Gyorskérdés
SZJA - Személyi jövedelemadó

Egyéni vállalkozó napidíja


A Gyorskérdés szolgáltatás igénybevétele az Önadózó újság előfizetői részére biztosított. Az összes hozzászólás megtekintéséhez regisztráljon vagy lépjen be előfizetőként!

Az Önadózóval könnyebb lesz alkalmazni a jogszabályokat, követni a változásokat, teljesíteni az aktuális adózási, könyvviteli feladatokat, és elkerülni a buktatókat. A Gyorskérdés menüpontban pedig előfizetőként szakmai konzultációt kérhet.

selma 2013-06-06 14:28:22

korábbi cikkükben olvastam hogy nem lehet EV-nek napidíjat elszámolni...2012-ben elszámoltam egyéni vállalkozónak a németországi tartózkodására a napidíjat, mégpedig a HVG Adó 2012 újság 142. oldalán található 19. pont alapján. ugyanis a 20. pontban azt írja: ha az EV alkalmazottat foglalkoztat, akkor annak hivatali utazására IS (!) a 19. pont rendelkezései szerint kell eljárni. Most már folyamatosan kint dolgozik mint vállalkozó.
Hát akkor most mit tegyek?????
üdv.
Selma

Témanyitó hozzászólás

dr. Szabó Tibor Önadózó szakértő 2013-06-08 12:11:02

A költségtérítés (napidíj) a nem önálló tevékenységben számolható el. Az egyéni vállalkozó - önálló tevékenység
Szja tv. 3. § E törvény alkalmazásában az egyes fogalmak jelentése a következő:
16. Költségtérítés: az a bevétel (kivéve, ha a jövedelem kiszámításánál nem kell figyelembe venni), amelyet e törvény által költségnek elismert kiadás megtérítésére kizárólag az adott bevételszerző tevékenység folytatása érdekében vagy hivatali, üzleti utazással (ideértve a kiküldetést, a külföldi kiküldetést, a külszolgálatot) összefüggésben kap a magánszemély. Nem tartozik ezen kiadások körébe a magánszemély személyes vagy családi szükségletét részben vagy egészben közvetlenül kielégítő dolog, szolgáltatás megszerzését szolgáló kiadás, kivéve, ha e törvény olyan költségtérítést állapít meg, vagy olyan, jogszabályban meghatározott költségtérítést ismer el, amellyel szemben a kiadást nem kell igazolni.
25. § (1) Nem önálló tevékenységből származó bevétel minden olyan bevétel, amelyet a magánszemély e tevékenységével összefüggésben, vagy egyébként az e tevékenysége alapjául szolgáló jogviszonyára tekintettel megszerez. Ilyennek minősül különösen a nem önálló tevékenység alapjául szolgáló jogviszonyra tekintettel munkabér, közfoglalkoztatási bér, tiszteletdíj, illetmény, jutalom, üzemanyag-megtakarítás címén fizetett összeg, költségtérítés, a más személy által fizetett adóköteles biztosítási díj címén kapott bevétel (feltéve, hogy az adóköteles biztosítási díj utáni adó nem a kifizetőt terheli), a társas vállalkozásban személyesen közreműködő magánszemély tag (a továbbiakban: személyes közreműködő) által személyes közreműködése ellenében kapott juttatás, ha azt a társas vállalkozás költségei között számolják el (a továbbiakban: személyes közreműködői díj). Figyelemmel a (2) bekezdés rendelkezéseire is, a nem önálló tevékenységből származó bevétel egésze jövedelem, kivéve a nem önálló tevékenységre tekintettel költségtérítés címén kapott bevételt, melyből levonható - legfeljebb a költségtérítés címén kapott bevétel mértékéig - a 3. számú melléklet rendelkezései szerint elismert költség.
(2) A nem önálló tevékenységből származó jövedelem kiszámításánál nem kell figyelembe venni azt a bevételt, amelyet - figyelemmel a (3)-(4) bekezdés rendelkezéseire is - a munkáltatótól a munkába járásról szóló kormányrendelet szerinti munkába járás esetén
a) az utazási bérlettel, az utazási jeggyel történő, az említett kormányrendelet által előírt elszámolás ellenében, legfeljebb a bérlet, a jegy árát meg nem haladó értékben (ideértve azt az esetet is, ha a juttatás a munkáltató nevére szóló számla ellenében történő térítés formájában valósul meg), vagy
b) költségtérítés címén (ideértve különösen a saját gépjárművel történő munkába járás költségtérítését is)
ba) a munkában töltött napokra a munkahely és a lakó- vagy tartózkodási hely között és/vagy
bb) hazautazásra a munkahely és a lakóhely között
közforgalmi úton mért oda-vissza távolság figyelembevételével kilométerenként 9 forint értékben kap a magánszemély.
(3) A (2) bekezdés b) pontjában meghatározott összeget meghaladó költségtérítés - ha a törvény másként nem rendelkezik - a magánszemély (1) bekezdés szerinti jövedelme.
(4) A magánszemély a munkahelye és a lakóhelye közötti útvonalra gépjárművel történő munkába járás címén költséget nem számolhat el.
(5)-(8)

