Gyorskérdés
ART - Adókötelezettségek, adóbevallás, adófizetés és adóelőleg fizetés, bizonylatok kiállítása, és a nyilvántartás szabályai, adatszolgáltatás, jogkövetkezmények, intézkedések

Bérelt szgk.ingyenes magánhasználata


A Gyorskérdés szolgáltatás igénybevétele az Önadózó újság előfizetői részére biztosított. Az összes hozzászólás megtekintéséhez regisztráljon vagy lépjen be előfizetőként!

Az Önadózóval könnyebb lesz alkalmazni a jogszabályokat, követni a változásokat, teljesíteni az aktuális adózási, könyvviteli feladatokat, és elkerülni a buktatókat. A Gyorskérdés menüpontban pedig előfizetőként szakmai konzultációt kérhet.

fanadókft 2015-10-29 13:35:22

Tisztelt Önadózó!
Bérelt személygépkocsi ingyenes magánhasználatával kapcsolatosan keletkező adófizetési kötelezettségről kérem szíves válaszukat.
Ügyfelem tartós bérleti szerződés keretében bérel személygépkocsit. A bérleti díj ÁFA-ját 100 %-ban levonásba helyezik. A személygépkocsit adóköteles tevékenységhez használják, valamint az ügyvezető részére magán célú használat is engedélyezett. Útnyilvántartást vezetnek, havonta kimutatás készül a gépjármű magánhasználatáról, valamint az arra jutó kiadásokról. A magánhasználattal arányos kiadások - mint adóköteles szolgáltatásnyújtás - áfáját befizetik a költségvetésbe. Az ügyvezetőnek viszont a magánhasználat megtérítésétől eltekintenek.
A magánhasználatra jutó költségeket e miatt, mint ingyenes szolgáltatáshoz kapcsolódó kiadásokat adó alap növelő tételként kezelik a társasági adóban.
A társaság megfizeti a cégautóadót.
Kérdésem: keletkezik-e - a fentieken túl - adófizetési kötelezettség a magánszemélyre vagy a cégre vonatkozóan?
Köszönettel:
Furákné Csiszár Éva

Témanyitó hozzászólás

Pap Attila Önadózó szakértő 2015-10-30 07:20:44

Éva,
Tao,szja: a kifizető tulajdonában lévő személygépkocsi magáncélú használata az Szja tv. 1.sz.mell.8.37.pontja alapján adómentesnek minősül a magánszemélynél, a vállalkozásnál pedig elismert ráfordításnak, így nincs szükség ezzel kapcsolatban adóalapot növelni (Tao tv. 3.sz.mell.B)3.). Számviteli szempontból azonban szükséges nyilvántartani a magáncélú futott kilómétereket, mivel az erre jutó költség szabályosan személyes jellegű ráfordításnak minősül, másrészt az áfa kérdésében is elkerülhetetlen.
Áfa: ez sajna rázósabb téma. Két álláspont létezik (nyilvánvalóan az egyik ebből téves). Az egyik az (ezt erősíti meg a NAV gyakorlata), hogy a 14.§-ban megfogalmazott adóköteles tényállás nem alapozza meg beszerzéskor a 120.§ általános szabály alkalmazhatóságát, azaz, ha beszerzéskor már eleve tudom, hogy lesz magáncélú használat, akkor az arra kalkulált mértékben nem vonhatom le a bérleti díj áfa-ját.Ez persze ördögi feladat egy 3 éves nyílt végű pü-i lízing induló részleténél, ki a fene tudja pontosan megmondani, hogy az elkövetkezendő 36 hónapban hogyan változik ez az arány. De sajna jelenleg a NAV ezt várja el az adózóktól. A másik álláspont az, amit Önök is képviselnek, azaz levonom a teljes bérleti díj áfa-ját és fizetendő adót állapítok meg az ingyenes használat után. És itt van az a pont, amiért nem ezt a változatot támogatja a NAV az ellenőrzésein: az adóalapot az a többlet kiadás fogja képezni, amely kizárólag az ingyenes magáncélú használat miatt keletkezett (69.§).Ez pedig praktikusan nagyjából a szervíz költségek magáncélú használatra eső része. Lássuk be, ez olyan nevetségesen elenyésző összeg ahhoz képest, hogy tizenmilliós autókat használnak a cégvezetők minimum felerészben magánhasználatra, áfa mentesen. Speciel én az első változatot tartom a törvény szándákának inkább megfelelőnek (és méltányosnak is), de a harcosabb kollégák választhatják az utóbbi, adózói szempontból előnyösebb változatot is, de ezért esetenként küzdeni kell.És gondolom nem árulok el nagy titkot: ez a küzdelem nem egyenrangú :((
papattila

Szakértői hozzászólás

fanadókft 2015-10-30 11:34:48

Kedves Attila,
Köszönöm a gyors válaszát! Javítja-e véleménye szerint a konstrukciót, ha az áfa alapot az összes kiadás( bérleti díj arányos része is stb.) magánhasználatra jutó aránya alapján állapítottuk meg havonta. Tehát a 69§-t úgy értelmeztük, hogy az ingyenes használathoz is szükség volt az szgk-val felmerült összes kiadás arányos részére.
Igazából nem szeretek harcolni, nem vagyok elég bátor hozzá, de a már futó elszámolási módot is nehéz lenne visszafordítanom
Előre is nagyon köszönöm az együttgondolkodást!
Éva

Felhasználói hozzászólás

Összesen: 2 db hozzászólás


Vissza az előző oldalra

Webáruház

Szabályzatok

Szabályzatok kategória összes termékének megtekintése

E-Könyvek

E-Könyvek kategória összes termékének megtekintése

Szakkönyvek

Szakkönyvek kategória összes termékének megtekintése

E-Start

Önadózó segítség az ügyek elektronikus intézéséhez.


Vissza az előző oldalra