Gyorskérdés
TAO - Társasági adó

Behajtási költségátalány


A Gyorskérdés szolgáltatás igénybevétele az Önadózó újság előfizetői részére biztosított. Az összes hozzászólás megtekintéséhez regisztráljon vagy lépjen be előfizetőként!

Az Önadózóval könnyebb lesz alkalmazni a jogszabályokat, követni a változásokat, teljesíteni az aktuális adózási, könyvviteli feladatokat, és elkerülni a buktatókat. A Gyorskérdés menüpontban pedig előfizetőként szakmai konzultációt kérhet.

duromarta 2014-10-09 10:31:45

A jogosult lemondhat a 40 EURO behajtási költségátalányról. Kérdésem az, hogy elég csak egy levélben lemondani róla, vagy célszerű felsorolni a késve kiegyenlített számláit a vevőnek és a behajtási költségátalányt forintban is feltüntetni? Ha lemondunk róla akkor nem kell foglalkozni a pénztartozás fő szabály szerinti jogcím érvényesítésével ( költség, kamat, főtartozás)
Márti

Témanyitó hozzászólás

Pap Attila Önadózó szakértő 2014-10-10 17:21:18

Márti,
A hatályos jogértelmezés szerint (bármily álságosnak és cinikusnak is tűnik a jogalkotó szándéka) a 40 eurós költségátalány törvény erejénél fogva jár. Ezt minden felszólítás nélkül a kötelezettnek elő kell írnia egyéb ráfordításként. Ha a jogosult írásban lemond róla, akkor a kötelezettséget a rendkívüli ráfordításokkal szemben lehet kivezetni. A lemondó nyilatkozatnak meg kell felelnie a számviteli bizonylatra előírt kötelezettségeknek, hiszen ez lesz a könyvelés bizonylata. Véleményem szerint ez akkor valósul meg, ha felsorolásszerűen tartalmazza az egyes késedelmes követeléseket, a hozzá tartozó 40 eurókat forintban is kifejezve. A késedelem miatt a kamat ettől függetlenül jár, igény esetén erről külön kell lemondani (de lehet egy okiratban is megszerkesztve). A Ptk. csak annyit ír elő, hogy késedelem esetén a vevő -függetlenül a jogosult ténylegesen felmerült ez irányú költségeitől- 40 euró átalány megfizetésére kötelezett. Ha a jogosultnak ennél több költsége merül fel, akkor ezt a szabályt az írja felül, hogy a jogosult felszólítja a kötelezettet, hogy fizessen meg számára 40+ x eurónak megfelelő összeget. Nyilvánvaló, hogy erről már nem fog lemondani, hiszen nem ezért szólította fel.
papati

Szakértői hozzászólás

duromarta 2014-10-11 10:15:47

Köszönöm. Én így elkészítettem a lemondó nyilatkozatot, de nem küldjük ki, mert ........le sem írom, hogy minek néznek. Nullás számlaosztályban nyilvántartom, de onnan is ki akarom vezetni, mert úgyse fog befolyni, hiába a törvény erejénél fogva járna nekünk.Sokan ( inkább senki) nem veszik komolyan ( ez érthető), csak attól tartok, hogy a NAV majd ha nem talál semmit, akkor emiatt büntetne meg.
Nyilván kötelezettségként kimutatom ha mi fizetünk a szállítónak később, utalás nem lesz, majd elévültként 5 év múlva kivezetésre kerül, de jelenleg csökkenti a társasági adóalapot, jó ez nekik.
Márti

Felhasználói hozzászólás

Pap Attila Önadózó szakértő 2014-10-12 09:38:43

Márti,
Azért is kezdtem a válaszom azzal, hogy álságosnak és cinikusnak tartom a jogszabályt (vagy ahogy az aktuális királyi zsargon használja: pofátlan), mert örülünk ,ha az alap követelésünkhöz nagy nehezen hozzájutunk, nemhogy valamiféle negyveneurókhoz. Persze, hogy senki se veszi komolyan, én sem :((
Egyébként meg, ha szabályosan készíted az éves beszámolódat, soha nem évül el, mert minden évben egyenlegközlőn kell(ene) megerősíttetned a partnereddel a kötelezettségedet, ami meg mindig megszakítja az elévülést.
papati

Szakértői hozzászólás

duromarta 2014-10-12 10:24:32

Attila!
A vevő részére küldött egyenlegközlőm nem fog egyezni az ő nyilvántartásával, mert ő kötelezettségként kimutatja a 40 EUR-t én viszont követelésként nem és fordítva is a szállítómmal kapcsolatban ez a helyzet.
Az elévülés szabályai is változtak az Ptk. szerint.
Köszönöm a választ.
Márti

Felhasználói hozzászólás

Pap Attila Önadózó szakértő 2014-10-12 17:04:16

Márti,
Az, hogy Te nem mutathatod ki az egyéb bevételeid közt a pénzügyi rendezésig, az nem jelenti, hogy nincs követelésed, azaz egyezni fog a kötelezett egyenlegközlőjével. Szerintem az elévülés tekintetében nincs változás az új Ptk-ban sem (6:25.§).
papati

Szakértői hozzászólás

duromarta 2014-10-12 21:33:17

Köszönöm

Felhasználói hozzászólás

kabaelzett 2014-10-14 09:40:53

Én is olvastam valahol (de már nem emlékszek hogy hol), hogy az egyenlegközlő (fizetési felszólítás?) már nem hosszabbítja meg az elévülést.

Felhasználói hozzászólás

Összesen: 7 db hozzászólás


Vissza az előző oldalra

Webáruház

Szabályzatok

Szabályzatok kategória összes termékének megtekintése

E-Könyvek

E-Könyvek kategória összes termékének megtekintése

Szakkönyvek

Szakkönyvek kategória összes termékének megtekintése

E-Start

Önadózó segítség az ügyek elektronikus intézéséhez.


Vissza az előző oldalra