Családi pótlék az összevont adóalapban

ART

Nyomtatás
Forrás: www.apeh.hu

A 2009. szeptember 1-tõl életbe lépõ jogszabálymódosítások következtében megszûnik a családi pótlék adómentessége, adóterhet nem viselõ járandósággá alakul át, azaz a nyugdíjhoz, ösztöndíjhoz, gyermekgondozási segélyhez hasonlóan olyan jövedelem lesz, ami megnöveli ugyan az összevont adóalapot, de a rá esõ adót nem kell megfizetni.

______________________________________

ÖNADÓZÓ elõfizetéssel - lépéselõnyben az adózásban

Önadózó - az adózók lapja. Adó, tb. számvitel a gyakorlatban havonta 64 nyomtatott oldalon. Megjelenik minden hónap elsõ napján. Hétezer könyvelõ irodának,  vállalkozásnak és intézménynek szolgáltatunk havonta, 9 ezren olvassák rendszeresen heti hírlevelünket.  Elõfizetési  díj  2010. év 1-12. hónapra: 16.380,-Ft.  Elõfizetõknek 20% szakkönyv vásárlási kedvezmény, ingyenes e-könyvek. Önadózó Ügyfélszolgálat 1085 Budapest, József körút 53. Tel: 267 5010.  

Elõfizetés: info@onadozo.hu

______________________________________

Családi pótlék az összevont adóalapban

Újfajta szemléletet jelent a személyi jövedelemadóról szóló törvényben, hogy más jövedelemtípusoktól eltérõen a családi pótlék megosztásra kerül a házastársak/ élettársak között. A jogosult magánszemélynél, vele együtt élõ házastársánál, élettársánál egyéb jövedelemnek minõsül a családi pótlék összegének 50 – 50%-a. A folyósított ellátás összegének fele annak a személynek az adóalapját növeli, aki részére a családi pótlékot folyósítják, másik fele viszont az együtt lakó társ jövedelmévé válik. Ezzel a jogszabály-módosítással részben családi adózás valósul meg. A családi pótlék fele akkor is az élettárs egyéb jövedelmének minõsül, ha az élettárs nem a gyermek vér szerinti szülõje. Abban az esetben, ha a családi pótlékra jogosult és házastársa külön élnek ugyan, de azt a Magyar Államkincstárnál nem jelentették be és a gyermekre tekintettel továbbra sem egyedülállóknak járó családi pótlékot folyósítanak, a családi pótlék fele mindkét szülõnél növeli az összevont adóalapot.

Egyedülállók, vagy egyedülállónak tekintendõk esetében a bevétel 50%-a minõsül egyéb jövedelemnek. Fontos itt megjegyezni, hogy e tekintetben egyedülállónak nem csak a gyermekét egyedül nevelõ személy minõsül, hanem például a vakok személyi járadékában, fogyatékossági támogatásban részesülõ szülõ is. Ilyen esetben kizárólag a jogosult személynél számít a családi pótlék összegének fele adóterhet nem viselõ járandóságnak.

Az elõzõektõl eltérõen nem érinti a változás, továbbra is adómentesnek minõsül azon családi pótlék jogcímen megszerzett jövedelem, amelyet saját jogon a jogosult részére folyósítanak, vagy amelyet tartósan beteg, súlyosan fogyatékos gyermekre tekintettel állapítanak meg. Adómentes továbbá a különbözõ állami intézményekben nevelt gyermekre tekintettel, illetve gyámként, nevelõszülõként kapott támogatás. A felsorolt jogcímeken megszerzett családi pótlékot nem kell szerepeltetni se a bevallásban, se a munkáltató/ kifizetõ felé tett nyilatkozatban.

Az adóévben családi pótlék bevételt szerzett magánszemély adóbevallásában köteles feltûntetni házastársa, illetve élettársa nevét, adóazonosítóját, annak hiányában természetes személyazonosító adatait és lakcímét. Amennyiben az adózó munkáltatói adómegállapítást kér, úgy a felsorolt adatokat a munkáltató felé köteles jelezni.

A törvény továbbá elõírja, hogy az adózónak a munkáltató/ kifizetõ felé nyilatkozatot kell tennie adóterhet nem viselõ járandóságairól és összegükrõl azok évi elsõ kifizetését követõen, mert azokat az adóelõleg levonásánál is figyelembe kell venni.