Szakértői hozzászólás

eva1958 2013-06-10 09:08:34

Sajnos az évre már nem emlékszem, de egyik évben felhívták a továbbképzéseken a figyelmünket, hogy most már az ev. és a tag is számolhat el kiküldetési költséget. Merthogy az szja.tv. 3§ 83. pontja szerint a kiküldetési rendelvénynél kifizetőről- és nem munkáltatóról, illetve magánszemélyről és nem munkavállalóról beszél.
Az szja.tv.3 § 12. pontja a küldölfi kiküldetésnél szintén munkáltató-munkavállaló, magánszemély és a kifizető áll. "Külföldi kiküldetés: a belföldi illetőségű magánszemély a jövedelme megszerzése érdekében a kifizető tevékenységével összefüggő feladat ellátása érdekében...."

Az Szja.tv.11. melléklet (a vállalkozói költségek elszámolásáról) 19. pontja szerint költségként elszámolható "...külföldi kiküldetés esetén az utazásra, a szállás díjára fordított kiadás, továbbá az erről szóló kormányrendelet szerint naponta számított igazolás nélkül elismert költség ...." AMENNYIBEN NINCS ALKALMAZOTTJA.
HA VAN ALKALMAZOTT AKKOR - belép a 20. pont " ha az egyéni vállalkozó alkalmazottat foglalkoztat, akkor annak hivatali üzleti utazására IS a 19. pont rendelkezései szerint kell eljárni.
A magánszemélynél a Korm.rendelet szerinti összegek (gk.vez, egyéb) adómentesek, illetve adóalapba nem számító tételek.
1. Adóalapba nem számító költség 7§ 1.pont r) A kiküldetési rendelvény alapján hivatali, üzleti utazás költségtérítése...."
2. A magánszemélynél igazolás nélkül elszámolható költség Szja. 3. mell. II/ 7. pont
3. Jellemzően előforduló költség a vállalkozói költségek elszámolásánál 11. mell. I/19.
Fentiek alapján szerintem el lehet számolni napidíjat az egyéni vállalkozónak fontos azonban a kiküldetési rendelvény kitöltése, és mindenféle - az utazással kapcsolatos bizonylatok, pl. hova ment, miért, esetleg a rendezvény meghívója, vagy ha üzletet kötött, egy számla, egy szerződés - bizonylat csatolása, melyből kiderül, hogy nem "nyaralni, vagy síelni ment" hanem valóban a vállalkozási tevékenység érdekében felmerült költségről van szó.
Meg kell mondanom, hogy én még ilyen költséget nem számoltam el, de van egy tag, aki a vállalkozási tevékenysében mint gépkocsivezető személyesen közreműködik, és sajnos én is bizonytalan vagyok abban, hogy kaphat-e napidíjat. Ha valaki tud segíteni, megköszönöm.

Felhasználói hozzászólás

Pap Attila Önadózó szakértő 2013-06-10 16:44:45

Selma,
Az általad is idézett 11.sz.melléklet alapján az egyéni vállalkozó jogosult saját maga után is a kormányrendeletben (285/2011.) említett kedvezményes napidíj elszámolására (15/40euró). Ez a 19. és a 20.pont logikai összevetéséből levezethető. Ezt Lepsényi Mária, az újság rendszeres kiváló szja szakértője is megerősíti a támában írt cikkeiben.
Ami pedig a tagot illeti, rá is alkalmazható az elszámolás, hiszen a 3.sz.mellékelet II. 7.pontja foglalkoztatottat említ, ebbe a tag is belefér. A 40eurós szabály (7.a)pont) elszámolhatóságának nem feltétele a kiküldetési rendelvény, a b)pont esetén már indokolt.
papati

Szakértői hozzászólás

Összesen: 3 db hozzászólás


Vissza az előző oldalra

Webáruház

Szabályzatok

Szabályzatok kategória összes termékének megtekintése

E-Könyvek

E-Könyvek kategória összes termékének megtekintése

Szakkönyvek

Szakkönyvek kategória összes termékének megtekintése

E-Start

Önadózó segítség az ügyek elektronikus intézéséhez.


Vissza az előző oldalra