Gyorskérdés
JOG - Polgári jog, gazdasági jog, cégjog, civil szervezetek

Alapító okirat kötelező eleme, hogy milyen jogviszonyban látja el a tag az ügyvezetést egyszem. kft


A Gyorskérdés szolgáltatás igénybevétele az Önadózó újság előfizetői részére biztosított. Az összes hozzászólás megtekintéséhez regisztráljon vagy lépjen be előfizetőként!

Az Önadózóval könnyebb lesz alkalmazni a jogszabályokat, követni a változásokat, teljesíteni az aktuális adózási, könyvviteli feladatokat, és elkerülni a buktatókat. A Gyorskérdés menüpontban pedig előfizetőként szakmai konzultációt kérhet.

atinveszt 2016-04-08 10:12:57

Kedves Ügyvéd Úr!

Jogi kérdésben szeretném a segítségét kérni. Az alábbi esetben jól gondolom-e a lehetőségeket.

Egyszemélyes kft. tagja eddig társas vállalkozói jogviszonyban fizette meg a járulékokat. Most elhelyezkedett heti 30 órában máshol munkaviszonyban. (Szüksége van heti 40 órás jogviszonyra, mert ezen kívül KATA-s ev is, és hogy megmaradjon ott az alacsonyabb fizetési kötelezettség), úgy gondolta, hogy a kft-ben elég lenne, ha heti 10 órás munkaviszonyban látná el a teendőket. Azt mondtam neki, hogy az alapító okiratba bele kell foglalni, hogy munkaviszonyban látja el az ügyvezetést, de ahogy olvasgattunk ezzel kapcsolatban, olyan cikket találtunk, hogy ez az okiratba való belefoglalási kötelezettség még a Gt-ben volt meghatározva, és hogy a Ptk-ból ez kimaradt, úgyhogy ez most már nem is kötelező. Ez az Ön álláspontja szerint is így értelmezhető? Ha nem kötelező sehol ezt bejegyezni, leírni, akkor a jogviszonyok közötti váltás mindig csak a tag döntésén múlik? Egyszemélyes kft. esetében a munkaszerződést ugyanúgy kell írni, mint egyéb esetben (azt tudom, h vezető állásúakra vonatkozóan), és munkáltatóként és mvállalóként is ugyanaz a személy írja alá?
Köszönettel:
Molnár Ágnes

Témanyitó hozzászólás

dr. Szabó Tibor Önadózó szakértő 2016-04-11 18:50:57

A Ptk. rendelkezései szerint:
"3:112. § [A vezető tisztségviselő önállósága]
(1) A társaság ügyvezetését a vezető tisztségviselő – a társasággal kötött megállapodása szerint – megbízási jogviszonyban vagy munkaviszonyban láthatja el.
(2) A vezető tisztségviselő a társaság ügyvezetését a gazdasági társaság érdekeinek elsődlegessége alapján önállóan látja el. E minőségében a jogszabályoknak, a létesítő okiratnak és a társaság legfőbb szerve határozatainak van alávetve. A vezető tisztségviselőt a társaság tagja nem utasíthatja, és hatáskörét a legfőbb szerv nem vonhatja el."

Az a tagok döntésén múlik, hogy az ügyvezetésre melyik jogviszonyt választják. A szerződésmintában be kell jelölni a választást, de ez bármikor módosítható. Egyszemélyes kft ügyveztésére ebben a tekintetben nincs külön szabályozás

Szakértői hozzászólás

Összesen: 1 db hozzászólás


Vissza az előző oldalra

Webáruház

Szabályzatok

Szabályzatok kategória összes termékének megtekintése

E-Könyvek

E-Könyvek kategória összes termékének megtekintése

Szakkönyvek

Szakkönyvek kategória összes termékének megtekintése

E-Start

Önadózó segítség az ügyek elektronikus intézéséhez.


Vissza az előző oldalra