Gyorskérdés
SZÁMVITEL - Számvitel, könyvelés, könyvvizsgálat

Visszavásárolt üzletrész tagok közötti szétosztása


A Gyorskérdés szolgáltatás igénybevétele az Önadózó újság előfizetői részére biztosított. Az összes hozzászólás megtekintéséhez regisztráljon vagy lépjen be előfizetőként!

Az Önadózóval könnyebb lesz alkalmazni a jogszabályokat, követni a változásokat, teljesíteni az aktuális adózási, könyvviteli feladatokat, és elkerülni a buktatókat. A Gyorskérdés menüpontban pedig előfizetőként szakmai konzultációt kérhet.

570424 2015-03-27 12:11:48

Tisztelt Szakértő!

Társaságunk 940eft névértékű üzletrészt visszavásárolt a kilépő tagoktól.
A visszavásárlási érték 22 800 eFt volt. (Jelenleg 37-re könyvelve)
A kft a bennmaradó tagok között szeretné felosztani a kilépő tagoktól visszavásárolt üzletrészt úgy, hogy ne járjon adófizetési kötelezettséggel.
Amennyiben a visszavásárolt üzletrészt (940eft) a társaság bevonja, a bevonást követően pedig - az eredménytartalék terhére -felemeli a jegyzett tőkét, milyen összeggel, a visszavásárlási értékkel (22 800eFt-tal) kell emelnie a jegyzett tőkét? Vagy 940eFt-tal vagy annál magasabb összeggel, hogy 10eFt-tal osztható legyen?
A társaság jegyzett tőkéje 3 100eFt.
Válaszukat és segítségüket nagyon köszönöm. Éva



Témanyitó hozzászólás

Pap Attila Önadózó szakértő 2015-03-30 16:25:08

Éva,
Ha a cég bevonja a visszavásárolt üzletrészt, akkor 21.860eFt veszteséget fog elszámolni, miközben 940eFt-tal csökken a jegyzett tőke. A cégbíróság ezt a változást nyilvánvalóan nem jegyzi be, mivel a jegyzett tőke a minimális szint alá csökkene. Ezzel egy időben csak akkor tud tőkét emelni az eredménytartalék terhére, ha a bevonás miatt elszámolt veszteség után is marad még szabad ET. Abban az esetben, ha a tagok vásárolnák meg az üzletrészt, azon az áron kellene megtenniük, amilyen értéken megvásárolta maga a cég is (nyilván azért tette, mert ez a piaci értéke az üzletrésznek). Ha a nyilvántartási érték (visszavásárlási érték) alatt veszik meg az üzletrészt, akkor az így elszámolt árfolyamveszteség nem elismert ráfordítás lesz, tao alap növelő tétel a társaságnál.
Még egy gondolat a visszavásárlási értékről, bár ezen már gondolom, túl vannak. Az üzletrész piaci értékén felül fizetett vételár a felek közti jogviszony szerint adóköteles, jogviszony hiányában egyéb jövedelemként (eho 27%!).
papati

Szakértői hozzászólás

Pap Attila Önadózó szakértő 2015-03-31 08:18:34

A gondolatmenetből kimaradt egy logikai lépés: ha a tagok a piaci érték alatt veszik meg az üzletrészt, akkor azon felül, hogy a társaság tao alapot növel az elszámolt veszteséggel, a magánszemélyeknél jövedelem képződik a piaci érték és a ténylegesen megfizetett ellenérték különbözetének megfelelő összegben (Szja tv. 77/A§).
papati

Szakértői hozzászólás

570424 2015-04-08 16:16:09

Tisztelt Pap Attila!

Nagyon köszönöm a segítő hozzászólását.
További kérdésem.
A társaság eredménytartaléka fedezi az elszámolandó veszteséget.Többszöröse a 21.860 eFt-nak.
Ha jól értettem,a jegyzett tőkét 940eFt-tal csökkentem és ugyanakkor akkor az eredménytartalék terhére 22.800 eFt-tal kell emenlem is.
A tagok ténylegesen nem megvásárolják az üzletrészeket, hanem térítésmentesen kapják meg a társaságtól és ezzel egy időben a jegyzett tőke emelésére fordítják. A közterheket akkor fizetik meg amikor üzletrészüket majd valamikor eladják.
Vagyis a tagok tulajdoni hányada fog megváltozni.

Természetesen a visszavásárolt üzletrészeknél a jogszabály szerinti eho-t és SZJA-t levontuk.

Előre is nagyon köszönöm!

Üdv: Éva




Felhasználói hozzászólás

Pap Attila Önadózó szakértő 2015-04-09 21:46:49

Éva,
1.lehetőség: a kft bevonja az üzletrészt. Ebben az esetben a bevonással egyidejűleg az eredménytartalék terhére meg is kell emelni a jegyzett tőkét minimum 3.000eft-ra. A bevonás a cég számára 21.860eFt veszteséget eredményez. Ha a visszavásárlás (számításokkal alátámasztott) piaci értéken történik, akkor a veszteség vállalkozási célú lesz, nincs adóalap korrekciós kötelezettség.
2.lehetőség: a visszavásárolt üzletrészt térítésmentesen adja át a tagoknak a meglévő tuladoni arányoknak megfelelően. Ebben az esetben a magánszemélyeknél adóköteles jövedelem keletkezik az Szja tv. 77/A§ alapján. Az adózás jogcímét a felek közt fennálló jogviszony határozza meg, ha ilyen nincs, akkor egyéb jövedelemként (szja+27% eho). Az ajándékba kapott üzletrészt illetékfizetési kötelezettség nem terheli (Itv. 17.§ (1)c)). Az a megjegyzés, hogy a térítésmentesen átvett üzletrész(eke)t ezzel egyidőben a jegyzett tőke emelésére fordítják, számomra nem értelmezhető. Egyrészt, mert a jegyzett tőke az ajándékozással nem fog változni, másrészt az átadáskor a társaság szintén 21.860eFt veszteséget számol el, csak ezzel meg kell növelni a tao alapját.
papati

Szakértői hozzászólás

570424 2015-04-13 10:48:23

Attila!

Köszönöm!

Ebben a témában a legutolsó kérdésem :

Szja-tv 77/A § (2) bek. b) bb)szerint nem minősül bevételnek a magánszemély által értékpapír formájában megszerzett vagyoni érték, ha a magánszemély az értékpapírt társas vállalkozás tagjaként ,a társas vállalkozás jegyzett tőkéjének saját tőke terhére történő felemelése révén szerezte.(nincs SZJA és EHO fiz.kötelezettség)
Tehát bevonom a visszavásárolt üzletrészt 940 eFt-ot, ezzel egyidőben
pedig felemelem a jegyzett tőkét -az eredmény tartatlék terhére- úgy, hogy legalább 3.000 eFt vagy ennél több legyen.
Ebben az esetben a visszavásárlási érték ( 22.800 eFt) figyelmen kívül esik.

Segítő válaszát előre is nagyon köszönöm!

Éva

Felhasználói hozzászólás

Összesen: 5 db hozzászólás


Vissza az előző oldalra

Webáruház

Szabályzatok

Szabályzatok kategória összes termékének megtekintése

E-Könyvek

E-Könyvek kategória összes termékének megtekintése

Szakkönyvek

Szakkönyvek kategória összes termékének megtekintése

E-Start

Önadózó segítség az ügyek elektronikus intézéséhez.


Vissza az előző oldalra