Gyorskérdés
ÁFA - Általános forgalmi adó

Előleg kérdése bérgyártás esetén


A Gyorskérdés szolgáltatás igénybevétele az Önadózó újság előfizetői részére biztosított. Az összes hozzászólás megtekintéséhez regisztráljon vagy lépjen be előfizetőként!

Az Önadózóval könnyebb lesz alkalmazni a jogszabályokat, követni a változásokat, teljesíteni az aktuális adózási, könyvviteli feladatokat, és elkerülni a buktatókat. A Gyorskérdés menüpontban pedig előfizetőként szakmai konzultációt kérhet.

Nem létező felhasználó 2015-08-26 13:24:04

Tisztelt Szakértő!
2015.01.01 napjával változott az Áfa tv 59 §-a – előleg.
Szeretném kérni a segítségét a témában általánosságban, és konkrét példán keresztül is bemutatva a változásokat.
Társaságunk Bérgyártási szerződést köt Termelővel az általa behozott borsó feldolgozására (konzerv). A bérgyártás munkadíjáról szerződésben előre meghatározottan 10 naponta számolnak el. Az elszámolást követően, ha szükséges a Társaságnak, vásárol a Termelőtől a konzerv késztermékből. Minderre opciós lehetősége van a Társaságunknak amivel ha akar él, ha akar nem. Abban az esetben, ha Társaságunk nem él opciós vételi szándékával meghatározott időintervallum végéig (pl 2016. júniusig) akkor a legyártott árut a Termelő annak adja el akinek csak akarja korlátozás nélkül.
Amennyiben viszont megvalósul az opciós lehívás a Társaságunk részéről, akkor termelő fél számlát állít ki a kész konzervek értékesítéséről mely kompenzálásra kerül a Társaságunk által a bérgyártási időszak napjával kiállított számlával (a bérgyártási szerződés rögzíti a kompenzálás lehetőségét).
1. 2015.01.01 az ÁFA tv 59§-nak változása miatt kérném bemutatását, milyen számlaadási kötelezettsége van a Társaságnak és a Termelőnek, ha a szolgáltatás teljesítési napja és a késztermék visszavásárlási napja nem esik egybe?
2. Mivel opciós lehetősége van a Társaságunknak, amivel ha akar él, ha akar nem, továbbra is van előleg kiállítási kötelezettsége a Termelőnek? Hiszen lehet hogy vagyoni előnyhöz jut, de lehet, hogy nem (amennyiben mégsem akar a Társaságunk tőle vásárolni)?
3. Mi a helyes eljárási mód akkor, ha Termelő írásban nyilatkozik, hogy konkrétan meghatározott számla esetében mégsem hajlandó kompenzálni, s inkább az átutalást választja? A Termelőnek ilyenkor is ki kell állítania előlegszámlát? Mit tehet a Társaság, ha Termelő nem hajlandó előlegszámlát kibocsájtani s a szerződésben ott van általánosságban a kompenzálás lehetősége?
4. Mi történik akkor, ha a 3-as pontban kifejtett partner nyilatkozik 4. hóban, hogy pl a 4. havi szolgáltatás számlát nem hajlandó kompenzálni, ám valami ok miatt 7. hóban mégis úgy dönt, hogy korábbi nyilatkozatát megváltoztatja, s mégis kompenzálna. A Termelőnek visszamenőlegesen 04.hóra kellene egy előleg számlát kiállítania és önellenőríznie az áfa bevallását, vagy a legújabb megállapodás 07.havi dátumával kellene az előleg számlát kiállítania? Mi a helyes eljárás ezen esetben?
5. Hogy ne kelljen a Termelőnek előlegszámlát kiállítania, megoldás-e, hogy az első bérmunka számla teljesítési dátumát megelőzően a szerződést módosítják és abban a kompenzálás lehetőségét kizárják?
Köszönettel: Adózó

Témanyitó hozzászólás

Pap Attila Önadózó szakértő 2015-08-27 15:17:49

Adózó,
1. A megváltozott előleg definíció miatt a csereügyletek esetén bármilyen beszámítható vagyoni előny juttatása számlázási kötelezettséget keletkeztet. Ezért úgy érdemes a késztermék értékesítésének időpontját meghatározni (ez egyébként lehet ugyanolyan időszakos elszámolású is, mint a bérmunka), hogy az egybeessen a bérmunka elszámolásának időpontjával, így elkerülhető az előleg számlázása. Ha ez nem lehetséges, akkor a még nem teljesítő félnek a beszámítható összeg erejéig előleg számlát kell kibocsátania.
2. Véleményem szerint a beszámíthatóság lehetősége elegendő a törvényhely alkalmazandóságához, így ha nem éltek a vásárlási opciójukkal, akkor érvénytelenítik a korábban kibocsátott előleg számlát.
3. Csak csereügylet esetén alkalmazandók a megváltozott szabályok. Ha nem teljesíti a partner az előleg számla kiállítási kötelezettségét, akkor ennek következményei őt fogják terhelni.
4. Ha a korábbi nyilatkozatát később módosítva mégis csak előlegnek minősül, akkor a számlát pótlólag ki kell állítani és mivel adó növekmény lesz, így önellenőrizni is kell a korábbi időszak bevallását.
5. Ha kompenzálás lehetősége nincs a szerződésben vagy a teljesítési dátumok egyezőek, akkor elkerülhető ez a meglehetősen értelmetlennek tűnő mizéria az előleg számlákkal.
papattila

Szakértői hozzászólás

Összesen: 1 db hozzászólás


Vissza az előző oldalra

Webáruház

Szabályzatok

Szabályzatok kategória összes termékének megtekintése

E-Könyvek

E-Könyvek kategória összes termékének megtekintése

Szakkönyvek

Szakkönyvek kategória összes termékének megtekintése

E-Start

Önadózó segítség az ügyek elektronikus intézéséhez.


Vissza az előző oldalra