Gyorskérdés
ÁFA - Általános forgalmi adó

Nemzetközi adózás


A Gyorskérdés szolgáltatás igénybevétele az Önadózó újság előfizetői részére biztosított. Az összes hozzászólás megtekintéséhez regisztráljon vagy lépjen be előfizetőként!

Az Önadózóval könnyebb lesz alkalmazni a jogszabályokat, követni a változásokat, teljesíteni az aktuális adózási, könyvviteli feladatokat, és elkerülni a buktatókat. A Gyorskérdés menüpontban pedig előfizetőként szakmai konzultációt kérhet.

forum21qwer 2008-03-19 15:06:55

Sziasztok!

Egy elég bonyolult esetet fogok leírni, és jónéhány kérdésem lenne ezzel kapcsolatban. Elõre is elnézést, hogyha hosszúra sikerül.

Egy amerikai (USÁban bejegyzett) internetes cégnél dolgozom, amelyik most az európai piacra is terjeszkedik. Az EU-n belül fog vásárolni és eladni termékeket (HU, GB, DE, FR, SK, CZ, ...). Magyarországon is van egy kihelyezett irodánk, MO-n bejegyzett céggel, alkalmazottakkal, innen fog az üzletek lebonyolítása zajlani (csomagküldés). A magyar cég az amerikainak számláz az elvégzett munkáért.

A problémák ott kezdõdnek, hogy az amerikai cég vásárolja meg nagy mennyiségben a termékeket, mondjuk Angliában, elszállíttatja a magyarországi raktárba (amit a magyar cég bérel), és onnan a magyar cég alkalmazottai küldik ki egyesével az amerikai cég tulajdonában lévõ termékekeit az európai országokba.

Életszerû példa: Veszünk 10 db X terméket 100 GBP-ért/darab. Két hét múlva ugyanazt az X terméket beszerzi egy másik forrásból, másik országból, mondjuk 100 EUR-ért/darab. Utána (és közben?) adunk el belõle néhányat, különbözõ árakon (különbözõ országokba). Egy részét EUR-ban, másik részét GBP-ben és HUF-ban adjuk el. Most tételezzük föl, hogy van USD és GBP számlánk, de nincsen EUR és HUF számlánk (viszont a számla alkalmas arra, hogy lehessen fizetni/fogadni pénzt más devizában).

Kérdések:

1. Hol fizeti az amerikai cég az adót?
2. Milyen adókat fizet, és hol (melyik országban)? (Pl. haszon után, raktárkészlet után, forgalom után, áfa, stb.)
3. Hogy számítjuk a profitot? A fenti példában, ha van még 4 darab X termék raktáron, és eladtunk 6 darabot különféle árakon, devizában és idõpontokban, akkor mi a helyes módja annak hogy meghatározzuk:

a.) a hasznot
b.) a raktárkészlet értékét
c.) milyen devizában kell ezt meghatározni ahhoz, hogy az adózás törvényes és helyes legyen?
d.) a számításokhoz szükségszerûen felhasznált árfolyamadatokat milyen forrásból kell beszerezni? (Gondolom az nem elég ha "körülbelül" jó árfolyamot használunk...)

Csak reménykedünk, hogy nem kell FIFO-zni. Átlagárat szeretnénk használni. Ha mégis FIFO-zni kell, akkor hogyan? (Tekintve, hogy a tranzakciók más devizában vannak, nem egyértelmû számunkra, hogy a tranzakciók pároztatását hogyan kell csinálni.)

Második példa: Magyarországon vásárolt alkatrészekbõl összeszerelt termékeket is értékesít az EU-ban és MO-n is. Itt is ugyanazok a kérdések...

Tehát akkor még egyszer, kicsit másképp:

1. USA-beli törvények szerint lehet-e úgy hasznot számolni az adózáshoz, hogy mindennek az értékét egy közös devizában (USD?) számoljuk ki? (HASZON = eladáskori ár az eladáskori árfolyamon mínusz a beszerzéskori ár az beszerzéskori árfolyamon?)
2. Milyen deviza árfolyamokat kell használni (mi az elfogadott, közzétett árfolyam amit az USA elfogad, honnan lehet letölteni?)
3. A haszon számításakor megengedett-e az átlagáras számítás a FIFO helyett?
4. Az USA-beli törvények alapján a haszonon kívül van-e még valami ami után adót kell számolnunk?


Elõre is köszönöm válaszaitokat.

Üdv,

qwer

Témanyitó hozzászólás

Összesen: 0 db hozzászólás


Vissza az előző oldalra

Webáruház

Szabályzatok

Szabályzatok kategória összes termékének megtekintése

E-Könyvek

E-Könyvek kategória összes termékének megtekintése

Szakkönyvek

Szakkönyvek kategória összes termékének megtekintése

E-Start

Önadózó segítség az ügyek elektronikus intézéséhez.


Vissza az előző oldalra