Gyorskérdés
JOG - Polgári jog, gazdasági jog, cégjog, civil szervezetek

Késedelmes fizetés kamata


A Gyorskérdés szolgáltatás igénybevétele az Önadózó újság előfizetői részére biztosított. Az összes hozzászólás megtekintéséhez regisztráljon vagy lépjen be előfizetőként!

Az Önadózóval könnyebb lesz alkalmazni a jogszabályokat, követni a változásokat, teljesíteni az aktuális adózási, könyvviteli feladatokat, és elkerülni a buktatókat. A Gyorskérdés menüpontban pedig előfizetőként szakmai konzultációt kérhet.

p.barbara 2007-03-13 11:19:15

Amennyiben vevõink késedelmesen fizetik ki számlatartozásukat, milyen mértékû késedelmi kamatot számolhatunk fel, amennyiben szerzõdés nem készült az adott munkához? Van-e lehetõség szerzõdés nélkül késedelmi kamatot kérni ( természetesen a számlán megtalálható a fizetési határidõ, és bizonyított a késedelmes fizetés), illetve szerzõdésben szabályozva legfeljebb milyen mértékû késedelmi kamatot lehet felszámítani?

Témanyitó hozzászólás

schlag 2007-03-16 14:32:46

A Polgári törvénykönyv szerint jogosultak késedelmi kamatot követelni a vevõiktõl, amelyrõl az alábbi szabályokat fogalmazza meg a Ptk:

Ptk. 301/A. § (1) Gazdálkodó szervezetek között a késedelmi kamatra vonatkozó szabályokat az e §-ban foglalt eltérésekkel kell alkalmazni.
(2) A késedelmi kamat mértéke a késedelemmel érintett naptári félévet megelõzõ utolsó napon érvényes jegybanki alapkamat hét százalékkal növelt összege.
(3) A kamatfizetési kötelezettség a jogosult fizetési felszólításának (számlájának) kézhezvételétõl számított harminc nap elteltétõl esedékes, illetve a jogosult teljesítésétõl számított harminc nap elteltétõl, ha a jogosult fizetési felszólításának (számlájának) kézhezvétele a jogosult teljesítését megelõzte, vagy a kézhezvétel idõpontja nem állapítható meg.
(4) A (2) és (3) bekezdésben foglaltaktól jogszabály csak a jogosult javára térhet el.
(5) A felek által a (2) bekezdésben meghatározotthoz képest túlzottan alacsony mértékben megállapított késedelmi kamatot, továbbá a késedelmi kamat esedékességének a (3) bekezdésben meghatározottól eltérõen megállapított idõpontját a bíróság megváltoztathatja, kivéve, ha a törvény rendelkezéseitõl való eltérést a szerzõdéskötéskor fennálló körülmények indokolták.

Üdvözlettel: Schlág Judit

Felhasználói hozzászólás

Összesen: 1 db hozzászólás


Vissza az előző oldalra

Webáruház

Szabályzatok

Szabályzatok kategória összes termékének megtekintése

E-Könyvek

E-Könyvek kategória összes termékének megtekintése

Szakkönyvek

Szakkönyvek kategória összes termékének megtekintése

E-Start

Önadózó segítség az ügyek elektronikus intézéséhez.


Vissza az előző oldalra