókörébe tartozó vállalatok adminisztratív terheit. Ebből adódóan, ha egy korábbi hatásfelmérés arra az eredményre jutott, hogy a közzétételi követelményekből eredő adminisztratív terhek miatt nem érdemes áttérni az IFRS-re, az új szabvány előírásai alapján (valamint a globális minimumadóból fakadó egységesebb csoportszintű nézőpont miatt) érdemes a hatásfelmérést újra elvégezni

A CSRD feladja a leckét a vállalatoknak

SZÁMVITEL

A CSRD, amelyet 12 európai fenntarthatósági jelentési szabvány (ESRS) támaszt alá, megköveteli a vállalatoktól, hogy részletes tájékoztatást adjanak fenntarthatósági teljesítményükről, egyúttal vegyék figyelembe annak üzleti tevékenységükre gyakorolt hatásait számos témakörben, úgymint az éghajlatváltozás, az üzleti magatartás, az erőforrás-felhasználás, a környezetszennyezés és a biológiai sokféleség.

KPMG: a mesterséges intelligencia korszakába lép az audit

SZÁMVITEL

Valódi forradalmat indít a pénzügyi jelentéstétel és a könyvvizsgálat területén a mesterséges intelligencia: a vállalatok csaknem háromnegyede valamilyen szinten már most is alkalmazza ezt pénzügyi beszámolói elkészítéséhez, és ez az arány három éven belül 99 százalékra emelkedik majd - közölte a KPMG legújabb kutatása alapján.

Készletek értékelése

SZÁMVITEL

A tőzsdén nem forgalmazott készletek esetében meghatározóak lehetnek a vállalkozó értékesítési lehetőségei, a következő üzleti évre előre rögzített értékesítési szerződéseiben kialakított árak is, amely szempontokat szintén figyelembe kell venni az értékvesztés elszámolásakor.

Hátrányos szerződésekből származó jövőbeni veszteségekre képzendő céltartalék

SZÁMVITEL

Az olyan hátrányos szerződésekre kell céltartalékot képezni, amely szerződések alapján a vállalkozónál a veszteség biztosan bekövetkezik, és amely szerződések hátrányos jogkövetkezmények nélkül nem mondhatók fel. A hátrányos szerződésekből várható veszteség összege (ami vagy a szerződéses kötelem teljesítése miatt, vagy annak felmondása miatt következik be) természetesen nem egyezik meg a rezsiköltségek, az alapanyagköltségek, bérköltségek, stb. várható emelkedésének az összegével.

Céltartalék képzése végkielégítésre

SZÁMVITEL

A végkielégítésre akkor kell céltartalékot képezni, amikor következő év(ek)re a dolgozói elbocsátásokra, leépítésekre vonatkozó konkrét döntés megszületett (figyelembe véve a mérlegkészítés időpontját). Ez a céltartalék a jövőbeni várható kötelezettségekre vonatkozik. Céltartalék képzése – a számviteli elszámolásból adódóan – azonban már elbocsátott dolgozók végkielégítésére is történhet.

Az ESG-törvény a vállalatok fenntarthatósági szempontok szerinti összehasonlítását teszi lehetővé

SZÁMVITEL

A tavaly elfogadott ESG-törvény azt célozza, hogy a vállalatok környezeti, társadalmi, vállalatirányítási fenntarthatóság alapján objektíven összehasonlíthatók, átláthatók legyenek - hangsúlyozta Túri Anikó, a Nemzetgazdasági Minisztérium közigazgatási államtitkára.

Nem használt tárgyi eszközök számviteli kezelése  

SZÁMVITEL

A számviteli törvény 23. §-a (5) bekezdésének előírása alapján, amennyiben az eszköz használata, rendeltetése a besorolást követően megváltozik, mert az eszköz a tevékenységet, a működést tartósan már nem szolgálja, akkor az eszköz besorolását meg kell változtatni, a befektetett eszközt át kell sorolni a forgóeszközök közé.

Nem használják ki a fenntartható működésben rejlő üzleti lehetőségeket az európai cégek

SZÁMVITEL

Az érintett hazai társaságoknak a saját működésüket és az ellátási láncukat is érintően kötelező átesniük egy fenntarthatósági célú átvilágításon típusuk, méretük és befolyásolási képességük szerint. Ennek része többek között, hogy létrehoznak egy kockázatkezelési és kockázatelemzési rendszert, megelőzési intézkedéseket állapítanak meg és szükség esetén korrekciós intézkedéseket hoznak, valamint belső felelősségvállalási stratégia kialakítására is szükségük lesz. A törvény azt is előírja, hogy a szóban forgó cégek évente ESG beszámolót készítsenek az átvilágítási kötelezettségek teljesüléséről, amelyet hat hónapon belül ingyenesen elérhetővé kell tenniük a vállalati honlapon.

Szállítói kötelezettség vagy passzív időbeli elhatárolás?