A családi pótlék esetében idén a szeptember 1.-ét követõ elsõ folyósításkor kell ennek a kötelezettségnek eleget tenni. A nyilatkozatot mindig az összevonás alá esõ jövedelmet kifizetõ szervnél kell leadni, így például munkabér esetén a munkáltató, álláskeresési ellátás folyósítása esetén a Munkaügyi Központ felé kell eljuttatni. Egyéni vállalkozónak a nyilatkozatot a könyvelõnél kell bemutatni. Gyakran feltett kérdés az APEH ügyfélszolgálati kirendeltségein, hogy hova adja le nyilatkozatát az a személy, aki csak adóterhet nem viselõ járandóságot szerzett az adóévben (pl.: nyugdíjas, ösztöndíjban részesül, GYES-en van), esetleg egyáltalán nem is volt jövedelme. A felsorolt esetekben nem kell nyilatkozatot tenni, mivel nem vonnak le adóelõleget a magánszemélytõl. Ha valaki több munkáltatónál is dolgozik, akkor mindegyik helyen jeleznie kell, hogy saját maga vagy társa részére családi pótlékot folyósítanak.

Amennyiben az adózó nyilatkozik ugyan arról, hogy adóterhet nem viselõ járandóságban részesül, de annak összegét nem jelöli meg, a törvény elõírja, hogy a munkáltatónak/ kifizetõnek 36%-os adókulccsal kell levonnia az adóelõleget.

A nyilatkozatot sok esetben a munkáltatótól is be lehet szerezni, de kérhetõ az APEH ügyfélszolgálatain is. Ajánlott formája megtalálható apeh.hu internetes címen a letöltések, adatlapok, igazolások, meghatalmazás-minták menüpontban.

APEH Közép-dunántúli Regionális Igazgatósága
Ügyfélkapcsolati és Tájékoztatási Fõosztály

Forrás: www.apeh.hu

***

A KÖNYVELÕI FELELÕSSÉG KÉZIKÖNYVE + CD

Az I. Fejezet szól a könyvelési szerzõdésrõl – amelyben felvázoljuk azokat a jogi technikákat, amelyeket mindenképpen javasolunk beépíteni az ügyféllel megkötött könyvelési szerzõdésbe. Ezeket könyvünk, és annak CD melléklete részletesen tartalmazza.Könyvünk II. Fejezete az adótörvények rejtett csapdáival, és a könyvelõi munka során elkövethetõ tipikus hibalehetõségekkel foglalkozik. Tanulságos olvasmány ez könyvelõknek – egy könyvelõirodai vezetõ tollából. A III. Fejezetet a könyvelõi kártérítési felelõsségnek szenteltük, amelybõl egyáltalán megismerheti, hogy melyek a téma lényeges kérdései, érveket, tippeket kaphat  ilyen élethelyzetekre.  Könyvünk értékes részét képezi az a 20 esettanulmány, amelyek könyvelõi kártérítési jogeseteket dolgoznak fel. A könyvelõ irodák felelõsségi kérdései mellett részletesen foglalkozunk a munkaviszonyban, alkalmazottként foglalkoztatott könyvelõk, fõkönyvelõk, gazdasági igazgatók kártérítési felelõsségével is. Könyvünk IV. Fejezete pedig – egyfajta válaszként, megoldásként a könyvelõi kártérítési felelõsség által felvetett kérdésekre – tartalmazza a könyvelõ iroda Általános Szerzõdési Feltételeit, továbbá Szervezeti és Mûködési Szabályzatát, felhasználható iratminta formájában. Ezeket megnyitható word dokumentumként – további iratmintákkal együtt – a könyvünk Függelékét képezõ CD is tartalmazza.

A könyvelõi felelõsség kézikönyve. Szerzõ: Dr. Szabó Tibor, Regõs Gábor
Kiadó: Adónet.hu Zrt. 2009
Terjedelem: 328 oldal + CD
Ára: 9.900,-Ft + 660,-Ft postaköltség - Önadózó újság elõfizetõknek 20% kedvezménnyel 7.920,-Ft + postaköltség

Megrendelés: info@onadozo.hu

Önadózó újság elõfizetés: info@onadozo.hu

Személyesen megvásárolható: Önadózó Ügyfélszolgálat, 1085 Budapest, József körút 53. Tel: 06 1 267 5010


Vissza az előző oldalra

Webáruház

Szabályzatok

Szabályzatok kategória összes termékének megtekintése

E-Könyvek

E-Könyvek kategória összes termékének megtekintése

Szakkönyvek

Szakkönyvek kategória összes termékének megtekintése

E-Start

Önadózó segítség az ügyek elektronikus intézéséhez.


Vissza az előző oldalra