Gyorskérdés
ÁFA - Általános forgalmi adó

Színházak jegyérétkesítése


A Gyorskérdés szolgáltatás igénybevétele az Önadózó újság előfizetői részére biztosított. Az összes hozzászólás megtekintéséhez regisztráljon vagy lépjen be előfizetőként!

Az Önadózóval könnyebb lesz alkalmazni a jogszabályokat, követni a változásokat, teljesíteni az aktuális adózási, könyvviteli feladatokat, és elkerülni a buktatókat. A Gyorskérdés menüpontban pedig előfizetőként szakmai konzultációt kérhet.

fabik 2013-06-13 15:18:47

Vélemény kérés

Magyarország valamennyi színházát érintő kérdésben kérném szíves véleményüket 2012. és 2013. évekre vonatkozóan:
A Színházak gyakorlata a jegyek értékesítésekor:
1. Tiszteletjegyet adnak nulla forintért normál előadásokra
2. Tiszteletjegyet adnak 100.-Ft-ért normál előadásokra
3. Szakmai jegyet adnak a mindenkori helyár 50%-áért normál előadásokon
4. Az ún. nyilvános főpróbára nulla forintos valamennyi jegy
5. Az ún. nyilvános főpróbára a jegyek egy része nulla forintos más része 500.-Ft-on kerül értékesítésre.
A fentiek tekintetében kérdésem lenne az adó és járulék fizetési kötelezettség alakulása.
Az 1995. évi CXVII. törvény (a személyi jövedelemadóról) 1. sz. melléklete 8.36 pontja szerint „A nem pénzben kapott juttatások közül adómentes 8.36 a könyvtári, a levéltári, a múzeumi, az egyéb kulturális, illetve alkotó vagy előadó-művészeti tevékenységet folytató szervezet tevékenységi körébe tartozó ingyenesen nyújtott szolgáltatása”.
Ha nincs szja nincs eho sem.
Ennek értelmében az 1. és a 4. pont-nál az szja és eho fizetési kötelezettség fel sem merülhet.
A többi pont esetében nem beszélhetünk ingyenesen nyújtott szolgáltatásról, de a színházak úgy ítélik meg, hogy ha teljesen ingyen adom azt mentesíti a törvény, akkor a valamennyiért adom után sem kell szjat és ehot fizetni. Ezt mintegy árengedményt kell kezelni.
2013-től bejön az említett törvény 1. sz mellékletének 8.28 b. pontja, mely szerint: „ A nem pénzben kapott juttatások közül adómentes az ingyenesen vagy kedvezményesen a kifizető által ugyanazon magánszemélynek az adóévben legfeljebb 50 e Ft értékben juttatott sporteseményre vagy kulturális szolgáltatás igénybevételére szóló belépőjegy”
2013-tól tehát nincs szja és ezáltal eho sem egyik (1-5) pontnál sem. DE véleményem szerint erről nyilvántartást kell vezetni csak így bizonyítható, hogy ugyanazon magánszemély nem kap 50 e Ft-nál nagyobb juttatást ezen a címen. (nincs szabályozva ennek a nyilvántartásnak az adattartalma, de név, anyja neve, lakcím gondolom elegendő)
Összefoglalva az szja és eho kérdést: 2012.-ben is és 2013-ban is adhatóak-e az 1-5 pontban írt variációk szerinti jegyértékesítések szja és eho mentesen?

A másik nagy adókör az áfa:
A 2007. évi CXXVII. törvény (az általános forgalmi adóról) 71§ (1) b. pontja szerint a termék értékesítése, szolgáltatás nyújtása esetében az adó alapjába nem tartozik bele a korábban beszerzett termék, igénybe vett szolgáltatás mennyiségére tekintettel a teljesítésig adott árengedmény vagy más, szintén a teljesítésig adott üzletpolitikai célú árengedmény. 71§ (2) Az (1) bekezdés b) pontjában említett árengedmény abban az esetben üzletpolitikai célú, ha a). az árengedmény nyújtójától független féllel kötött és más független fél számára is- azonos feltételek mellett ésszerűen elérhető, vagy b) az árengedmény nyújtójától független féllel is – azonos feltétek mellett- köthető és számára ésszerűen elérhető megállapodásban előre rögzített, vagy az annak alapján számított árengedmény pénzben kifejezett –adó nélkül számított- összesített összege kisebb, mint az árengedmény igénybevételére jogosító termékértékesítések, szolgáltatásnyújtások pénzben kifejezett – adó nélkül számított- összesített ellenértéke.
Egyéb áfa mentesítő paragrafust a problémára nem találtam. Ebből pedig az vezethető le, hogy csak akkor áfa mentesek az ügyletek, ha mindenki számára elérhető és a térített összeg nagyobb, mint nulla. Egyéb esetekben a jegy eredeti ára és a fizetett összeg közötti különbözet után a Színháznak tárgyhót követő hó 20.-ig az áfát meg kell fizetnie. Az un. nyilvános főpróbát (4. pont) kiemelném a sorból, ha mindenki ingyenesen kap jegyet, mert az még nem tekinthető kész produkciónak (terméknek). A többi 1.2.3.5. pontok esetében azonban úgy gondolom a teljes jegyár és a fizetett összeg közötti különbözet áfa adó alap.
Kérem szíves véleményüket az áfa fizetését illetően is a különböző verziókra 2012 illetve 2013. évre vonatkozóan.

