Lakáscélú munkáltatói támogatás igazolása - fontos határidő közeleg!

SZJA

Nyomtatás
Forrás: RSM | Szerző: Varga Norbert

Címkék: lakáscélú munkáltatói támogatás


Az Szja-törvény 2018-ig biztosította, hogy egy munkáltató akár 5 millió forint összegű adómentes lakáscélú munkáltatói támogatást nyújtson munkavállalóinak. Bár ez a közkedvelt adómentes juttatási forma 2019-től már nem adható, viszont a korábban adott támogatásokra vonatkozó igazolások leadására, begyűjtésére vonatkozó határidőket mind a cégnek mind a dolgozónak fontos tudnia és betartania, hogy az adómentesség ne vesszen el

Határidők a lakáscélú munkáltatói támogatás felhasználásának igazolására
 
Az adómentes juttatásra való jogosultság kapcsán szigorú előfeltételeket határozott meg a jogszabály, melyeket megfelelő dokumentumokkal kellett igazolni, majd a felhasználást követően a jogszerű felhasználást is alá kell támasztani. A lakáscélú munkáltatói támogatás csak és kizárólag akkor tekinthető adómentesnek, ha a munkavállaló és a munkáltató az előírt határidőig rendelkezik a jogszabályban meghatározott igazolásokkal! Az igazoló dokumentumok rendelkezésre bocsátására előírt jogszabályi határidőkig még van lehetőség benyújtani a szükséges, esetlegesen hiányzó iratokat. A nyújtott támogatások adómentességének és tényleges felhasználását utólagosan vizsgálhatja az adóhatóság.

A korábban nyújtott adómentes lakáscélú munkáltatói támogatások formája A felhasználás határideje Az igazoló dokumentumok rendelkezésre állásának határideje
Hitel visszafizetése, törlesztése 2018. december 31. 2019. május 31.
Lakásvásárlás 2019. március 31. 2019. május 31.
Lakás építése, építtetése, alapterület növelése 2019. december 31. 2020. május 31.
Korszerűsítés, akadálymentesítés 2019. december 31. 2020. május 31.

Érdemes odafigyelni, 20 százalékkal növelt összeg után számított szja és bérjárulék a tét!
 
A támogatás felhasználásának igazolására szolgáló dokumentumok köre igen széleskörű. Utólagos beszerzésükről is kifizetődő azonban gondoskodni, hiszen ha ez elmarad, a munkáltató által nyújtott juttatás utólagosan 20 százalékkal növelt értéken bérként válik adókötelessé, mely után mind a munkavállalónak, mind a munkáltatónak további adóterhei keletkeznek!
 
Az alábbi példa jól mutatja, pontosan milyen anyagi következményekkel jár, ha az utólagos ellenőrzés során fény derül arra, hogy a munkáltatói támogatás végül mégsem tekinthető adómentesnek. Ha egy munkavállaló, a korábban adómentesen kapott 5 millió forintos támogatás jogszerű felhasználását nem tudja az előírt határidőig igazolni, úgy a kapott támogatás 20 százalékkal növelt összege (6 millió forint) után kell a közterheket megfizetni (3.270.000 Ft), amely a korábban folyósított támogatási összeg 65,4 százaléka!A munkáltatót a munkavállaló számára juttatott támogatás 25,2 százalékának megfelelő adókötelezettség terheli, ami ebben az esetben összesen 1.260.000 forint, míg a munkavállalói járulékok összege 2.010.000 forint.
 

AZ ADÓMENTESEN NYÚJTOTT LAKÁSCÉLÚ MUNKÁLTATÓ TÁMOGATÁS
Nyújtott lakáscélú munkáltatói támogatás összege 5.000.000 Ft
Nyújtott támogatás +20%-kal növelt adóköteles összege 6.000.000 Ft
FIZETENDŐ ADÓK ÉS JÁRULÉKOK
A munkavállaló által fizetendő járulékok teljes összege 2.010.000 Ft
A munkáltató által fizetendő járulékok teljes összege 1.260.000 Ft
UTÓLAGOSAN FIZETENDŐ KÖZTERHEK ÖSSZEGE 3.270.000 Ft

Mindezek miatt kijelenthető, hogy az adómentesség megszüntetése után sem ülhetünk nyugodtan a babérjainkon! Javasolt és szükséges minél előbb tájékozódni, munkavállalóként és munkáltatóként, a támogatás adómentességét és felhasználását igazoló dokumentumok köréről, leadásuk végső határidejéről, és ellenőrizni a munkavállalók által rendelkezésre bocsátott dokumentumok megfelelősségét. 

Lakáscélú munkáltatói támogatás felhasználása 

A lakáscélú munkáltatói támogatás keretén belül az egyes munkáltatók lakásvásárláshoz, építéshez/építtetéshez, bővítéshez, korszerűsítéshez, akadálymentesítéshez és lakáscélú hitel, valamint korábbi munkáltatótól felvett lakáscélú hitel visszafizetéséhez, törlesztéséhez nyújthattak adómentes támogatást munkavállalóik számára 2018. december utolsó napjáig. Az adómentes juttatási lehetőséggel a munkáltatók egy adott lakás vételárának, teljes építési költségének, bővítési, korszerűsítési, vagy akadálymentesítési költségének a 30 százalékáig, de legfeljebb 5 millió forintig nyújthattak támogatást munkavállalóik részére. A támogatás összege úgy került korlátozásra, hogy az a folyósítás évét megelőző négy évben a munkáltató vagy más munkáltatók által ilyen címen folyósított támogatásokat együttesen figyelembe véve nem haladhatta meg az 5 millió forintot.

FIZESSEN ELŐ 2024-RE AZ ÖNADÓZÓ ÚJSÁGRA ÉS ONLINE CSOMAGJÁRA!

Önadózó - okos újság okos cégeknek és könyvelőknek!  Velünk 2024-ben is könnyebb lesz alkalmazni a jogszabályokat, követni a változásokat, teljesíteni az aktuális adózási, könyvviteli feladatokat, és elkerülni a buktatókat. Az Önadózó az egyik legnagyobb terjedelemmel jelentkező havi szaklap. Igen gazdag az archívumunk, az előfizetéssel ingyenesen hozzájuthat a megelőző évek lapszámaihoz. Az egyes lapszámok tartalma online elérhető, illetve mobiltelefonon is. Online csomagunk: Számviteli szabályzatok 2024 Cafetéria szabályzat 2024 Pénzmosás elleni szabályzat csomag GDPR Segédlet, Gyorskérdés szolgáltatás a honlapon,Segédletek + Mérlegképes és adótanácsadói kreditek Ingyenes e-könyvek és vásárlási kedvezmény az Önadózó Webáruhgázban ● Egyes Kulcs-Soft programok előfizetőknek ingyenesen ● Előfizetni itt lehet: https://www.onadozo.hu/elofizetes-az-ujsagra/ 


Vissza az előző oldalra

Webáruház

Szabályzatok

Szabályzatok kategória összes termékének megtekintése

E-Könyvek

E-Könyvek kategória összes termékének megtekintése

Szakkönyvek

Szakkönyvek kategória összes termékének megtekintése

E-Start

Önadózó segítség az ügyek elektronikus intézéséhez.


Vissza az előző oldalra