Gyorskérdés
EGYÉB ADÓK - Kisadók, helyi adók, cégautó adó, környezetvédelmi termékdíj, eho, ekho, eva, illeték, vám stb.

Tulajdonrész átadás - üzletrész ajándékozás a dolghozónak


A Gyorskérdés szolgáltatás igénybevétele az Önadózó újság előfizetői részére biztosított. Az összes hozzászólás megtekintéséhez regisztráljon vagy lépjen be előfizetőként!

Az Önadózóval könnyebb lesz alkalmazni a jogszabályokat, követni a változásokat, teljesíteni az aktuális adózási, könyvviteli feladatokat, és elkerülni a buktatókat. A Gyorskérdés menüpontban pedig előfizetőként szakmai konzultációt kérhet.

kt 2013-12-18 16:42:26

Kft tulajdonrészt adna egyik munkavállalójának és egy másik magánszemélynek (üzleti partner ev) térítés nélkül. Milyen adó, illeték vonazata lehet ennek - mindkét oldalon? Eredménytartalék terhére történik? A törzstőke nincs 3 millió ft... ezt is lehet az eredménytartalék terhére emelni jövőre?

Témanyitó hozzászólás

Pap Attila Önadózó szakértő 2013-12-18 22:56:05

A Kft akkor adhat el/adhat át üzletrész bárkinek is, ha azzal rendelkezik. Ez egyetlen esetben lehetséges, ha van a társaság tulajdonában olyan (visszavásárolt) saját üzletrész, amelyet a tagok nem kívánnak megvásárolni. Normál esetben az üzletrészek a tagok tulajdonában vannak, tehát az eladásukról illetve az átadásukról is ők rendelkezhetnek. Értelmezhetetlennek vélem az eredménytartalék terhére történő lebonyolítást. Egyébként a jövőben szükséges tőkeemelést lehet az eredménytartalék terhére végrehajtani, ha a társaság rendelkezik a megfelelő nagyságú szabad eredménytartalékkal.
papati

Szakértői hozzászólás

dr. Szabó Tibor Önadózó szakértő 2013-12-19 00:17:31

Ha ezek után még kérdés a kérdés: a vagyoni betét - üzletrész - ajándékozása általában 18% illeték alá esik - kivéve, ha adót kell utána fizetni (az szja vetületeit is meg kellene nézni, ez egyéb jövedelem lehet, ami elég durva lenne). De dolgozói üzletrészként megszerezve ajándékozási illetékmentes. Illeték vonatkozásokban ezek a szabályok vannak:
1990. évi XCIII. törvény az illetékekről
11. § (1) Az ajándékozási illeték tárgya:
a) ingatlan ajándékozása,
b) ingó ajándékozása,
12. § (1) Az öröklési és az ajándékozási illeték általános mértéke - ha e törvény másként nem rendelkezik - az egy-egy örökösnek, hagyományosnak juttatott örökség és a megajándékozottnak juttatott ajándék tiszta értéke után 18%.
17. § (1) Mentes az ajándékozási illeték alól:
c) az olyan ajándék megszerzése, amely után az ajándékozót vagy a megajándékozottat személyi jövedelemadó, társadalombiztosítási járulék vagy egészségügyi hozzájárulás fizetési kötelezettség terheli, továbbá az elismert munkavállalói értékpapír-juttatási program keretében megszerzett értékpapír, valamint a dolgozói üzletrészként, dolgozói részvényként személyi jövedelemadót nem viselő módon a társas vállalkozástól megszerzett üzletrész, részvény is;
102. § (1) E törvény alkalmazásában
c) ingó: a fizetőeszköz, az értékpapír, a gazdálkodó szervezetben fennálló vagyoni betét, valamint mindaz, ami ingatlannak nem minősülő dolog;

Szakértői hozzászólás

kt 2013-12-19 08:55:42

A társaság egyszemélyes KFT. A tulaj mindenképpen "ajándékozni" akar )10-10 %-nyi ) tulajdonjogot... akkor mi a jó megoldás?

Felhasználói hozzászólás

Pap Attila Önadózó szakértő 2013-12-19 10:29:50

Tibor törvényhelyi hivatkozásai alapján az átadott üzletrészek forgalmi értéke után 18%-os illetékfizetési kötelezettség keletkezik a megajándékozottnál értékhatártól függetlenül, mivel az átadásról mindeképp kell okiratot (társasági szerződés módosítást) kiállítani. Szja fizetési kötelezettség az 1.sz.mell.7.2.pontja alapján nem keletkezik.
papati

Szakértői hozzászólás

kt 2013-12-19 12:29:20

A jegyzett tőke jelenleg 2 millió ft... eredménytartalék 5 millió... a tőkeemelést végre lehet úgy hajtani, hogy 500 - 500 ezer ft törzstőke emelés az eredménytartalék terhére a 2 magánszemély nevére? Ők fizetnek 18% illetéket? elnézést az értetlenkedésért...

Felhasználói hozzászólás

Pap Attila Önadózó szakértő 2013-12-19 13:45:23

Szó sincs értetlenkedésről!
Így nem lehet tőkét emelni. A helyes folyamat a következő: 1. az egyszemélyes tulajdonos magánszemély elajándékoz 200-200eFt névértékű üzletrészt az új tulajdonosoknak 2. a megajándékozott két új magánszemély tulajdonos megfizeti a 18%-os illetéket az üzletrész forgalmi értéke (nem névérték!) után, ami a saját tőkét figyelembe véve jelen esetben fejenként 200+500(5.000*0,10)=700eFt, az illeték 126eFt 3. tőkeemelést hajtanak végre a szabad eredménytartalék terhére, amivel a hajdani alapítónak 1.800eFt-ról 2.400eFt-ra, az új tagoknak fejenként 200eFt-ról 300eFt-ra nő az üzletrészének a névértéke.
papati

Szakértői hozzászólás

Összesen: 6 db hozzászólás


Vissza az előző oldalra

Webáruház

Szabályzatok

Szabályzatok kategória összes termékének megtekintése

E-Könyvek

E-Könyvek kategória összes termékének megtekintése

Szakkönyvek

Szakkönyvek kategória összes termékének megtekintése

E-Start

Önadózó segítség az ügyek elektronikus intézéséhez.


Vissza az előző oldalra