Gyorskérdés
JOG - Polgári jog, gazdasági jog, cégjog, civil szervezetek

Melyik jogviszony?


A Gyorskérdés szolgáltatás igénybevétele az Önadózó újság előfizetői részére biztosított. Az összes hozzászólás megtekintéséhez regisztráljon vagy lépjen be előfizetőként!

Az Önadózóval könnyebb lesz alkalmazni a jogszabályokat, követni a változásokat, teljesíteni az aktuális adózási, könyvviteli feladatokat, és elkerülni a buktatókat. A Gyorskérdés menüpontban pedig előfizetőként szakmai konzultációt kérhet.

gogazkft97 2014-02-25 08:34:46

Adott egy Kft (nem egyszemélyes)., melynek társasági szerződésében semmilyen utalás nincs arra nézve, hogy a tagok akár az ügyvezetést, akár az egyéb tevékenységben való közreműködést milyen formában teszik/tehetik meg. Úgy tudom, hogy ebben az esetben az egyéb tevékenységben nem vehetnek részt mellékszolgáltatásként, vagyis tagként, (társas vállalkozóként), mert a mellékszolgáltatás tényét a társasági szerződésben szabályozni kell. Marad tehát, mind az ügyvezetés, mind az egyéb tevékenység tekintetében a munkaviszony illetve a megbízási jogviszony.
Kérdésem: Ebben az esetben nem aggályos a megbízási jogviszony? Hiszen számtalanszor megbeszéltük már, hogy hogyan kell a munkaviszonytól elkülöníteni e jogviszonyt, és akár hogy is, ezt bizony a cég eszközeivel végzi, a cég irodájában… tehát inkább munkaviszony. Nem igazán értem, hogy akkor mikor lehet valaki a saját cégében megbízási jogviszonyban? Vagy ez nem gond, ezt nem fogja a NAV átminősíteni?
A előbbi kérdéshez kapcsolódik a másik dilemmám. Ebben a cégben , konkrétan, egy saját jogú nyugdíjasról van szó, aki tulajdonosa is a KFT-nek, ő az ügyvezetője is, részt vesz az egyéb tevékenységben is, melyik jogviszonyt célszerű ajánlani neki? Módosítson szerződést, írja bele a mellékszolgáltatás tényét, ekkor az egyéb tevékenységben kieg.tev-ű társas vállalkozó( járulékfizetés nélkül), ügyvezető pedig legyen néhány órás munkaviszonyban?
Van esetleg ennél jobb választás is?
Nagyon köszönöm: Móni

Témanyitó hozzászólás

dr. Szabó Tibor Önadózó szakértő 2014-02-25 20:49:53

A megbízási jogviszony ügyvezetőnél nem aggályos - ezt a Gt. - arra a röpke egy hónapra, amíg még hatályban van - lehetővé teszi. De az új Ptk. ugyanezt mondja. Lásd alább. De nem kettőzném a jogviszonyokat - egyet az ügyvezetésre, egy munkaviszonyt meg a szakmai tevékenységre? - legyen egy jogviszony a különböző feladatokra. Nehogy a dupla szochó probléma felmerüljön. Ha lehet munkaviszonyos, akkor abban legyen ügyvezető is.
---
3:112. § [A vezető tisztségviselő önállósága]
(1) A társaság ügyvezetését a vezető tisztségviselő - a társasággal kötött megállapodása szerint - megbízási jogviszonyban vagy munkaviszonyban láthatja el.

Szakértői hozzászólás

gogazkft97 2014-02-26 08:13:14

Igen, hallottam már a dupla szochó problémáról, bár itt ez, véleményem szerint nem merülhet fel, hiszen a munkaviszony, munkabér alapján szochó alap. A társas vállalkozás pedig, mivel nyugdíjas a közreműködő, nem köteles már a minimális járulékot megfizetni, és ha van is tagi jövedelem, az nem alapja a szochónak. Én ezt így gondolom...? Valóban a legjobb megoldás szerintem is a munkaviszony, egy munkaszerződéssel. Ha ezt választja, akkor nem kell szerződést módosítania? (semmi nincs a szerződésben a jogviszonyokra vonatkozóan, nem egyszemélyes KFT.)
Köszönöm: Móni

Felhasználói hozzászólás

Összesen: 2 db hozzászólás


Vissza az előző oldalra

Webáruház

Szabályzatok

Szabályzatok kategória összes termékének megtekintése

E-Könyvek

E-Könyvek kategória összes termékének megtekintése

Szakkönyvek

Szakkönyvek kategória összes termékének megtekintése

E-Start

Önadózó segítség az ügyek elektronikus intézéséhez.


Vissza az előző oldalra