Gyorskérdés
ÁFA - Általános forgalmi adó

Időszaki elszámolás - előleg


A Gyorskérdés szolgáltatás igénybevétele az Önadózó újság előfizetői részére biztosított. Az összes hozzászólás megtekintéséhez regisztráljon vagy lépjen be előfizetőként!

Az Önadózóval könnyebb lesz alkalmazni a jogszabályokat, követni a változásokat, teljesíteni az aktuális adózási, könyvviteli feladatokat, és elkerülni a buktatókat. A Gyorskérdés menüpontban pedig előfizetőként szakmai konzultációt kérhet.

farkastimea 2017-02-21 12:38:43

Tisztelt Szakértő!
Segítségét szeretném kérni az alábbi számlázási kérdésben. Társaságunk tejet értékesít partnerének, szerződés szerint időszaki elszámolásban állapodnánk meg. A szerződés szerint társaságunk havi elszámolási számlát állítana ki a végleges súlyok és zsírkorrekció ismeretében. A vevő viszont minden szállítást követő 14. napon egy - a szerződésben előre rögzített fix - összeget fizetne, amit a szerződésben előlegnek hív, a havi elszámoló számlát pedig végszámlának. Véleményem szerint előlegről nem beszélhetünk, hiszen mindig a heti teljesítéseket követően történik az utalás. Kérdésem lenne, hogy helyesen gondolom-e, hogy a heti teljesítéseket követően átutalt összeggel csak részteljesítés történik, amihez nem kapcsolódik számla kiállítás, ezzel szemben havonta utólag egy számla kerül kiállítással, fizetési határidővel egyező teljesítési dátummal?
Köszönöm előre is!
Tímea

Témanyitó hozzászólás

farkastimea 2017-02-21 14:09:44

Esetleg az is szóba jöhet, hogy hetente - mivel tulajdonképpen részteljesítés történik -, a közüzemi részszámlákhoz hasonlóan utólag részszámla kiállítására kerül sor (fizetési határidővel egyező teljesítési dátummal), majd a végleges számok ismeretében kiállításra kerül a végszámla (ugyancsak fizetési határidővel egyező teljesítési dátummal), mely tartalmazza a végső fizetendő összeget, csökkentve a részszámlákban kiszámlázott összegekkel?

Felhasználói hozzászólás

Pap Attila Önadózó szakértő 2017-02-21 17:04:28

Mivel a vevő nem a szabad akaratából utal hónap közben, hanem a szerződés írja elő ezt számára, ezért az eladó számla kiállítására kötelezett. Az időszakos ügyleteknél a jelenlegi szabályok alapján már értelmezhető az előleg (59.§), de csak akkor, ha a fizetésig nem történik számla kibocsátás. Azaz, ha az "előlegről" még utalásig készül számla, annak áfa teljesítési dátuma a fizetési határidővel lesz megegyező az 58.§ alapján.
papattila

Szakértői hozzászólás

farkastimea 2017-02-21 19:35:07

Kedves Attila!
Köszönöm szépen a válaszát! Jól értem-e, hogy amennyiben pl. a március havi elszámolás az alábbiak szerint alakul:
- 03.01-03.07. heti kiszállítás: fizetési határidő szerződés szerint: 03.07+14 nap= 03.21. Vevő határidőben utal, 03.21-i teljesítési dátummal előleg számlát állítunk ki, amennyiben a bankszámlánkra meg is érkezik a pénz 03.21-én (1. előleg)
- 03.08-03.14. heti kiszállítás: fizetési határidő fentiek szerint: 03.28, jóváírás bankszámlán ugyancsak 03.28, 03.28. teljesítési dátummal előleg számlát állítunk ki (2. előleg)
- 03.15-03.21. heti kiszállítás: fizetési határidő, ill. jóváírás bankszámlán: 04.04. Mivel a fizetési határidő és a pénzügyi teljesítés is az elszámolási időszak utolsó napját (03.31) követi, itt már nem értelmezhető az előleg, számla kiállítása nem történik.
- 03.22-03.28. heti kiszállítás: fiz. határidő, ill. jóváírás bankszámlán: 04.11, fentiek miatt ugyancsak nem történik számla kiállítás
- 03.29-04.04. heti kiszállítás:fiz. határidő, ill jóváírás bankszámlán: 04.18. Az utalás összegéből a 03.29-31. időszakra arányosan jutó összegről nem állítok ki előleg számlát, viszont a 04.01-04.04. időszakra arányosan jutó összegről előleg számlát állítok ki, mivel az már az áprilisi elszámolási időszakhoz kapcsolódó előleg.??? Ezt jól gondolom??
- 03. hónapról kiállítom 04.10-én a végleges mennyiség ismeretében a végszámlát (fizetési határidővel egyező teljesítési dátummal): 03. havi tényleges kiszállítás forintosítva, melyből levonom az 1. és 2. előlegszámlát. Mivel a következő utalásoknál nem készült előleg számla, így a végszámla összege nem a ténylegesen fennmaradó, fizetendő összeget mutatja, ehhez külön kimutatásra van szükség.
Segítségét kérném, hogy ez így elfogadható-e?

Amennyiben a másik verziót alkalmaznánk, vagyis a heti kiszállításokat követően, de a fizetési határidő lejárata (és a jóváírás napja) előtt "előleg" számlákat állítanánk ki, ezek részszámlának minősülnének és a fizetési határidővel egyező teljesítési dátummal kellene kiállítani, majd a különbözetről a végszámlát ugyancsak fizetési határidővel egyező teljesítési dátummal?

Felhasználói hozzászólás

Összesen: 3 db hozzászólás


Vissza az előző oldalra

Webáruház

Szabályzatok

Szabályzatok kategória összes termékének megtekintése

E-Könyvek

E-Könyvek kategória összes termékének megtekintése

Szakkönyvek

Szakkönyvek kategória összes termékének megtekintése

E-Start

Önadózó segítség az ügyek elektronikus intézéséhez.


Vissza az előző oldalra