Gyorskérdés
JOG - Polgári jog, gazdasági jog, cégjog, civil szervezetek

Adószámos magánszemély


A Gyorskérdés szolgáltatás igénybevétele az Önadózó újság előfizetői részére biztosított. Az összes hozzászólás megtekintéséhez regisztráljon vagy lépjen be előfizetőként!

Az Önadózóval könnyebb lesz alkalmazni a jogszabályokat, követni a változásokat, teljesíteni az aktuális adózási, könyvviteli feladatokat, és elkerülni a buktatókat. A Gyorskérdés menüpontban pedig előfizetőként szakmai konzultációt kérhet.

bucsi_laszlo 2009-03-05 14:46:58

Meg tudja-e nekem mondani valaki, hogy adószámot milyen tevékenységekre lehet kiváltani? A bérbeadás közismert, de tiltja-e valami, hogy kereskedelmi ügynöki tevékenységre is váltson ki valaki ilyet? Egyáltalán mi dönti el, hogy mire lehet kiváltani adószámot, és mire kell egyéni vállalkozói igazolvány?
Az egyéni vállalkozásról szóló törvénybõl:
2. § (1) E törvény alkalmazásában egyéni vállalkozás a devizajogszabályok szerint belföldinek minõsülõ természetes személy vagy - a 3. § (2) bekezdésében meghatározott esetben - külföldinek minõsülõ külföldi állampolgár gazdasági tevékenysége. E törvény alkalmazásában gazdasági tevékenység az üzletszerûen - ellenérték fejében, nyereség- és vagyonszerzés céljából, rendszeresen - folytatott termelõ vagy szolgáltató tevékenység.
4. § (1) Egyéni vállalkozás - a (2) bekezdésben meghatározott kivétellel - vállalkozói igazolvány birtokában gyakorolható.

Kivételként pedig csak a mezõgazdasági tevékenységet említi a törvény.

Ezek szerint a bérbeadás nem számít gazdasági tevékenységnek?
Ha ki lehetne váltani adószámot kereskedelmi ügynöki tevékenységre (tételezzük fel), abból csak személyi jövedelemadót kell levonni?



Témanyitó hozzászólás

Pap Attila Önadózó szakértő 2009-03-05 17:27:39

László,

Teljes mértékben igazad van, amikor az ev-rõl szóló törvényt idézve arra a megállapításra jutottál, hogy gazdasági tevékenységet csak vállalkozói igazolvány birtokában lehet végezni. Ugyanakkor az Áfa törvény azokat a tevékenységeket is "gazdaságinak" minõsíti, amelyeket lehet nem vállalkozói adószámmal is végezni (pl. bérbeadás, oktatás, mûvészeti tevékenységek). Hogy mi alapján dönt az APEH, azt többszöri érdeklõdésemre sem tudták logikusan megmagyarázni. Szerintem itt egy törvényi feket lyuk tátong. A lényeg az, hogy kereskedelmi ügynök tevékenységre csak vállalkozói igazolvány birtokában van lehetõség.
A magánszemély (nem ev.) részére kifizetett jövedelmek esetén az szja elõleg levonásán túl, vizsgálni kell a biztosítási kötelezettség fennállását is. Ha biztosítási jogviszonyt keletkeztet, mert eléri a minimálbér 30%-át, akkor 29% TB, 15,5% (illetve 13,5) egyéni járulék, 1,5% szakképzési hj, esetleg tételes eho terheli. Ha nem éri el, akkor 11% eho és 1,5% szakképzési hj.

üdv.
papattila

Szakértői hozzászólás

Összesen: 1 db hozzászólás


Vissza az előző oldalra

Webáruház

Szabályzatok

Szabályzatok kategória összes termékének megtekintése

E-Könyvek

E-Könyvek kategória összes termékének megtekintése

Szakkönyvek

Szakkönyvek kategória összes termékének megtekintése

E-Start

Önadózó segítség az ügyek elektronikus intézéséhez.


Vissza az előző oldalra