Õstermelõ mint munkáltató

ART

Nyomtatás
Forrás: www.apeh.hu

A munkaviszonyban állók adatait a 08T1041-es nyomtatványon a munkaviszony elsõ napját megelõzõen, de legkésõbb a munkaviszony elsõ napján, a foglalkoztatás megkezdése elõtt be kell jelenteni az állami adóhatóságnál, a munkaviszony megszûnését pedig a megszûnést követõ 8 napon belül.

Önadózó Hírlevél – az adózók lapja online!

Gyors és pontos adózási információk heti endszerességgel. Megbízható válaszok a gyakorlati problémákra. A feliratkozás ingyenes, és egyéb kötelezettséggel sem jár, csak az e-mail címet kell megadni. Bónuszként a feliratkozással azonnal letölthetõ egy szabadon választott szakmai e-kézikönyv.


***
Alkalmi munkavállalási könyvvel történõ foglalkoztatás

Alkalmi munkavállalói könyvvel történõ foglalkoztatásnál a munkáltató közteherjegy lerovásával teljesíti nyugdíjbiztosítási járulék, a foglalkoztatót terhelõ pénzbeli egészségbiztosítási járulék, nyugdíjjárulék, egészségügyi hozzájárulás, munkaadói- és munkavállalói járulék befizetési illetve levonási, és a kifizetõre, munkáltatóra vonatkozó személyi jövedelemadózási kötelezettségét. (Az alkalmi munkavállaló nem lesz jogosult egészségügyi szolgáltatásra, így – ha egyéb jogcímen sem jogosult – az alkalmi munkavállalói könyvvel történõ foglalkoztatás mellett is be kell jelentkeznie az APEH-hoz egészségügyi szolgáltatási járulékfizetés érdekében.)

A munkáltatónak a munkavállaló munkába lépésekor – naponként – az AM könyvben a munkáltató neve és székhelye, adószáma vagy adóazonosító jele, a munkavégzés helye és napja, a munkakör, a kifizetendõ munkadíj rovatokat kell kitöltenie. A közteherjegy helyén a munkáltató aláírásával kell a munka megkezdésének a tényét igazolni, majd a munkavégzés befejezésekor kell naponta a közteherjegyet a megfelelõ rovatba beragasztani és aláírással érvényesíteni.

A munkavállalónak a napi munkába lépést követõ munkáltatói bejegyzések után az AM könyvet magánál kell tartania.

A munkáltatót az alkalmi foglalkoztatás esetén a társadalombiztosítási jogszabályokban elõírt nyilvántartási és bejelentési kötelezettség nem terheli, viszont olyan nyilvántartást köteles vezetni, amely tartalmazza a munkavállaló adatait, az AM könyv sorszámát, a lerótt közteherjegy értékét, a nettó kifizetés összegét, valamint a munkavállaló aláírását.

Munkaviszonyban történõ foglalkoztatás (alkalmi munkavállalói könyv nélkül)

Bejelentés, nyilvántartás:

A munkaviszonyban állók adatait az adózás rendjérõl szóló 2003. évi XCII. törvény (Art.) 16. §-ának (4) bekezdése alapján a 08T1041-es nyomtatványon a munkaviszony elsõ napját megelõzõen, de legkésõbb a munkaviszony elsõ napján, a foglalkoztatás megkezdése elõtt be kell jelenteni az állami adóhatóságnál, a munkaviszony megszûnését pedig a megszûnést követõ 8 napon belül. A bejelentés idõpontjáról, illetve a bejelentett adatokról igazolást kell a munkavállalónak kiadni.
A biztosítási jogviszonyban (munkaviszonyban) álló személyekrõl olyan nyilvántartást kell vezetni, amelybõl a biztosítottra és a munkavégzésre vonatkozó adatok a munkavégzés kezdetétõl megállapíthatók. A nyilvántartásba vételrõl szintén igazolást kell a biztosítottnak kiadni. Ezen felül a foglalkoztató a jövedelemigazoláshoz csatoltan a tárgyévet követõ év január 31-ig köteles a biztosított részére igazolást kiadni a tárgyévben fennállt biztosítási idõ „tól-ig” idõtartamáról, a levont járulékok (tagdíj) összegérõl, a foglalkoztató által megfizetett egészségbiztosítási járulék összegérõl és azok alapjáról. A biztosítással járó jogviszony év közben történõ megszûnése esetén az igazolást soron kívül kell kiadni.

A biztosítottról nyugdíjbiztosítási egyéni nyilvántartólapot is ki kell állítani, melyet fõ szabályként a tárgyévet követõ április 30-ig kell a területileg illetékes nyugdíjbiztosítási igazgatóság részére megküldeni.

