Gyorskérdés
ART - Adókötelezettségek, adóbevallás, adófizetés és adóelőleg fizetés, bizonylatok kiállítása, és a nyilvántartás szabályai, adatszolgáltatás, jogkövetkezmények, intézkedések

Egyszemélyes ügyvédi iroda megszünése és egyéni vállalkozó ügyvéddé válása


A Gyorskérdés szolgáltatás igénybevétele az Önadózó újság előfizetői részére biztosított. Az összes hozzászólás megtekintéséhez regisztráljon vagy lépjen be előfizetőként!

Az Önadózóval könnyebb lesz alkalmazni a jogszabályokat, követni a változásokat, teljesíteni az aktuális adózási, könyvviteli feladatokat, és elkerülni a buktatókat. A Gyorskérdés menüpontban pedig előfizetőként szakmai konzultációt kérhet.

dallosszilvi 2012-12-10 09:17:15

Kedves Fórumozok!
Szeretnék segítséget kérni tőletek.Most van folyamatban az Ügyvédi Kamaránál az egyszemélyes ügyvédi irodák gyorsított átminősítése egyéni ügyvéddé.Az évváltással ezt ők a maguk berkein belül egyszerűsítetten próbálják megtenni,még nincs meg a végleges döntés.
De ez nálunk ugye a számvitelben és az adózásban egészen más, szerintem ez átalakulás de egyenlőre még halvány gőzöm sincs hozzá hogyan legyen.
Ugyanis a normális átalakulásnál vagyonmérleg záró bevallások stb. van.De az ügyvédi iroda nem kötelezett mérleg leadásra innentől kezdve nehezen áll össze a kép nálam.
Ha valakinek van ilyen problémája kérem segítségét vagy hozzászólását, addig is megpróbálok a NAV-tól segítséget kérni amiben nem nagy reményem van.
Köszönöm: Szilvi

Témanyitó hozzászólás

dr. Szabó Tibor Önadózó szakértő 2012-12-10 16:29:43

szerintem ez nem átalakulás lesz, hanem az ügyvédi iroda jogutód nélküli megszűnése. Ui. az ügyvédi törvény az átalakulásnak ezt a formáját - hogy az egyszemélyes tag visszamegy egyéni ügyvédnek - nem ismeri. lásd alább. Tehát a számvitelben és az adózásban is megszűnés.

1998. évi XI. törvény
az ügyvédekről
Az iroda jogutódlással történő megszűnése (átalakulása)
77. § (1) Az iroda jogutódlással történő megszűnéséről különválás, kiválás (a továbbiakban: szétválás) esetén az iroda taggyűlése dönt, összeolvadás, beolvadás (a továbbiakban: egyesülés) esetén az érintett irodák taggyűlései döntenek.
(2) Különváláskor az iroda megszűnik, az iroda vagyona a létrejövő irodákra száll át; kiváláskor az irodából kivált tagok új irodát hoznak létre, vagy a kivált tag egyszemélyes irodát alapít az iroda vagyona egy részének felhasználásával, a kiválással érintett iroda az alapító okiratának módosítása mellett fennmarad.
(3) Beolvadás esetén az iroda megszűnik, vagyona az iroda tevékenységét folytató (átvevő) másik irodára száll; összeolvadás esetén az irodák megszűnnek, és vagyonuk a létrehozásra kerülő új irodára száll.
(4) A szétválásról, egyesülésről hozott döntésnek tartalmaznia kell az érintett irodák adatait (név, székhely), a szétválás, egyesülés módját, az új iroda (irodák) létrehozásának (alapító okirat elfogadásának) napját, az új iroda (irodák) tagjainak nevét, a vagyonmegosztást, a megbízási szerződések elosztását.
(5) A megbízásnak a jogutód irodára való átszállásáról a megbízott iroda a megbízót a 24. § (7) bekezdése szerint köteles értesíteni.
(6) Az átalakuló, az átalakulással létrejövő iroda vagyonmérleg-készítési, vagyonértékelési, vagyonmegállapítási kötelezettségére, az átalakulás eljárási szabályaira a gazdasági társaságokról szóló törvény átalakulásra vonatkozó előírásait kell megfelelően alkalmazni.
(7) A szétváló iroda jogutódai az irodának a szétválás előtt keletkezett kötelezettségeiért a vagyonmegosztás arányában felelnek. Ha valamely vagyontárgyról a szétválás során nem rendelkeztek, a vagyontárgy vagy annak ellenértéke valamennyi jogutód irodát a vagyonmegosztás arányában illeti meg. Ha a kötelezettség csak a szétválást követően válik ismertté, a jogutód irodák felelőssége egyetemleges. Egyetemleges a jogutód irodák felelőssége akkor is, ha a szétválás során rendelkeztek ugyan a kötelezettségről, de a kötelezettséget a kötelezett iroda nem teljesítette. E rendelkezéseket a megbízásból fakadó kötelezettségeket illetően csak az esetleges kártérítési felelősségre (69. §) lehet alkalmazni.
(8) Az irodának az e § szerint történő átalakulásakor - törvény eltérő rendelkezése hiányában - külön adó- és illetékfizetési kötelezettség nem keletkezik.

Szakértői hozzászólás

dallosszilvi 2012-12-10 17:02:45

Kedves Tibor!
Köszönöm a segítséged és a megerősítést,mert először én is megszűnésre gondoltam, csak azután megzavart,hogy úgymond "átminősítik" egyéni ügyvéddé. Ez szerintem még nem lefutott dolog most döntik el a kamaránál ,hogyan is fog ez történni mondta az ügyfelem.
No "egy" bajom van még a megszűnés az ügyvédi irodánál a bevallásoknál,hogyan fog megjelenni, hiszen tudjuk ,hogy csak felszámolással végelszámolással, stb-vel lehet megszűnni,na most ezek az ü.irodák egyik napról a másikra fognak megszűnni 12.31-ével. Valahogy nem áll össze a fejembe ennek a menete, a tevékenység lezárása.Még igyekszem kutakodni és szerintem még több információval is elfognak látni ha megszületik a döntés a napokban.
Üdvözlettel.Szilvi

Felhasználói hozzászólás

dr. Szabó Tibor Önadózó szakértő 2012-12-10 18:32:18

nagyjából úgy van, igen, hogy egyik napról a másikra megszünnek, Az alapító /a taggyűlés jogkörében/ hoz egy határozatot, hogy jogutód nélkül megszűnik, meg is határozhatja, hogy mikor, a kamara pedig azzal a nappal törli. Ez a jogi része, ami a legegyszerübb. A többi pedig a bevallásra tartozik.

Szakértői hozzászólás

dallosszilvi 2012-12-11 09:39:15

Köszönöm a választ akkor meg kell várni a határozatot és attól függ a bevallások sorsa illetve leadása.
Üdvözlettel:Szilvi

Felhasználói hozzászólás

Összesen: 4 db hozzászólás


Vissza az előző oldalra

Webáruház

Szabályzatok

Szabályzatok kategória összes termékének megtekintése

E-Könyvek

E-Könyvek kategória összes termékének megtekintése

Szakkönyvek

Szakkönyvek kategória összes termékének megtekintése

E-Start

Önadózó segítség az ügyek elektronikus intézéséhez.


Vissza az előző oldalra