Gyorskérdés
MUNKAJOG - Munka Törvénykönyve

Írásbeli figyelmeztetés dolgozónak


A Gyorskérdés szolgáltatás igénybevétele az Önadózó újság előfizetői részére biztosított. Az összes hozzászólás megtekintéséhez regisztráljon vagy lépjen be előfizetőként!

Az Önadózóval könnyebb lesz alkalmazni a jogszabályokat, követni a változásokat, teljesíteni az aktuális adózási, könyvviteli feladatokat, és elkerülni a buktatókat. A Gyorskérdés menüpontban pedig előfizetőként szakmai konzultációt kérhet.

TICU 2018-10-24 14:32:08

Tisztelt Önadózó!
A kérdésem arra irányulna, hogyha egy dolgozó nem látja el megfelelően a munkaköri leírásában foglaltakat, akkor hogyan mondhatok fel neki szabályosan? Hányszor kell írásbeli figyelmeztetést adnom neki, hogy megváljunk tőle?
Az azonnali hatályú felmondásnak ez lehet-e megfelelő és szabályos indoka? Köszönöm

Témanyitó hozzászólás

dr. Szabó Tibor Önadózó szakértő 2018-10-24 22:48:42

Nincs olyan szabály, hogy figyelmeztetés kell, vagy többször kell figyelmeztetni. Persze egy ilyen írásba foglalt figyelmeztetést segíti igazolni a felmondás jogszerűségét. Így elég egy is.
A Munka törvénykönyve szerint: "66. § (1) A munkáltató felmondását köteles megindokolni.
(2) A felmondás indoka a munkavállaló munkaviszonnyal kapcsolatos magatartásával, képességével vagy a munkáltató működésével összefüggő ok lehet."
Az azonnali hatályú felmondáshoz súlyosabb indok kell:
Ennek szabályai:
"78. § (1) A munkáltató vagy a munkavállaló a munkaviszonyt azonnali hatályú felmondással megszüntetheti, ha a másik fél
a) a munkaviszonyból származó lényeges kötelezettségét szándékosan vagy súlyos gondatlansággal jelentős mértékben megszegi, vagy
b) egyébként olyan magatartást tanúsít, amely a munkaviszony fenntartását lehetetlenné teszi.
(2) Az azonnali hatályú felmondás jogát az ennek alapjául szolgáló okról való tudomásszerzéstől számított tizenöt napon, legfeljebb azonban az ok bekövetkeztétől számított egy éven belül, bűncselekmény elkövetése esetén a büntethetőség elévüléséig lehet gyakorolni. A tudomásszerzés időpontjának, ha az azonnali hatályú felmondás jogát testület jogosult gyakorolni, azt kell tekinteni, amikor az azonnali hatályú felmondás okáról a testületet - mint a munkáltatói jogkört gyakorló szervet - tájékoztatják."
Ezt is megalapozhatja egy figyelmeztetés, és ismétlődés esetén lehet élni vele - de a megsértett kötelezettségnek lényegesnek kell lenni, amelyet a dolgozó szándékosan, vagy súlyosan gondatlanul sért meg. Abból kell kiindulni, hogy ezeket a feltételeket jogvita esetén egy független szervezet - a bíróság fogja értékelni. A rendes felmondás, ha jól van megindokolva, kevésbé rázós.

Szakértői hozzászólás

Összesen: 1 db hozzászólás


Vissza az előző oldalra

Webáruház

Szabályzatok

Szabályzatok kategória összes termékének megtekintése

E-Könyvek

E-Könyvek kategória összes termékének megtekintése

Szakkönyvek

Szakkönyvek kategória összes termékének megtekintése

E-Start

Önadózó segítség az ügyek elektronikus intézéséhez.


Vissza az előző oldalra