Gyorskérdés
ÁFA - Általános forgalmi adó

ÁFA arányosítás


A Gyorskérdés szolgáltatás igénybevétele az Önadózó újság előfizetői részére biztosított. Az összes hozzászólás megtekintéséhez regisztráljon vagy lépjen be előfizetőként!

Az Önadózóval könnyebb lesz alkalmazni a jogszabályokat, követni a változásokat, teljesíteni az aktuális adózási, könyvviteli feladatokat, és elkerülni a buktatókat. A Gyorskérdés menüpontban pedig előfizetőként szakmai konzultációt kérhet.

Ceasar 2015-07-06 10:54:40

Kedves Attila!

Hogyan történik ÁFA arányosítás esetén a könyvelés? Azt értem, hogy ha már van egy bevallással lezárt időszakom, akkor azon időszak adatai alapján kiszámolom a hányadost. De mi van akkor, amikor egy cég elindul? Még nem tudni, hogy milyen arányban lesz ÁFA-mentes és ÁFA-köteles tevékenység. Ekkor hogyan célszerű elszámolni? A gondom a nyilvántartással van. Ha először levonok minden ÁFÁ-t és bevalláskor korrigálok, akkor ugyan pontosan tudom, hogy mennyi ÁFÁ-t kell arányosítani, viszont a le nem vonható részről nem fogom tudni, hogy melyik költségszámlákra kell visszavezetnem. Ha fordítva csinálom, azaz sehol nem vonok le ÁFÁ-t, akkor meg azt nem fogom tudni, hogy mennyi ÁFÁ-t kell majd arányosítani, hiszen az egyes költségszámlákon lévő értékek esetén nem lehet tudni, hogy ÁFÁs vagy nem ÁFÁs számlákról kerültek oda az értékek.

De az sem sokkal jobb, ha van már arányszámom. Hiszen év végén is korrigálni kell, de honnan fogom tudni, hogy mennyi volt az összes ÁFA, ha az év során a 466-ra csak az arányosított rész kerül?

Ugye nem egy külön Excel file vezetése a megoldás? Biztos van valami módszer, hogy a főkönyvön ez megjelenjen (?)

Köszönöm
Császár Csaba

Témanyitó hozzászólás

Pap Attila Önadózó szakértő 2015-07-06 17:16:25

Csaba,
Semmi jóval nem tudom kecsegtetni :(
Az Art. kimondja, hogy a könyveket, nyilvántartásokat úgy kell vezetni, hogy abból kétséget kizáróan megállapíthatónak kell lenniük az adókötelezettség teljesítéséhez szükséges adatoknak. Ennek módszere az adózóhoz van átpasszolva. Az Áfa tv. a 123.§-ában rögzíti, hogy a tételes elkülönítéssel nem szétválasztható előzetes áfa-kat meg kell osztani. A megosztás módját az adózóra bízzák, ennek hiányában az 5.sz.melléklet az irányadó. A Szt.47.§ (3) bekezdése alapján nem része a bekerülési értéknek az arányosan levonható áfa le nem vonható hányada, azaz az ilyen beszerzéseket mindenképp nettón kell a megfelelő költségszámlákra tenni. A le nem vonható áfa-kat egyéb ráfordításként kell elszámolni. Mivel minden hónapban tudom a levonási hányadot és a hozzá tartozó egyéb ráfordításként elszámolt le nem vonható részt, így a következő hónapban a göngyölítéskor egy kis (na jó, a kicsinél többel) matekkal ki tudom számolni, hogy mennyi az előző időszakok korrekcióból eredő különbözete, amit a tárgy havi bevallásban kell szerepeltetnem. Ehhez nem a 466-on lévő adat, hanem a 86-oson lévő fog segítséget nyújtani. Persze az Excel tábla nem kerülhető ki, de sajna ennek ez az egyedüli szabályos és ésszerű útja.
papati

Szakértői hozzászólás

Összesen: 1 db hozzászólás


Vissza az előző oldalra

Webáruház

Szabályzatok

Szabályzatok kategória összes termékének megtekintése

E-Könyvek

E-Könyvek kategória összes termékének megtekintése

Szakkönyvek

Szakkönyvek kategória összes termékének megtekintése

E-Start

Önadózó segítség az ügyek elektronikus intézéséhez.


Vissza az előző oldalra