Gyorskérdés
JOG - Polgári jog, gazdasági jog, cégjog, civil szervezetek

Ki könyvelhet?


A Gyorskérdés szolgáltatás igénybevétele az Önadózó újság előfizetői részére biztosított. Az összes hozzászólás megtekintéséhez regisztráljon vagy lépjen be előfizetőként!

Az Önadózóval könnyebb lesz alkalmazni a jogszabályokat, követni a változásokat, teljesíteni az aktuális adózási, könyvviteli feladatokat, és elkerülni a buktatókat. A Gyorskérdés menüpontban pedig előfizetőként szakmai konzultációt kérhet.

p.barbara 2007-06-14 12:04:54

A számviteli szolgáltatás végzésének feltételeirõl több megállapítás is kering az interneten, errõl szeretnék pontosítást kérni. A mérlegképes könyvelõk regisztrálásának feltétele, hogy igazoljon 3 év szakmai gyakorlatot. Ez a gyakorlati idõ a bizonyítvány megszerzésének idõpontjától számít, vagy a képzés megkezdésétõl? Amennyiben valaki még nem regisztrálható ezen feltétel hiánya miatt, akkor hogyan szerezhet könyvelési gyakorlatot? Vállalhat-e regisztrált könyvelõ felügyelete nélkül bizonyos árbevétel alatti cégek könyvelését? Az árbevétel túllépése esetén mi a teendõ? Mikortól kötelezõ a mérlegképes könyvelõk éves továbbképzésén részt venni a képesítés megszerzését követõen? Amennyiben könyvelõirodában foglalkoztatunk még nem regisztrálható mérlegképes könyvelõt, vagy egy cég munkavállalójaként szintén könyvelést végez, ki viseli a felelõsséget a munkájáért?
Válaszukat elõre is köszönöm!

Témanyitó hozzászólás

ozirisz 2007-06-18 10:47:51

Kedves Barbara!

A mérlegképes könyvelõk regisztrációjához szükséges 3 év a sikeres vizsgatételtõl, a képesítés megszerzésétõl számítódik. Ebben a 3 évben a mérlegképes könyvelõ természetesen végezhet önállóan is könyvelési tevékenységet, de csak azon cégek esetében, amelyek árbevétele éves szinten nem nagyobb, mint 10 M Ft. Könyvelési gyakorlatot szerezhet könyvelõirodában, magáncégeknél ( 10 M Ft árbevételt meghaladó cégeknél felügyelet mellett ), vagy egyéb számviteli cégeknél. Az árbevétel esetében sosem azt kell nézni, hogy évközben átlépi-e a cég a határvonalat, vagy sem, hanem azt, hogy arra a gazdasági évre 10 M Ft feletti vagy alatti árbevételt vár el a gazdasági tevékenység hatékony folytatásától. A mérlegképes könyvelõk már a vizsga letéte után részt vehetnek a továbbképzésen, de kötelezõvé csak a regisztrációt követõen válik és már abban az évben. Ha nem regisztrált könyvelõt foglalkoztatunk könyvelõirodában akkor könyvelõiroda vezetõje a felelõs - ha jól tudom regisztrált esetében is ugyanez a helyzet, mivel nem vállalkozóként, hanem alkalmazottként van jelen -, cég esetében pedig az ügyvezetõ, aki teljes felelõsséggel tartozik. Természetesen az ügyvezetõ a felelõsséget teljes mértékben átháríthatja a könyvelõre, amennyiben bebizonyosodik, hogy kizárólag õ volt az "elkövetõ", de ilyen manõver csak a regisztráció meglétét követõen kivitezhetõ.

Üdvözlettel:
Tóth István

Felhasználói hozzászólás

p.barbara 2007-06-18 12:25:27

Köszönöm szépen!

Felhasználói hozzászólás

kissjozsefne 2007-08-14 05:18:07

REGISZTRÁLT MÉRLEGKÉPES KÖNYVELÕ VAGYOK. vÁLLALKOZÓKÉNT DOLGOZOM. visszaakarom adni a vállalkozói igazolványomat. Kettõ fõt azonban könyvelni akarok. Lehet-e megbizásos jogviszonyban, vagy valamilyen más formában. 6nem munkaviszonyra gondolok. Köszönettel HELEN

Felhasználói hozzászólás

Összesen: 3 db hozzászólás


Vissza az előző oldalra

Webáruház

Szabályzatok

Szabályzatok kategória összes termékének megtekintése

E-Könyvek

E-Könyvek kategória összes termékének megtekintése

Szakkönyvek

Szakkönyvek kategória összes termékének megtekintése

E-Start

Önadózó segítség az ügyek elektronikus intézéséhez.


Vissza az előző oldalra