Gyorskérdés
MUNKAJOG - Munka Törvénykönyve

Szabadság


A Gyorskérdés szolgáltatás igénybevétele az Önadózó újság előfizetői részére biztosított. Az összes hozzászólás megtekintéséhez regisztráljon vagy lépjen be előfizetőként!

Az Önadózóval könnyebb lesz alkalmazni a jogszabályokat, követni a változásokat, teljesíteni az aktuális adózási, könyvviteli feladatokat, és elkerülni a buktatókat. A Gyorskérdés menüpontban pedig előfizetőként szakmai konzultációt kérhet.

42844 2016-10-28 09:23:59

Tisztelt Szakértők,

mit tehetek abban az esetben, ha ügyfelem, mint munkáltató jó előre közölte dolgozóival, hogy decemberben leállás lesz, de van akinek nem maradt ezekre a napokra fizetett szabadsága, illetve van olyan munkavállaló, aki októbertől van állományban és arányosan nem jut annyi szabadsága ezekre a napokra, amennyire szükség lenne. Én úgy gondoltam kieső időnek kell rögzítenem bérszámfejtésnél az ilyen napokat, de könnyen lehet hogy tévedek. A munkáltató szeretne velük megállapodni, hogy idén "vegyék túl" a szabadságot és jövőre ledolgozzák, de én ezt nem tartom helyesnek és kivitelezhetőnek sem számfejtés szempontjából.
És a másik oldal: valakinek az előzőekkel ellentétben bennragadt a szabadsága és szeretné átvinni következő évre. Azt látom a Munka Törvénykönyvében, hogy aki októbertől van állományban az átviheti március 31-ig, de ha a munkáltató és munkavállaló megállapodnak egymással meg lehet ezt tenni más munkavállalóknál is akik már régóta állományban vannak?

Előre is köszönöm segítségüket!
Üdvözlettel
Huber Dominika

Témanyitó hozzászólás

Pap Attila Önadózó szakértő 2016-10-28 13:00:38

Dominika,
A kérdés szempontjából két fontos szabálya van az Mt-nek: 1. A munkáltató kötelezettsége, hogy a dolgozót munkával ellássa. 2. A szabadságot a munkáltató adja ki. Következésképp, azoknak a dolgozóknak, akik még rendelkeznek ki nem adott szabadsággal, azokat szabadságra lehet küldeni. Akiknek viszont nincs ennyi szabadsága, azoknak állásidőre járó alapbért kell fizetni (ez némiképp kedvezőtlenebb a dolgozónak, mert a szabadságra távolléti díj jár, nem csupán alapbér).
A szabadság "túlvételezése" (azaz a következő évi előre hozatala) ellentétes az Mt.szabályaival, semmiképp sem javaslom alkalmazni.
Igen, jól olvasta, az októberi dolgozók a tárgy évi szabadságaikat a következő év március végéig áttolhatják. Ugyanakkor a többi dolgozó vonatkozásában is bizonyos rugalmasságot biztosít a törvény, írásos szerződésben a felek az alapszabadságon felüli szabadságot a következő év végéig szabályosan felhasználhatják.
papattila

Szakértői hozzászólás

Pap Attila Önadózó szakértő 2016-10-28 13:03:54

Bocsánat, nem voltam elég pontos: CSAK az életkor alapján járó pótszabadságot lehet a következő év végéig kitolni.
papattila

Szakértői hozzászólás

42844 2016-10-28 16:05:49

Kedves Attila, nagyon köszönöm a gyors segítséget, így minden világos már!

Felhasználói hozzászólás

Összesen: 3 db hozzászólás


Vissza az előző oldalra

Webáruház

Szabályzatok

Szabályzatok kategória összes termékének megtekintése

E-Könyvek

E-Könyvek kategória összes termékének megtekintése

Szakkönyvek

Szakkönyvek kategória összes termékének megtekintése

E-Start

Önadózó segítség az ügyek elektronikus intézéséhez.


Vissza az előző oldalra