SZÁMVITEL

Annak eldöntését, hogy egy beszerzést kötelezettségént vagy időbeli elhatárolásként kell-e kimutatni, két számviteli alapelv segíti: a tartalom elsődlegessége a formával szemben elv és az összemérés elve. Az első esetben az vizsgálandó, hogy mi minősül teljesítésnek, illetve mi annak a tartalma. A második esetben pedig az mérlegelendő, hogy a szállító által számlázott összeg melyik időszak bevételeihez kapcsolódik.

Ismerkedjünk az ESG-kötelezettségekkel

SZÁMVITEL

Az ESG-törvény, illetve a kapcsolódó jogszabályok értelmében Magyarországon először 2025-ben kell olyan vállalati beszámolót készíteni, amelyben kötelezően szerepel majd ESG-jelentés, ez az 500 munkavállalónál többet foglalkoztató, 10 milliárd forint fölötti mérlegfőösszegű és 20 milliárd forintnál nagyobb nettó árbevételű cégeket érinti

Devizában felmerült kötelezettség elhatárolása

SZÁMVITEL

Az árfolyamveszteség elhatárolására csak akkor van lehetőség, ha a devizahitelnek, a devizakötvény kibocsátásból származó tartozásnak árfolyamvesztesége volt, és a vállalkozásnál az összevont értékelés eredménye is árfolyamveszteség.

Kiegészítő melléklet változások

SZÁMVITEL

NAV Tájékoztató az ellentételezés nélkül nyújtott támogatásokról az éves beszámoló kiegészítő mellékletében teljesítendő adatszolgáltatással kapcsolatban

NGM: megalakult a Nemzeti ESG Tanács

SZÁMVITEL

Az ESG beszámoló a hazai keretrendszer egyik lényegi eleme, amely a fenntarthatósági kérdésekben közzétett információk összességét jelenti, a vállalkozás politikájával, intézkedéseivel, mérőszámaival és céljaival összefüggésben. Az ESG beszámoló célja tehát a vállalatok mindennapi tevékenységében rejlő nem pénzügyi kockázatok és lehetőségek nyomon követése illetve annak mérhetővé tétele, hogy a három pillérnek milyen mértékben felelnek meg

Ellentételezés nélkül nyújtott támogatások kérdése az éves beszámoló kiegészítő mellékletében

SZÁMVITEL

NAV Tájékoztató az ellentételezés nélkül nyújtott támogatásokról az éves beszámoló kiegészítő mellékletében szereplő adatszolgáltatással kapcsolatban

A papíralapú vagy digitális könyvelésé a jövő? - kérdezték a NAV-tól

SZÁMVITEL

Kell-e az adatbázisból átvett számlákat nyomtatni, kontírozni, azonosítóval ellátni?  Ha az adatszolgáltatások adatainak Online Számla rendszerből történő lekérdezésére irányult a kérdés, úgy a válasz az, hogy nincs kötelezettség a számlaadatok – azok ugyanis nem a számlák – kinyomtatására, kontírozására, azonosítóval történő ellátására.

A befektetők nem hisznek a fenntarthatósági jelentéseknek

SZÁMVITEL

Noha a fenntarthatóság fontos szempont a befektetési döntések meghozatalakor, a befektetők 94%-a szerint a fenntarthatósági teljesítményről szóló vállalati jelentések megalapozatlan állításokat tartalmaznak – áll a PwC 2023-as globális befektetői felmérésében. Ezért nem is meglepő, hogy a megkérdezettek több mint fele (57%) nagyobb transzparenciát és következetességet szeretne látni a fenntarthatósági jelentésekben. Többségük a szabályozó hatóságoktól várja, hogy következetességet teremtsenek a vállalatok beszámolóiban

Véget vetne az EU a vállalatok fenntarthatatlan működésének – itthon több mint ezer cég lehet érintett

SZÁMVITEL

A szabályozás különösen fontos lehet azok számára is a közeljövőben, akik zöld finanszírozásban gondolkodnak, ugyanis a befektetők részéről egyre inkább elvárás a taxonómiának való megfelelés. Érdemes a vállalatoknak is megvizsgálniuk, hogy milyen belső rendszerek, akár IT és számviteli megoldások képesek támogatni a közzétételt és naprakészen tartani az adatokat

A cégek közel fele figyelembe veszi az ESG-szempontokat

SZÁMVITEL

Az ESG olyan szempontrendszer, amelynek célja, hogy az egyes vállalkozások tevékenysége, vagy azoknak egy bizonyos szegmense fenntarthatósági szempontok alapján is vizsgálható legyen. Az ESG alkalmazásával az adott céggel üzleti kapcsolatba kerülő külső szereplők (vevők, befektetők, finanszírozók) teljesebb képet kapnak a szervezetről és tevékenységéről.

Esettanulmány jogosulatlan pénzkölcsönnyújtási tevékenységről

SZÁMVITEL

A B&B Travel több mint két évig nyújtott vállalkozásoknak több tucat alkalommal pénzkölcsönöket, amelyek nem minősültek a jegybank engedélye nélkül is végezhető vállalatcsoporton belüli csoportfinanszírozásnak. A társaság valamennyi esetben kamatot kötött ki az általa adott kölcsönök ellenértékeként.


Vissza az előző oldalra