Gyorskérdés
MUNKAJOG - Munka Törvénykönyve

Nyugdíjba vonulás, felmentési idő.


A Gyorskérdés szolgáltatás igénybevétele az Önadózó újság előfizetői részére biztosított. Az összes hozzászólás megtekintéséhez regisztráljon vagy lépjen be előfizetőként!

Az Önadózóval könnyebb lesz alkalmazni a jogszabályokat, követni a változásokat, teljesíteni az aktuális adózási, könyvviteli feladatokat, és elkerülni a buktatókat. A Gyorskérdés menüpontban pedig előfizetőként szakmai konzultációt kérhet.

Ditke58 2017-02-24 13:09:41

Tisztelt Szakértő! Tanácsot szeretnék kérni a nyugdíjba vonulásommal kapcsolatban. Közalkalmazotti dolgozó vagyok, így úgy tudom rám a KJT szabályok a mérvadók. 2017. november 02-án betöltöm a 63,5 éves koromat. Saját öregségi nyugdíjba szeretnék menni. Időben közöltem a munkáltatómmal szándékomat.Közölték, hogy nekem bizony november 02-ig kell dolgoznom és majd azután kapnám meg a felmentési időt.Dolgozzak még négy hónapot, , akkor kapok egy hónap felmentést a munkavégzés alól.
Nem is értem miért? Hiszen akkor már mint nyugdíjas adnák meg a felmentést? Nem is lehetek közalkalmazotti dolgozó nyugdíj mellett.Arról nem is beszélve, hogy amunkaviszonyom meg kell szüntetni, hogy egyáltalán nyugdíjba mehessek. Kérem Tisztelt szakértőt, hogy mondja meg a rám és a munkáltatóra vonatkozó ideillő törvényt. A nyugdijintézet azt mondta, hogy a nyugdíjba vonulás előtt felmentési időt kell adni. Hogy abból mennyi kell ledolgoznom és mennyi a felmentés a munkavégzés alól azt a mukáltató dönti el.Köszöm a segitégét.

Témanyitó hozzászólás

Pap Attila Önadózó szakértő 2017-02-25 07:49:43

Sajnos a közalkalmazottakra vonatkozó speciális munkajogban (Kjt.) ismeret hiányában nem tudok segítséget nyújtani, de a háttér jogszabályként alkalmazott Mt. szerint ennek az együttműkődési kötelezettség általános alapelve szerint úgy kell(ene) történnie, hogy a dolgozó időben jelzi a nyugdíjba vonulási szándékát, a munkáltató pedig úgy szervezi a munkafolyamatokat, hogy eleget tudjon tenni a dolgozó kérésének (ami egy nyugdíjazás esetében szerintem nem is kérés, inkább tényközlés), azaz a munkaviszonyt közös megegyezéssel tudják megszüntetni. Látható, hogy az elvárható együttműködés mellett nincs szükség felmondásra, a munkaviszony közös megegyezéssel szűnik meg.
papattila

Szakértői hozzászólás

kpesmtbt 2017-02-25 10:01:39

Néhány fontos gondolat a 1992. évi XXXIII. Törvényből.
30. §153 (1)154 A munkáltató a közalkalmazotti jogviszonyt – a 30/A–30/D. §-ban és a 32. §-ban foglalt korlátozással – felmentéssel -akkor szüntetheti meg, ha
a) megszűnt a munkáltatónak az a tevékenysége, amelyben a közalkalmazottat foglalkoztatták;
b) az Országgyűlés, a Kormány, a költségvetési fejezetet irányító szerv vezetője, a központi költségvetési szerv vezetője vagy az önkormányzati képviselő-testület döntése alapján a munkáltatónál létszámcsökkentést, illetve átszervezést kell végrehajtani, és emiatt a közalkalmazott további foglalkoztatására nincs lehetőség;
c) a közalkalmazott munkaköri feladatainak ellátására tartósan alkalmatlanná vált vagy munkáját nem végzi megfelelően;
d) a közalkalmazott a felmentés közlésének, illetőleg legkésőbb a felmentési idő kezdetének napján nyugdíjasnak minősül [Mt. 294. § (1) bekezdés g) pont].
33. § (1)173 Felmentés esetén a felmentési idő legalább hatvan nap, de a nyolc hónapot nem haladhatja meg. Ettől eltérően, ha a felmentés – az egészségügyi alkalmatlanság esetét kivéve – a 30. § (1) bekezdésének c) pontján alapul, a felmentési idő harminc nap.
2)174 Ha hosszabb felmentési időben a felek nem állapodnak meg és a kollektív szerződés sem ír elő ilyet, a hatvannapos felmentési idő a közalkalmazotti jogviszonyban töltött
a) öt év után egy hónappal;
b) tíz év után két hónappal;
c) tizenöt év után három hónappal;
d) húsz év után négy hónappal;
e) huszonöt év után öt hónappal;
f) harminc év után hat hónappal
meghosszabbodik.
(3)175 A munkáltató legalább a felmentési idő felére köteles a közalkalmazottat mentesíteni a munkavégzés alól. A munkavégzés alól a közalkalmazottat — a mentesítési idő legalább felének megfelelő időtartamban a kívánságának megfelelő időben és részletekben kell felmenteni.


Felhasználói hozzászólás

Ditke58 2017-02-25 14:39:57

Köszönöm a válaszokat. Vissza kell kérdeznem, akkor most 2017. november 02-án saját öregségi nyugdíjba szeretnék menni, mivel elértem a saját öregségi nyugdíjba vonulási időmet. /egy perccel sem dolgozom többet/ A munkáltatómnak nem kötelessége tudatni velem, hogy mennyi felmentési idő jár, abból mennyi dolgozzak le és persze jár a még ki nem vett időarányos szabadság is? A válaszában Ne a törvényre hivatkozva legyen szíves válaszolni, mert az nem igazán értem. A megszünést azt éretem, hogy közös megegyezéssel történik,mégpedig november 01-vel.

Felhasználói hozzászólás

kpesmtbt 2017-02-25 18:53:40

Röviden: Szerintem nem közös megegyezéssel kell meg szüntetni a munkaviszonyt, hanem a munkáltatónak kell, felmenteni a dolgozót, vagyis a munkáltató a közalkalmazotti jogviszonyt csak felmentéssel szüntetheti meg. A munkáltatónak a felmentést írásban kell közölni a közalkalmazottal. Azt is kell közölni, hogy a felmentési idő alatt igényt tart e a munkavégzésére

Felhasználói hozzászólás

Összesen: 4 db hozzászólás


Vissza az előző oldalra

Webáruház

Szabályzatok

Szabályzatok kategória összes termékének megtekintése

E-Könyvek

E-Könyvek kategória összes termékének megtekintése

Szakkönyvek

Szakkönyvek kategória összes termékének megtekintése

E-Start

Önadózó segítség az ügyek elektronikus intézéséhez.


Vissza az előző oldalra