Gyorskérdés
MUNKAJOG - Munka Törvénykönyve

Napi munkaidő és szabadság számítása


A Gyorskérdés szolgáltatás igénybevétele az Önadózó újság előfizetői részére biztosított. Az összes hozzászólás megtekintéséhez regisztráljon vagy lépjen be előfizetőként!

Az Önadózóval könnyebb lesz alkalmazni a jogszabályokat, követni a változásokat, teljesíteni az aktuális adózási, könyvviteli feladatokat, és elkerülni a buktatókat. A Gyorskérdés menüpontban pedig előfizetőként szakmai konzultációt kérhet.

Controltech 2017-01-20 07:17:19

Tisztelt Szakértő!

Idősek Otthonában a gondozók munkaszerződése havi munkaidőkeretben történik napi 12 óra munkarendben. A szabadságot úgy számoljuk, hogy a járó szabadságnapokat átszámoljuk 8 óra figyelembevételével munkaórára és ezt visszaosztjuk 12 órával, és ennyi szabadságot számolunk. Pl ha valakinek 30 nap szabadság jár, az 240 óra, annak 20 nap 12 órás szabadságot számolunk.
A Munka Törvénykönyve alapján úgy olvasom, ez nem jó, 30 nap 12 órás szabadságot kellene adni a dolgozóknak, de akkor az ő szabadsága éves szinten 120 órával több, mint a 8 órás munkarendben dolgozóknak. A munkából kieső idő miatt egy fővel több dolgozót is kellene felvenni, mert a szabadságokat így nem is tudnánk kiadni.
Kérdésem jó-e a nálunk alkalmazott elszámolás vagy nem? Ha nem jó, akkor hogyan lehet visszamenőlegesen korrigálni? Munkaügyi ellenőrzés ilyen esetben mit állapít meg?
köszönöm.

Témanyitó hozzászólás

Pap Attila Önadózó szakértő 2017-01-22 09:36:41

Való igaz, egy kis hiba csúszott a gyakorlatukba. Egyenlőtlen munkaidő-beosztás esetén a törvény választási lehetőséget biztosít a szabadság kiadása tekintetében (Mt. 124.§). Az egyik az (szerintem a mindkét fél számára korrektebb és egyszerűbb), hogy órában tartják nyilván és adják ki a szabadságot, azaz ahány órát kellett volna dolgozni az adott nap, annyi szabadságórát kell kiírni. A másik az alap módszer, azaz a szabadságot napokban tartják nyilván és adják ki. Ebben az esetben nemcsak az adott napra kell szabadságot kiadni, hanem a kiegyenlítő napokra is, azaz a munkavégzéssel nem töltött munkanapokra is. Visszamenőlegesen úgy lehet korrigálni, hogy az alap módszerrel helyesen kiszámolják (értelmezésem szerint az órában való nyilvántartásra visszamenőlegesen nincs törvényes lehetőség), hogy mennyit kellett volna kiadni és ha a dolgozó kárára tévedtek, akkor azt ebben az évben pótlólag kiadják. Természetesen ez egy esetleges jogkövetkezmény alól nem mentesít, de mindenképp enyhítő körülmény. Megjegyzendő, hogy a szabadság szabályos kiadását a dolgozói létszám esetleges szűkössége nem befolyásolhatja.
papattila

Szakértői hozzászólás

Controltech 2017-01-22 18:56:38

Köszönöm.

Felhasználói hozzászólás

Összesen: 2 db hozzászólás


Vissza az előző oldalra

Webáruház

Szabályzatok

Szabályzatok kategória összes termékének megtekintése

E-Könyvek

E-Könyvek kategória összes termékének megtekintése

Szakkönyvek

Szakkönyvek kategória összes termékének megtekintése

E-Start

Önadózó segítség az ügyek elektronikus intézéséhez.


Vissza az előző oldalra