A társadalombiztosítási alapokat megilletõ járulékok:

A munkavállalónak juttatott járulékalapot képezõ jövedelem után, de havonta legalább a minimálbér kétszerese után a foglalkoztató mezõgazdasági õstermelõ 29 százalék társadalombiztosítási járulékot fizet, melybõl 24 százalék a nyugdíjbiztosítási-, 4,5 százalék a természetbeni egészségbiztosítási és 0,5 százalék a pénzbeli egészségbiztosítási járulék. A minimálbér kétszerese utáni járulékfizetés alól csak akkor van mentesség, ha a munkáltató a járulékbevallásban bejelentést tesz arról, hogy a munkavállalónak juttatott jövedelem a minimálbér kétszeresénél kevesebb.

A munkavállalótól le kell vonni 4 százalék természetbeni egészségbiztosítási- és 2 százalék pénzbeli egészségbiztosítási járulékot, valamint a 9,5 százalék nyugdíjjárulékot (magánnyugdíjpénztári tag munkavállaló esetén 1,5 százalék nyugdíjjárulékot és 8 százalék tagdíjat).

Munkaadói, munkavállalói járulék:

A foglalkoztatás elõsegítésérõl és a munkanélküli ellátásokról szóló 1991. évi IV. törvény (a továbbiakban: Flt.) 40. § (1) bekezdése szerint a munkaadó a munkavállaló részére munkaviszonya alapján kifizetett és elszámolt bruttó munkabér, illetmény (kereset), valamint végkielégítés, jubileumi jutalom, a betegszabadság idejére adott díjazás, személyi jövedelemadó köteles természetbeni juttatás (kivéve az Szja tv. 69. § (10) bekezdése szerinti reprezentáció, üzleti ajándék címén nyújtott természetbeni juttatást), étkezési hozzájárulás, üdülési hozzájárulás és a munkaviszony keretében biztosított cégautó adójának 25 százaléka után 3 százalék munkaadói járulékot köteles fizetni.
Az Flt. 41. §-a szerint a munkavállaló járulékként a munkaviszonya(i) alapján a munkaadótól kapott bruttó munkabér, illetmény (kereset) 1,5 százalékát köteles fizetni. Ez alól kivétel az, aki öregségi, rokkantsági vagy baleseti rokkantsági nyugdíjban részesül, illetõleg arra jogosulttá vált.

Bevallás, befizetés:

A járulékokat havonta a tárgyhónapot követõ hónap 12. napjáig kell bevallani és megfizetni.
A bevallást a mezõgazdasági õstermelõ saját járulékaitól elkülönülten a 0808-as bevalláson elektronikus úton teljesíti.

Az az õstermelõ azonban, aki kizárólag alkalmi munkavállalói könyvvel rendelkezõ személyt foglalkoztat, nem kötelezett a foglalkoztatással összefüggésben havi elektronikus bevallás és adatszolgáltatás benyújtására.

(PM Társadalmi Közkiadások Fõosztálya 7648/1/2008. – APEH Ügyfélkapcsolati és Tájékoztatási fõosztály 4007046210)

Forrás: www.apeh.hu  

***

KÖNYVELÕK KÉZIKÖNYVE - Ára: 9.900,- Ft + postaköltség. Szerzõk: az Önadózó újság szerzõi. A könyv hagyományos nyomdai elõállítású, terjedelme 576 oldal. Kiadó: ADÓNET.HU Zrt. www.kezikonyvek.hu MEGRENDELÉS: info@onadozo.hu

***

JÁRULÉKFIZETÉSI ABC 2008 - Ára: 4900,-Ft. Szerzõk: Matlné Kisari Erika, Pintérné dr.Molnár Ilona, Széll Zoltánné. Lektor: dr.Jurányi Benedekné. Terjedelem: 253 oldal. Kiadó: ADÓNET.HU Zrt. Megrendelés: info@onadozo.hu

***

LÍZING KÉZIKÖNYV - Szerzõ: Junkertné Szûcs Zsuzsanna, Ára: 4.990,-Ft, Kiadó: ADÓNET.HU Zrt. Megrendelés: info@onadozo.hu

***

VAGYONGYARAPODÁS ÉS ADÓELLENÕRZÉS - Hogyan bizonyítsuk be vagyonunk adózott forrását? Kézikönyv adózóknak. Ára: 9.900,-Ft + 155,-Ft postaköltség. Szerzõ: dr.Szabó Tibor ügyvéd adószakértõ. A könyv hagyományos nyomdai elõállítású, terjedelme 132. oldal, iratmintákkal, esetgyûjteménnyel. Kiadó: ADÓNET.HU Zrt. A könyv kereskedelmi forgalomba nem kerül. www.kezikonyvek.hu - Megrendelés: info@onadozo.hu


Vissza az előző oldalra

Webáruház

Szabályzatok

Szabályzatok kategória összes termékének megtekintése

E-Könyvek

E-Könyvek kategória összes termékének megtekintése

Szakkönyvek

Szakkönyvek kategória összes termékének megtekintése

E-Start

Önadózó segítség az ügyek elektronikus intézéséhez.


Vissza az előző oldalra