Gyorskérdés
KKV - Kis- és középvállalkozások

Cég ad kölcsönt cégnek


A Gyorskérdés szolgáltatás igénybevétele az Önadózó újság előfizetői részére biztosított. Az összes hozzászólás megtekintéséhez regisztráljon vagy lépjen be előfizetőként!

Az Önadózóval könnyebb lesz alkalmazni a jogszabályokat, követni a változásokat, teljesíteni az aktuális adózási, könyvviteli feladatokat, és elkerülni a buktatókat. A Gyorskérdés menüpontban pedig előfizetőként szakmai konzultációt kérhet.

gaborkerconto 2014-04-02 18:30:09

Kedves Szakértő!
"Adhat e egyik cégem kölcsönt a másiknak, ha igen milyen kamattal/kamat nélkül? "-tette fel a kérdést egyik ügyfelünk.Tudjuk, hogy e tevékenység üzletszerű végzéséhez engedély kell, de jogos az ügyfél felvetése, hogy miért ne kölcsönözhetne egyik cégem a másiknak pénzforrást, ami a gyakorlatban ténylegesen sokszor elő is fordul, csak most ez hosszabb távú lenne!Mi a véleménye, a Nav szemében hogyan állná ez meg a helyét?

Témanyitó hozzászólás

dr. Szabó Tibor Önadózó szakértő 2014-04-02 20:54:05

A Polgári Törvénykönyv eleve ismeri a kölcsönszerződést - az új is.
6:383. § [Kölcsönszerződés]
Kölcsönszerződés alapján a hitelező meghatározott pénzösszeg fizetésére, az adós a pénzösszeg szerződés szerinti későbbi időpontban a hitelezőnek történő visszafizetésére és kamat fizetésére köteles.

Az Új Ptk. ismeri a kamat nélküli kölcsönt is:
6:388. § [Szívességi kölcsön]
Az adós nem köteles kamat és egyéb díj fizetésére, ha ezt a felek kifejezetten kikötötték, vagy ha a szerződés céljából vagy az eset körülményeiből ez következik. Ebben az esetben a kölcsönszerződés szabályait azzal az eltéréssel kell alkalmazni, hogy
a) a hitelező a saját körülményeiben bekövetkezett lényeges változás miatt is megtagadhatja a kölcsönösszeg kifizetését és visszakövetelheti a már kifizetett kölcsönösszeget;
b) az adós nem köteles a kölcsönösszeg rendelkezésre tartásáért díjat fizetni.
----
A válasz tehát az, hogy miért ne adhatna kölcsön egy cég egy másiknak.
Egy korlát van - hogy ez a kölcsönnyújtás nem minősülhet pénzügyi szolgáltatásnak. Ennek törvényi szabályai a következők:
2013. évi CCXXXVII. törvény - a hitelintézetekről és a pénzügyi vállalkozásokról
"3. § (1) Pénzügyi szolgáltatás a következő tevékenységek üzletszerű végzése forintban, devizában vagy valutában:
b) hitel és pénzkölcsön nyújtása,
6. § (1) E törvényben, valamint az e törvény felhatalmazása alapján kiadott jogszabályok vonatkozásában
116. üzletszerű tevékenység: az ellenérték fejében nyereség, illetve vagyonszerzés végett - előre egyedileg meg nem határozott ügyletek megkötésére irányuló - rendszeresen folytatott gazdasági tevékenység;"
--------
Ez alapján még két magánfél (nem bank) közötti többszöri kölcsön-nyújtást sem minősíteném üzletszerűnek, hiszen ezek az ügyletek előre, egyedileg meghatározottak. Persze azért a kölcsönadó cég egyidejűleg nem adjon kölcsön más személyeknek is - sorozatban - mert azzal már belecsúszhat az üzletszerűségbe.
A kölcsön / kamat adózási kérdéseivel itt most nem foglalkoztam. Jogi értelemben egy egyedi kölcsönügylet nem kifogásolható.

Szakértői hozzászólás

dr. Szabó Tibor Önadózó szakértő 2014-04-04 11:39:54

Egyáltalán nem a fenti kérdéshez - inkább csak a tárgyhoz kapcsolódik ez a mai MTI hír:
"Szeged, 2014. április 4., péntek (MTI) - Vádat emelt az ügyészség egy szentesi ügyvéd ellen, aki a szükséges engedély nélkül kölcsönzött pénzt magánszemélyeknek, esetenként akár havi 10 százalékos kamatot is kérve - tájékoztatta Csongrád Megyei Ügyészség szóvivője pénteken az MTI-t.

Szanka Ferenc közölte: a vád szerint az ügyvéd 2008 és 2010 között öt embernek - egyeseknek többször is - adott kölcsön 300 ezer és 2 millió forint közötti összeget, előfordult, hogy havi 10 százalékos kamatot kikötve. A vádlott bizonyos esetekben az adósoktól közjegyző előtt tett tartozáselismerő nyilatkozatot is kért, ezekben hitelként már a kamatokkal növelt összeg szerepelt. Amennyiben az érintettek nem tudtak fizetni, előfordult, hogy a tartozáselismerő nyilatkozat birtokában végrehajtási eljárást indított, valamint polgári pert kezdeményezett. Egyes érintetteknek a vádlott úgy adott kölcsönt, hogy megkereste ismerősét, és a közvetítésével nyújtotta a kölcsönt - közölte az ügyész.
A vádlott az üzletszerű kölcsönnyújtáshoz, illetve a hitelközvetítéshez nem rendelkezett a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének engedélyével - tudatta a szóvivő.
Az ügyészség a vádlottat jogosulatlan pénzügyi tevékenység bűntettével és hamis magánokirat felhasználásának vétségével vádolja, vele szemben felfüggesztett börtönbüntetés kiszabására tett indítványt, valamint kérte, hogy tiltsák el foglalkozásának gyakorlásától."

Szakértői hozzászólás

Összesen: 2 db hozzászólás


Vissza az előző oldalra

Webáruház

Szabályzatok

Szabályzatok kategória összes termékének megtekintése

E-Könyvek

E-Könyvek kategória összes termékének megtekintése

Szakkönyvek

Szakkönyvek kategória összes termékének megtekintése

E-Start

Önadózó segítség az ügyek elektronikus intézéséhez.


Vissza az előző oldalra