Köszönettel:
Féba Könyvvizsgáló és Könyvelő Kft.
2145. Kerepes József Attila utca 74.
kamarai szám: 002003
Fábik-Balogh Éva ügyvezető
Tel: 06305399015
e-mail: fabik-eva@hdsnet.hu
kamarai szám: 006057

Témanyitó hozzászólás

dr. Szabó Tibor Önadózó szakértő 2013-06-13 19:35:26

Ez elég bonyolult kérdés, így azzal a fenntartással szólok hozzá, hogy mélyebben nem vizsgálódtam. Ami az szja-t illeti, nekem zavaróan hat, hogy itt a színház - mint szolgáltató - és a néző mint a szolgáltatás igénybevevője viszonyában a jegyértékesítés különféle konstrukciói kapcsán kifizetőkről, jövedelem-juttatásról és szja adómentességről beszélünk. Az Szja törvény 7.§ /1/ b) pontja alapján a jövedelem kiszámításánál nem kell figyelembe venni azt a vagyoni értéket, amelynek a megszerzése alapjául szolgáló jogviszony keletkezésének napjára vonatkozóan megállapított szokásos piaci értékét a magánszemély köteles megfizetni. Ez egyértelműen áll szerintem minden nulla forintot meghaladó konstrukcióra. Kicsit vitathatóbban, de szerintem pedig a nulla forintosra is - hiszen a szokásos piaci érték fogalmába (Szja 3.§ 9.) miután független felekről van szó, a nulla forint érték is belefér, hiszen nyilvánvaló, hogy ez üzletpolitikai célú engedmény, és nem jövedelem juttatás. Ha más piaci szereplők is élnek a nulla forintos akcióval, akkor ennek ez a szokásos piaci értéke - de hangsúlyozom, hogy nem vizsgáltam mélyebben a kérdés gyakorlatát. Ha mégis jövedelemnek kellene tekinteni, akkor pedig valóban adómentes - de ekkor kellene valamilyen személyre szabott nyilvántartás. Ezt viszont azért nem tudom elfogadni, mert a szinház nem kifizető a nézővel kapcsolatban. Tehát én arra szavazok, hogy itt eleve nincs szja alap, (és eho alap sem) így adómentesség sincs, ezért aztán nyilvántartás sincs.

Ami pedig az áfát illeti - megint az előbbi fenntartással: a nulla forintos értékesítésre értelmezésem szerint az Áfa törvény alkalmazási hatálya eleve nem terjed ki: lásd: "Áfa tv. 2. § E törvény alapján adót kell fizetni:
a) adóalany által - ilyen minőségében - belföldön és ellenérték fejében teljesített termékértékesítése, szolgáltatásnyújtása,"
Ehhez még azt tenném hozzá, hogy az áfa tv. 11-12.§-ai, illetve a 14.§-a nevesíti, hogy mit kell ellenérték fejében végzett értékesítésnek, szolgáltatás-nyújtásnak tekinteni, de a fenti nulla forintos kontrukció nem tartozik ide.
A felvázolt helyzet volt 2012-ben is 2013-ban is,

Szakértői hozzászólás

Összesen: 1 db hozzászólás


Vissza az előző oldalra

Webáruház

Szabályzatok

Szabályzatok kategória összes termékének megtekintése

E-Könyvek

E-Könyvek kategória összes termékének megtekintése

Szakkönyvek

Szakkönyvek kategória összes termékének megtekintése

E-Start

Önadózó segítség az ügyek elektronikus intézéséhez.


Vissza az előző oldalra