Gyorskérdés
KKV - Kis- és középvállalkozások

Egészségügyi tevékenység


A Gyorskérdés szolgáltatás igénybevétele az Önadózó újság előfizetői részére biztosított. Az összes hozzászólás megtekintéséhez regisztráljon vagy lépjen be előfizetőként!

Az Önadózóval könnyebb lesz alkalmazni a jogszabályokat, követni a változásokat, teljesíteni az aktuális adózási, könyvviteli feladatokat, és elkerülni a buktatókat. A Gyorskérdés menüpontban pedig előfizetőként szakmai konzultációt kérhet.

padep 2012-06-28 06:09:45

Egészségügyi asszisztens egyéni vállalkozó szeretne lenni munkaviszony mellett. Milyen engedélyek szükségesek a vállalkozás elinditásához.

Témanyitó hozzászólás

dr. Szabó Tibor Önadózó szakértő 2012-06-28 09:03:50

96/2003. (VII. 15.) Korm. rendelet
az egészségügyi szolgáltatás gyakorlásának általános feltételeiről, valamint a működési engedélyezési eljárásról
2. § (1) E rendelet alkalmazásában
a) egészségügyi szolgáltatás: az egészségügyről szóló 1997. évi CLIV. törvény (a továbbiakban: Eütv.) 3. § e) pontjában meghatározott tevékenység;
6. § (1) Egészségügyi szolgáltatás nyújtására - ha törvény másként nem rendelkezik - az e rendelet szerinti működési engedéllyel rendelkező egészségügyi szolgáltató jogosult. Működési engedély nélkül jogosultak részt venni az egészségügyi szolgáltatás nyújtásában az egészségügyi szolgáltató alkalmazottai, a szolgáltatóval munkavégzésre irányuló egyéb jogviszonyban foglalkoztatott személyek, az egészségügyi szolgáltatást nyújtó társas vállalkozásban személyesen közreműködő tagok, az egészségügyi szolgáltatónál szabadfoglalkozás keretében, egyházi személyként vagy önkéntes segítőként egészségügyi tevékenységet végzők.
(2) Nem kell külön működési engedélyt kiadni a bentlakásos szociális intézményeknek a külön jogszabályban meghatározott kötelező szolgáltatásai körébe tartozó egészségügyi szolgáltatásokra.
(3)
(4) Nem kell működési engedély az igazságügyi orvosszakértői tevékenység végzéséhez, amennyiben azt a külön jogszabály szerint arra jogosult természetes személy végzi.
Egyéni egészségügyi vállalkozó
6/A. § (1)
(2) Az egyéni egészségügyi vállalkozó, érvényes és hatályos működési engedély és felelősségbiztosítási szerződés birtokában, a saját nevében és kockázatára nyújtja a működési engedélyében meghatározott egészségügyi szakmákhoz tartozó szolgáltatásokat.
(3) Az egyéni egészségügyi vállalkozó köteles személyesen közreműködni az egészségügyi szolgáltató tevékenység folytatásában.
(4) Az egyéni egészségügyi vállalkozó a munkaviszonyra vonatkozó szabályok szerint alkalmazottat foglalkoztathat. Az egyéni egészségügyi vállalkozó által alkalmazott szakirányú szakképesítéssel nem rendelkező személy egészségügyi szolgáltató tevékenységet csak akkor végezhet, ha szakmai tevékenységének közvetlen irányítását az egyéni egészségügyi vállalkozó vagy az általa alkalmazott megfelelő szakképesítéssel rendelkező személy látja el.
6/B. § Az egyéni egészségügyi vállalkozás folytatásához szükséges szakképesítés meglétét a működési engedélyezés során az egészségügyi államigazgatási szerv vizsgálja.

Szakértői hozzászólás

contodent 2012-07-03 15:51:14

Asszisztensi tevékenységet főszabályként csak munkaviszonyban lehet végezni mégpedig azért, mert ez egy klasszikusan nem önálló tevékenység (nem szakmailag, hanem jogi értelemben, ugyanis a munkahelyet, munkaidőt-pihenőidőt más határozza meg, a munkaeszközöket más adja, másnak az asszisztens fölött utasítás-adási és ellenőrzési jogköre van, amely jellemzők a munkaviszony jellemzői). Ezért hiába hoznak létre a felek egy más, nem munkaviszony elnevezésű jogviszonyt (pl. megbízási szerződés) egymás között, hiába állítanak ki és fogadnak be számlát, egy adóellenőrzés a fenti jellemzők alapján azt könnyen munkaviszonnyá minősítheti és bírságot, valamint késedelmi pótlékot állapíthat meg. Jogszerű megoldás egy van: a szabadfoglalkozás, amit lehet egyéni vállalkozóként is folytatni. A szabadfoglalkozású szerződést az adhatóság nem minősítheti színlelt munkaszerződéssé, ha a szabadfoglalkozású tevékenységre létrehozott szerződés megfelel a jogszabálynak és tartalmazza az ott fölsorolt kellékeket. A szabadfoglalkozású egyéni vállalkozó egészségügyi hatósági működési engedély nélkül dolgozhat, azonban célszerű megfontolni, hogy önálló felelősségbiztosítással rendelkezzen-e, főleg, ha olyan tevékenységet végez, amiben esetlegesen jelentős károkozás történhet (műtősnő, dentál-higiénikus, szülésznő, ügyeletti tevékenység, stb.)

Felhasználói hozzászólás

Összesen: 2 db hozzászólás


Vissza az előző oldalra

Webáruház

Szabályzatok

Szabályzatok kategória összes termékének megtekintése

E-Könyvek

E-Könyvek kategória összes termékének megtekintése

Szakkönyvek

Szakkönyvek kategória összes termékének megtekintése

E-Start

Önadózó segítség az ügyek elektronikus intézéséhez.


Vissza az előző oldalra