Gyorskérdés
SZÁMVITEL - Számvitel, könyvelés, könyvvizsgálat

Fődarab cseréje


A Gyorskérdés szolgáltatás igénybevétele az Önadózó újság előfizetői részére biztosított. Az összes hozzászólás megtekintéséhez regisztráljon vagy lépjen be előfizetőként!

Az Önadózóval könnyebb lesz alkalmazni a jogszabályokat, követni a változásokat, teljesíteni az aktuális adózási, könyvviteli feladatokat, és elkerülni a buktatókat. A Gyorskérdés menüpontban pedig előfizetőként szakmai konzultációt kérhet.

kizso 2015-06-20 22:05:40

Tisztelt Szakértő!

Nagy értékű ipari gép fődarabját (egyedi gyári számmal ellátott) bizonyos működési idő után fel kell újítani. Hogy a termelés ne álljon le, ezért a javítást végző cég (aki annak idején a gépet értékesítette) ezt úgy oldja meg, hogy raktáron tart felújított alkatrészt, kiszereli a felújítandót és helyette egy másik, már felújított darabot szerel be. A felújítandó darabot készletre veszi, felújítja és egy másik géphez szereli be. Kérdésem, hogy mi a folyamat helyes bizonylatolása? A gyárnak kell kiszámlázni az értékesítő (javítást végző) cég felé, mivel jogilag már az ő tulajdonába ment át évekkel ezelőtt? Vagy az értékesítő cég visszáruként kezelje és adjon jóváíró számlát (de annak idején nem azt az alkatrészt adta el, hanem egy komplett gépet)? Vagy elég számlázás nélkül csak egy szállítólevélen ingyenesen átvenni, de ekkor vajon belép az ingyenes átadással kapcsolatos szabály, és mi támasztja alá, hogy milyen értéken vesszük állományba? Az alkatrész értéke felújítás után több százezer Ft.

Köszönettel: U.Ilona

Témanyitó hozzászólás

Pap Attila Önadózó szakértő 2015-06-21 10:05:11

Ilona,
A kérdésből nem derül ki, hogy kit terhel a felújítás költsége. Ha annak idején úgy értékesítették a gépet, hogy az eladási árban benne van a rendszeresen felmerülő felújítási költség is, akkor nem történik áfa-köteles tevékenység, tehát nincs mit számlázni, az alkatrész cseréje szállítólevéllel történik. Ha nem így történt, akkor a felújítás költsége a gép tulajdonosát terheli. A javítást végző cég valójában terméket értékesít a gép tulajdonosa részére és ugyanezt teszi a gép tulajdonosa is. A különbség az eladási árakban van, ami pont a javítás költségét teszi ki. Nem visszáruról van szó, hanem két önálló értékesítésről, melyet beszámítással fognak kiegyenlíteni.
papati

Szakértői hozzászólás

kizso 2015-06-24 10:24:52

Köszönöm.

Felhasználói hozzászólás

Összesen: 2 db hozzászólás


Vissza az előző oldalra

Webáruház

Szabályzatok

Szabályzatok kategória összes termékének megtekintése

E-Könyvek

E-Könyvek kategória összes termékének megtekintése

Szakkönyvek

Szakkönyvek kategória összes termékének megtekintése

E-Start

Önadózó segítség az ügyek elektronikus intézéséhez.


Vissza az előző oldalra