Gyorskérdés
JOG - Polgári jog, gazdasági jog, cégjog, civil szervezetek

Ügyvezető tag cselekvőképtelenné válik


A Gyorskérdés szolgáltatás igénybevétele az Önadózó újság előfizetői részére biztosított. Az összes hozzászólás megtekintéséhez regisztráljon vagy lépjen be előfizetőként!

Az Önadózóval könnyebb lesz alkalmazni a jogszabályokat, követni a változásokat, teljesíteni az aktuális adózási, könyvviteli feladatokat, és elkerülni a buktatókat. A Gyorskérdés menüpontban pedig előfizetőként szakmai konzultációt kérhet.

ekrisztinae 2012-10-02 16:44:31

Szép jó napot!
Ha valaki tudja mi a teendő abban az esetben, ha egy kft. ügyvezető tagja cselekvőképtelenné válik, akkor kérem írja meg! Ebben az esetben ki és hogyan veheti át az ügyvezetőséget? A cégben van egy másik tag, lehetőség van egy ügyvédnél a cselekvőképtelenségről szóló okirattal átíratni az ügyvezetőséget? (Feltételezhető, hogy a cselekvőképtelen ügyvezető kijelöklt gondviselője a másik tag lesz egyébként.) Várok minden segítő választ! Köszönöm!

Témanyitó hozzászólás

dr. Szabó Tibor Önadózó szakértő 2012-10-03 08:28:48

Jogi értelemben lesz cselekvőképtelen?
Erre a Ptk. irányadó:
14. § (1) Korlátozottan cselekvőképes az a nagykorú, akit a bíróság ilyen hatállyal gondnokság alá helyezett.
15. § (1) Cselekvőképtelen az a nagykorú, akit a bíróság cselekvőképességet kizáró gondnokság alá helyezett.
15/A. § (1) A cselekvőképtelen személy jognyilatkozata - a (2) bekezdésben foglalt kivétellel - semmis; nevében gondnoka jár el. A gondnoknak a véleménynyilvánításra képes gondnokolt kívánságát, kéréseit - pl. a tartózkodási helyére vonatkozóan - a döntések meghozatala előtt meg kell hallgatnia és lehetőség szerint figyelembe kell vennie. Ha a gondnok e kötelezettségét folyamatosan megszegi, ez a 19/C. § (2) bekezdésében foglaltak szerinti elmozdítását vonhatja maga után.
(2) A cselekvőképtelen személy maga is megkötheti azokat a csekély jelentőségű szerződéseket, amelyek a mindennapi életben tömegesen fordulnak elő, és különösebb megfontolást nem igényelnek.
Tehát a gondnok tud nyilatkozni a taggyűlésen. De ha az a másik tag lesz - lehet hogy érdekellentét lesz közöttük.

Szakértői hozzászólás

ekrisztinae 2012-10-05 07:44:16

Tisztelt dr. Szabó Tibor!
A helyzet az, hogy az illető orvosi okból kifolyólag lett cselekvőképtelen. Jelenleg nem tud kommunikálni a külvilággal. Ilyen helyzetben kell ügyvéddel intéztetni bármit? Vagy a másik tag - aki a gondnokságot megkapta - tud aláírni, intézkedni stb. egyéb "átírás" nélkül is (a gondnokságról szóló igazolással a kezében)?! Aláírási mintát készíttessen vagy készíttethet egyáltalán? Segítő válaszát előre is köszönöm!

Felhasználói hozzászólás

Összesen: 2 db hozzászólás


Vissza az előző oldalra

Webáruház

Szabályzatok

Szabályzatok kategória összes termékének megtekintése

E-Könyvek

E-Könyvek kategória összes termékének megtekintése

Szakkönyvek

Szakkönyvek kategória összes termékének megtekintése

E-Start

Önadózó segítség az ügyek elektronikus intézéséhez.


Vissza az előző oldalra