Gyorskérdés
ÁFA - Általános forgalmi adó

Nyílt végű pénzügyi lízing - személygépkocsira


A Gyorskérdés szolgáltatás igénybevétele az Önadózó újság előfizetői részére biztosított. Az összes hozzászólás megtekintéséhez regisztráljon vagy lépjen be előfizetőként!

Az Önadózóval könnyebb lesz alkalmazni a jogszabályokat, követni a változásokat, teljesíteni az aktuális adózási, könyvviteli feladatokat, és elkerülni a buktatókat. A Gyorskérdés menüpontban pedig előfizetőként szakmai konzultációt kérhet.

Magdus31 2014-02-03 20:31:25

Tisztelt Szakértő!
Szeretném a segítségét kérni. Nyílt végű pénzügyi lízing esetén, amely személygépjármű eszközről szólna, a tőkerész áfa összeg levonásba helyezhető-e? Ha igen, milyen mértékben? Teljes mértékben levonható? Vagy mivelhogy tartós bérletnek minősül, így szolgáltatásnak tekinthető, és az áfa csak 50%-ban érvényesíthető levonásba?
Köszönöm segítségét.

Témanyitó hozzászólás

kizso 2014-02-03 21:15:38

Hasonló témájú kérdésemre az alábbi választ kaptam a NAV-tól:
Tisztelt Ügyfelünk!

A pénzügyi lízing kezelése az általános forgalmi adó szempontjából attól függ, hogy nyílt, vagy zárt végu ügyletrol beszélünk. Bár a jogszabályban nincs külön nevesítve sem a zárt, sem a nyílt végu pénzügyi lízing, ezeket az Áfa tv. továbbra is élesen elkülöníti. Azon ügyletekben, amikor a lízingbevevo tulajdonszerzése már a szerzodés megkötésekor biztos (zárt végu lízing), azt termékértékesítésként [Áfa tv. 10. § a) pont]; ahol pedig a futamido kezdetén nem biztos a tulajdonszerzés (nyílt végu lízing), szolgáltatásnyújtásként [lásd: Áfa tv. 13. § (1) bekezdés] kezeli a jogszabály.

A nyílt végu lízing esetében a futamido végén a lízingelt eszköz nem megy át automatikusan a lízingbe vevo tulajdonába, azonban a vevonek lehetosége van arra, hogy az eszköz tulajdonjogát megszerezze, de eredendoen nem tulajdonszerzési szándékkal jön létre az ügylet. Ebben az esetben az ügylet elején még nem tudható biztosan, hogy a késobbiekben történik-e tulajdonszerzés, ezért termékértékesítés címén az ilyen típusú ügylet nem adóztatható. Ekkor az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvény (a továbbiakban: Áfa tv.) 13. § (1) bekezdése alapján szolgáltatásnyújtásnak tekintendo mind az alapügylet, mind pedig az alapügylethez kapcsolódó pénzügyi szolgáltatás.

Az Áfa tv. 259. § 4. pontjában rögzített fogalom-meghatározás értelmében bérbeadás,-vétel alatt a bérleti szerzodésen alapuló jogviszony mellett minden egyéb olyan jogviszony is értendo, amelynek tartama alatt a jogosult az ellenérték egészét vagy túlnyomó részét a termék idoleges használatáért téríti vagy téríteni köteles a kötelezettnek.
A bérleti jogviszony ilyen fogalmi meghatározása szerint a tulajdonjog átszállást nem automatikusan eredményezo nyílt végu lízingügylet általános forgalmi adózási szempontból bérbeadásnak tekintendo.
A jogalkotó 2012. január 1-jétol hatályon kívül helyezte az Áfa tv. 124. § (2) bekezdés a) pontjának rendelkezését, ezért ezen idoponttól kezdodoen nem kapcsolódik levonási korlát a személygépkocsi bérbevételét terhelo elozetesen felszámított adóhoz. Ez azt jelenti, hogy a személygépkocsi bérletéhez kapcsolódó elozetesen felszámított áfa az Áfa tv. 120. és 123. §-ában foglalt általános szabályok szerint vonható le.

A fent hivatkozott jogszabályi rendelkezés alapján tehát a személygépkocsi nyílt végu lízing keretében történo bérletéhez kapcsolódó elozetesen felszámított áfa - a levonási jog érvényesítése törvényi feltételeinek fennállása mellett (120., 127. §) ? teljes egészében levonható, amennyiben az adóalany azt igazoltan kizárólag az adóköteles gazdasági tevékenysége érdekében használja. Amennyiben a gazdasági tevékenységhez kapcsolódó használat és a magáncélú használat megoszlik, abban az esetben a gazdasági tevékenységhez kapcsolódó használattal arányos mértékben vonható le az áfa.

Az Áfa tv. vonatkozó szabályai [180. §] alapján az adóalany feladata olyan megfeleloen részletezett nyilvántartást kialakítani és vezetni, amely alkalmas annak meghatározására, hogy az adóalany a beszerzést, igénybevett szolgáltatást milyen mértékben használja adólevonásra jogosító tevékenységéhez.

A kezdo részletnél - mivel a tényleges magáncélú használat mértéke még nem ismert - a vélelmezett magáncélú használatból lehet kiindulni, és a késobbiek során - ha a tényadatok alapján szükséges - a bevallást önellenorzéssel helyesbíteni. Másik megoldás, hogy a kezdo részletre eso áthárított áfát majd csak egy késobbi idoszakban - már a tényleges magáncélú használat ismeretében - vonják le (az elévülési idon belül).

Tájékoztatjuk, hogy a válaszlevél tartalma szakmai véleménynek minosül, kötelezo jogi erovel nem bír.

Üdvözlettel:
Nemzeti Adó- és Vámhivatal
Közép-magyarországi Regionális Adó Foigazgatósága Tájékoztatási Foosztály

Felhasználói hozzászólás

Pap Attila Önadózó szakértő 2014-02-03 21:15:49

Igen, az áfa levonható, ha a cég kizárólag adóköteles tevékenységet végez. A levonásnak nem feltétele az útnyilvántartás. Ugyanakkor az útnyilvántartás ahhoz kell, hogy megállapítható legyen, mekkora a fizetendő áfa az esetleges magánhasználat miatt az egyes áfa elszámolási időszakokban (Áfa tv. 14.§ (1)).
Az említett 50%-os levonási korlát az üzemeltetéshez, fenntartáshoz kapcsolódik, a bérlet egyiknek sem minősül.
papati

Szakértői hozzászólás

Magdus31 2014-02-04 06:51:33

Nagyon szépen köszönöm válaszukat, segítségüket.

Felhasználói hozzászólás

Összesen: 3 db hozzászólás


Vissza az előző oldalra

Webáruház

Szabályzatok

Szabályzatok kategória összes termékének megtekintése

E-Könyvek

E-Könyvek kategória összes termékének megtekintése

Szakkönyvek

Szakkönyvek kategória összes termékének megtekintése

E-Start

Önadózó segítség az ügyek elektronikus intézéséhez.


Vissza az előző oldalra