Gyorskérdés
SZÁMVITEL - Számvitel, könyvelés, könyvvizsgálat

Ázsiós tőkeemelés könyvelésének időpontja


A Gyorskérdés szolgáltatás igénybevétele az Önadózó újság előfizetői részére biztosított. Az összes hozzászólás megtekintéséhez regisztráljon vagy lépjen be előfizetőként!

Az Önadózóval könnyebb lesz alkalmazni a jogszabályokat, követni a változásokat, teljesíteni az aktuális adózási, könyvviteli feladatokat, és elkerülni a buktatókat. A Gyorskérdés menüpontban pedig előfizetőként szakmai konzultációt kérhet.

andrealenner@gmail.com 2016-05-03 13:44:12

Tisztelt Szerkesztőség!

Kérdésem a tagi kölcsönből történő saját tőke rendezéséhez kapcsolódik, melynek jogszabályi háttere adott, ismert előttem. A számviteli elszámolásokkal kapcsolatos előírások is többségében egyértelműek. Az ázsiós tőkeemelés a jogszabályi előírások mentén meg is történt, a cégbíróságon bejegyzésre is került az alábbi dátumok szerint:
- taggyűlési jegyzőkönyv (tartalmazza a nem pénzbeli vagyoni hozzájárulás rendelkezésre bocsátását a jegyzőkönyv keltével azonos időponttal) és megalapozó dokumentumok, valamint a Társasági szerződés módosítás 2015. december
- cégbírósághoz való benyújtás 2015. december
- cégbírósági bejegyzés 2016. január
A társaságnál a jegyzett tőke, valamint a tőketartalék változását a számviteli törvény előírásai szerint a cégjegyzékbe történő bejegyzés napjával 2016. január hónapban rögzítettük a számviteli nyilvántartásainkban. Ugyancsak a cégbejegyzés napjával került összevezetésre a Nem pénzbeli hozzájárulásként átvett követelés és a Tagi kölcsön kötelezettség, hiszen a cégbejegyzéssel egyidejűleg vált ez a követelés és kötelezettség a társaságnak önmagával szembeni követeléssé és kötelezettséggé.
Véleményem szerint a vállalkozás könyveiben 2015-ben szerepeltetni kell a tagi kölcsön követelés átengedését a társaság részére (T 36 Nem pénzbeli hozzájárulásként átvett követelések – K 47 Alapítókkal szembeni rövid lejáratú kötelezettségek, az apportált tagi kölcsön összegével egyező összegben) Emiatt azonban a beszámolóban a kötelezettségek soron az eredeti tagi kölcsön összege megduplázódik (tagi kölcsön címen és Alapítókkal szembeni rövid lejáratú kötelezettség címen).
Kérdés: A leírt gyakorlat az Önök szakmai megítélése alapján helyes-e?

Témanyitó hozzászólás

Pap Attila Önadózó szakértő 2016-05-08 08:01:14

Értelmezésem szerint nem helyes, a Szt. kifejezetten rendelkezik, hogy a cégbírósági végzés dátumával lehet könyvelni, azaz 2015-ben nem lehet könyvelési tétel a tagi kölcsön apportálásával kapcsolatban és a 2016 januári könyvelés is arról szól, hogy a tagi kölcsön kötelezettség "átalakul" jegyzett tőkévé illetve tőketartalékká egy elszámolási (technikai) számla közbeiktatásával.
papattila

Szakértői hozzászólás

Összesen: 1 db hozzászólás


Vissza az előző oldalra

Webáruház

Szabályzatok

Szabályzatok kategória összes termékének megtekintése

E-Könyvek

E-Könyvek kategória összes termékének megtekintése

Szakkönyvek

Szakkönyvek kategória összes termékének megtekintése

E-Start

Önadózó segítség az ügyek elektronikus intézéséhez.


Vissza az előző oldalra