Gyorskérdés
SZJA - Személyi jövedelemadó

Örökség


A Gyorskérdés szolgáltatás igénybevétele az Önadózó újság előfizetői részére biztosított. Az összes hozzászólás megtekintéséhez regisztráljon vagy lépjen be előfizetőként!

Az Önadózóval könnyebb lesz alkalmazni a jogszabályokat, követni a változásokat, teljesíteni az aktuális adózási, könyvviteli feladatokat, és elkerülni a buktatókat. A Gyorskérdés menüpontban pedig előfizetőként szakmai konzultációt kérhet.

Pecunia 2018-05-10 12:51:47

Tisztelt Szakértő!
2017-ben meghalt egy Nagypapa. A Nagymama haszonélvezeti jogát kivánta csak fenntartani. A két unoka örökölte az ingatlant 1/2-ed, 1/2-ed arányban. Értéke 43 M Ft volt a hagyatéki jk. szerint. A tulajdoni lapon is így van feltüntetve: fele-fele, + a holtig tartó haszonélvezet.
A két unoka eladta még tavaly az ingatlant. Az adásvételiben 30 M Ft a vételár, amit 3 felé osztottak és kaptak meg még tavaly, a két Unoka és a Nagymama. Ezt részletesen tartalmazza az adásvételi, a 3 személy bankszámlaszámára hivatkozva! Utóbbi ezzel lemondott a haszonévezeti jogáról.
Miként kell számolni a szerzéskori értéket a két unoka esetében?
A 43 M Ft-ot kétfelé, a 30 M Ft-ot pedig 3 felé kell osztani?
Vagy mindkét összeget 3felé kell osztani és így már nem kell számolni az szja-val?
Köszi szépen a választ!
Tisztelettel, Hné Zsuzsanna

Témanyitó hozzászólás

Pap Attila Önadózó szakértő 2018-05-12 08:19:41

Zsuzsanna,
Értékesítéskor 3 eladó volt, aki a bevételből részesült: az unokák és a nagyi. Az unokák jövedelmét úgy kapjuk meg, hogy a hagyatéki értékből (43millió) kivesszük a haszonélvezet Itv. 72.§-a szerinti képlettel számított értékét és elosztjuk 2-vel, ez lesz a szerzési érték. Ha jól értettem, akkor az eladásról szóló szerződésben pontosan rögzítették, hogy mennyi jár az unokáknak és mennyi a nagyinak. Így a jövedelmet az 1 unokára jutó bevétel és a szerzési érték különbözeteként kapjuk meg, ami (pontos adatok hiányában csak érzésre) negatív szám lesz, azaz nem keletkezik adóköteles jövedelem. A nagyi esetében annyi a különbség, hogy esetében szerzési értékként az említett képlettel számított érték vehető figyelembe. Nála már lehet adóalap, ha esetleg többet kapott a bevételből, mint ami a képlet szerint járt volna neki.
papattila

Szakértői hozzászólás

Összesen: 1 db hozzászólás


Vissza az előző oldalra

Webáruház

Szabályzatok

Szabályzatok kategória összes termékének megtekintése

E-Könyvek

E-Könyvek kategória összes termékének megtekintése

Szakkönyvek

Szakkönyvek kategória összes termékének megtekintése

E-Start

Önadózó segítség az ügyek elektronikus intézéséhez.


Vissza az előző oldalra